Social

Nu-i a gluma cu Otelul

25 oct 2010 560 vizualizări
Galatenii au cistigat la Medias si se mentin in fruntea clasamentului cu patru puncte avans * Victoria Branesti - FC Brasov 1-1 (0-0). Olariu ('62 - penalty) / Cristescu ('71). Dupa neasteptatul succes de la Cluj, Victoria Branesti nu a reusit sa lege aceasta victorie cu un succes pe teren propriu, dupa un meci mai disputat decit era de asteptat

Ilfovenii, care au dominat prima repriza, au obtinut un penalty in cea de-a doua, cind Voicu i-a agatat in careu piciorul lui Simion. Olariu a transformat si partida a capatat o alta turnura: profitind de gafele din apararea branesteana, brasovenii au zburdat in teren si au reusit egalarea. Chipciu, care a ratat cea mai mare ocazie a reprizei, i-a pasat perfect lui Cristescu, acesta inscriind din centrul careului. Meciul s-a incheiat cu o remiza echitabila, care i-a nemultumit pe brasoveni, datorita ocaziilor de victorie ratate.

* FC Timisoara - "U" Cluj 2-2 (1-2). Axente (\'4), Zicu (\'68) / Szilagyi (\'12), Machado (\'28). Un rezultat surpriza obtinut de echipa care a fost invinsa acasa, etapa trecuta, de Victoria Branesti, timisorenii ratind ocazia de a deveni liberi, iar Cosmin Contra suferind primul dus rece din scurta sa cariera de antrenor. Gazdele au intrat repede in avantaj, dupa o lovitura de colt excelent executata de Zicu, Axente doar "raschetind" balonul cu capul. Dar apararea gazdelor a inceput sa gafeze si Szilagyi a egalat dintr-un "calcii" al lui Reinaldo, iar la o faza fixa, Gabriel Machado a dus "sepcile rosii" in avantaj. Dupa pauza, Timisoara a jucat mult mai bine, impulsionata de jucatorii introdusi in teren de Contra, in timp ce oaspetii au trecut la un "antijoc" care i-a enervat pe timisoreni. A egalat, totusi, Zicu, printr-un sut la coltul lung, din centrarea lui Helder. In min. 87, a fost eliminat clujeanul Delgado care, la o altercatie, l-a lovit fara minge pe Luchin.

* Gloria Bistrita - Dinamo 0-2 (0-1). Danciulescu (\'15), And. Cristea (\'90). Un meci perfect gindit de antrenorul Ioan Andone, care a ales varianta contraatacului, in timp ce bistritenii, cu fratii Moraes in avanposturi, torpilau fara succes poarta lui Dolha. La capatul primului sfert de ora, Adrian Cristea a sutat, Albut a respins la Danciulescu, care a inscris care la antrenament. Meciul a continuat la fel pina la sfirsit, dominat teritorial de gazde si tactic de oaspeti, iar in final, Andrei Cristea a inscris ca la antrenament, dupa devierea lui Niculae si centrarea lui Ganea.

* Gaz Metan Medias - Otelul Galati 0-2 (0-0). Paraschiv (\'73, \'87). Cu un Eric in pana de inspiratie, echipa lui Cristi Pustai n-a facut fata unei partide cu iz de derby, iar Otelul a dovedit ca nu este un lider de circumstanta. Folosit in avanposturi, Gabi Paraschiv a fructificat pasele lui Antal si Viglianti si a inscris primele goluri ale sale din acest campionat.

* Astra Ploiesti - FCM Tirgu Mures 0-0. Trei sferturi din meci a fost dominat de formatia oaspete, care ar fi putut inscrie prin Didi la capatul primei reprize. Dupa pauza, muresenii au reusit chiar sa introduca mingea in plasa, dar golul lui Fernandes a fost anulat pentru fault in atac. Finalul a apartinut gazdelor, dar Fatai si Miranda au fost neinspirati, iar portarul italian Caparco a fost mereu la inaltime. In minutul 82, presedintele gazdelor, Petre Buduru, a fost trimis in tribuna de arbitrul Marius Avram, dupa ce a protestat la o decizie a acestuia.

* Universitatea Craiova - FC Vaslui 0-2 (0-1). Bello (\'42). Tematoare in prima parte, echipa craioveana a fost surprinsa in final de combinatia Adailton - Bello care i-a adus pe vasluieni in avantaj. Dupa pauza, dominarea oltenilor a fost cvasitotala, dar ghinionul si paradele lui Kuciak s-au opus unei egalari care ar fi fost meritata. Oltenii au avut si un penalty in min. 90^1, insa portarul slovac al Vasluiului a reusit sa apere sutul lui Prepelita.

" Sportul Studentesc - Rapid 0-2 (0-0). Marcos Antonio (\'47), Herea (\'82 - penalty). Dupa ce studentilor le-a fost anulat un gol pe motiv de ofsaid (si pe buna dreptate) marcat de Curelea, giulestenii s-au impus in urma unor faze fixe, o lovitura libera executata de Spadacio si un penalty acordat la un hent in careu comis de Ratiu.

Meciul CFR Cluj - Unirea Urziceni s-a disputat aseara, iar partida Steaua - Pandurii Tirgu Jiu se disputa astazi, de la ora 20:30 si va putea fi urmarita pe DigiSport.

Etapa viitoare (29 octombrie - 1 noiembrie): FC Vaslui - Victoria Branesti, Dinamo - Gaz Metan Medias (vineri), Otelul Galati - CFR Cluj (simbata), FCM Tirgu Mures - Sportul Studentesc, Gloria Bistrita - Steaua, FC Brasov - FC Timisoara (duminica), "U" Cluj - Astra Ploiesti, Unirea Urziceni - Universitatea Craiova, Rapid - Pandurii Tirgu Jiu (luni).