Social

A dat gol şi s-a accidentat

28 ian 2013 486 vizualizări
Toată presa din Italia îl laudă pe Cristi Chivu pentru prestaţia din meciul Inter - Torino, scor 2-2, în care a înscris un gol superb din lovitură liberă

Fotbalistul echipei Internazionale Milano, Cristian Chivu, a declarat că accidentarea suferită în prima repriză a meciului cu AC Torino, scor 2-2, nu este gravă şi că probabil va avea nevoie de aproximativ două zile pentru a se reface. "Am primit o lovitură într-un loc în care aveam deja probleme. Am încercat să joc în continuare, dar era imposibil. Totuşi cred că voi avea nevoie doar de vreo două zile pentru recuperare, nu este o accidentare gravă", a spus Chivu pentru Inter Channel. Referitor la golul înscris de el duminică dintr-o lovitură liberă, el a precizat că nu a exersat astfel de faze săptămana trecută. "Nu am exersat nici o lovitură liberă săptămana asta, dar a mers bine. Din nefericire rezultatul meciului este cum este, dar mergem înainte. Am văzut puţin din meci pentru că trebuia să primesc îngrijiri şi stăteam întins, cu o pungă cu gheaţă", a afirmat Chivu duminică seară. Cristian Chivu a menţionat, în ceea ce priveşte starea sa de spirit după o nouă accidentare, că este în regulă. "Am acceptat situaţia şi voi merge înainte cat voi putea. Voi juca atat cat voi putea, asta şi pentru că am refuzat să fiu operat din nou. Colegii mei din apărare? Juan şi Ranocchia  sunt excelenţi. Sunt tineri şi au multe de învăţat, dar şi eu am de învăţat", a adăugat romanul. Chivu a fost lăudat de presa italiană pentru prestaţia din meciul cu Torino, notele primite de el fiind printre cele mai bune. Calciomercato.it scrie că golul lui Chivu din lovitură liberă a fost "o perlă" şi i-a acordat romanului nota 7, regretand faptul că fundaşul a fost "trădat din nou" de "fizicul fragil" şi a fost nevoit să părăsească terenul. "Il Giornale" consideră că reuşita lui Cristian Chivu a fost încantătoare şi l-a notat pe fundaş cu 6,5, la fel ca Datasport şi canaleinter.it. "Tocmai cand părea să îşi reia locul esenţial în apărarea Interului şi să ajute şi în atac (gol mare din lovitură liberă) a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări", scrie Datasport. Canaleinter.it subliniază că romanul a înscris pentru Inter pentru a treia oară în carieră. Calciopro.com l-a notat cu 7 pe Chivu şi scrie că fundaşul şi-a pus amprenta asupra meciului cu un gol splendid din lovitură liberă. Fundaşul Cristian Chivu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Internazionale Milano, a terminat-o la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu formaţia AC Torino, în etapa a XXII-a a campionatului italian. Chivu a început meciul ca titular şi a deschis scorul în minutul 5, transformand o lovitură liberă de la 22 de metri. Fundaşul roman s-a accidentat şi a fost înlocuit, în minutul 28, cu Alvaro Pereira. Cel de-al doilea gol al gazdelor a fost înscris de Cambiasso, în minutul 66. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Meggiorini, în minutele 23 şi 52. Mijlocaşul Sergiu Suciu a fost rezervă la Torino.