Teatrul va fi iluminat în albastru de “Ziua autismului”
În Focşani va fi organizat “Marşul autismului” duminică, în cadrul campaniei de sensibilizare a publicului cu privire la tulburările din spectrul autist. Peste 200 de liceenii, părinţi dar şi copii afectaţi de autism sînt aşteptaţi în această duminică la “Marşul autismului”, acţiune organizată de Asociaţia Speranţa Andradei. Acţiunea se organizează pentru a se marca ziua de 2 aprilie – “Ziua internaţională de luptă împotriva autismului”. Marşul va porni din faţa Centrului regional de recuperare a copilului cu autism “Micul Prinţ” din strada Cuza Vodă şi va urma traseul Cuza Vodă, str. Maior Gheorghe Pastia, b-dul Unirii, str. Republicii. Această acţiune va fi încheiată în faţa Teatrului Municipal “Maior Gheorghe Pastia”. Aici vor fi lansate în aer 200 de baloane, care vor duce mai departe speranţele şi visele familiilor şi copiilor cu autism. La final, clădirea Teatrului va fi iluminată în albastru. “Organizăm Marşul Autismului pentru a aduce în atenţia comunităţii această categorie specială de copii care se confruntă cu numeroase provocări în încercarea lor de a se integra în societate, dar mai ales pentru a semnala incidenţa din ce în ce mai ridicată a acestei afecţiuni în rîndul copiilor. Conform ultimelor statistici, în România, la fiecare 7 ore se naşte un copil cu autism”, este mesajul transmis de Asociaţia Speranţa Andradei. Liceenii vor distribui fluturaşi cu „steagurile roşii” de identificare a primelor semne ale autismului. Astfel, orice părinte care suspectează o problemă la copilul său va putea imediat să se adreseaze personalului de specialitate din cadrul centrului pentru o evaluare de specialitate. Asociaţia Speranţa Andradei din Focşani, prin Centrul regional de recuperare a copilului cu autism “ Micul Prinţ” oferă servicii unui număr de peste 80 beneficiari lunar, copii cu vîrste cuprinse în 1 şi 12 ani din judeţele Vrancea, Buzău, Galaţi, Tulcea, Botoşani, Piatra Neamţ şi Suceava. (Raluca MANOLACHE)













