Cultura Vrancei își cere respectul: angajații Muzeului Vrancei se alătură protestului național din instituțiile de cultură
Banderole albe, salarii minime și nemulțumiri majore: protest simbolic și în Vrancea, de Ziua Culturii Naționale.
Focșani / Vrancea – Angajații din instituțiile de cultură din România au declanșat, începând de joi, 15 ianuarie 2026, un amplu protest național pașnic, desfășurat atât în fața Ministerului Culturii, cât și în interiorul muzeelor, bibliotecilor și altor așezăminte culturale. La acest demers se alătură și Grupa sindicală a Muzeului Vrancei, membră a Federației Naționale a Sindicatelor din Cultură și Presă – CulturMedia.
Informația a fost transmisă redacției Ziarului de Vrancea printr-un e-mail oficial, joi, 15 ianuarie, la ora 13:47, de către Mihai Florin-Daniel, reprezentant sindical al Muzeului Vrancei și vicepreședinte al Federației CulturMedia.
Protest simbolic, nemulțumiri reale
Protestul este unul simbolic și non-violent, angajații purtând banderole albe și afișând mesaje inspirate din opera și publicistica lui Mihai Eminescu, cu ocazia Zilei Culturii Naționale. Banderola albă reprezintă, potrivit sindicaliștilor, tăcerea impusă culturii, marginalizarea profesioniștilor din domeniu și lipsa de responsabilitate a decidenților politici.
Revendicările sunt însă cât se poate de concrete. Potrivit comunicatului Federației CulturMedia, supraveghetorii de muzeu, muncitorii necalificați și agenții de pază din instituțiile de cultură sunt plătiți cu salariul minim pe economie, nu din recunoaștere, ci pentru că legea nu permite un nivel mai scăzut.
Cultura – celebrată festiv, ignorată structural
Sindicaliștii acuză un festivism gol, practicat an de an de Ziua Culturii Naționale, fără măsuri reale de susținere a sectorului. Subfinanțarea cronică, lipsa de personal, salariile nedemne și un dialog social considerat formal sunt principalele motive ale protestului.
„Cultura este invocată festiv, dar abandonată structural”, se arată în comunicatul federației. Reprezentanții angajaților atrag atenția că instituțiile culturale riscă să nu mai poată funcționa în condiții normale dacă situația actuală persistă.
Două săptămâni de acțiuni la nivel național
Protestele se vor desfășura pe parcursul a două săptămâni, în perioada 15–29 ianuarie 2026, și includ:
-
pichetări zilnice în fața Ministerului Culturii, între orele 16.00 și 18.00;
-
proteste simbolice în muzee, biblioteci, teatre și centre culturale din întreaga țară, inclusiv în Vrancea.
Mesajul transmis autorităților este unul ferm: „Cultura nu este decor, nu este fundal de ceremonie și nu este anexă bugetară.” Angajații cer respect, salarii decente și politici publice coerente pentru domeniul cultural.
Mircea Pavel














