Social

Sindicalistii din educatie ameninta cu noi proteste

Iulia Crețu
13 oct 2009 633 vizualizări
Federatia Educatiei Nationale (FEN) a compus ieri o scrisoare deschisa adresata ministrului interimar al Educatiei, Emil Boc, prin care il anunta ca pot recurge la noi proteste, dat fiind faptul ca Acordul semnat pe data de 6 mai nu a fost respectat

"FEN va avertizeaza ca prin incalcarea Acordului semnat in 6 mai ac. si asumat de Guvernul Romaniei ne obligati, prin redeschiderea conflictului de munca, sa recon¬si¬deram oportunitatea reluarii grevei generale pe termen nelimitat pentru care membrii nostri de sindicat si-au dat acordul", spun sindicalistii. Printre cererile dascalilor se numara asigurarea platii salariilor si a tuturor sporurilor si premiilor, acordarea sumelor necesare platii sutei de euro pentru achizitionarea de carti, acordarea sumelor aferente distinctiilor "Gheorghe Lazar", renuntarea la diminuarea veniturilor pe lunile octombrie "" decembrie prin impunerea celor 10 zile de concediu fara plata, includerea in bugetul anului 2010 a sumelor obtinute prin sentinte judecatoresti definitive si obligatorii. "Federatia Educatiei Nationale va pretinde sa opriti prompt interventiile abuzive, ilegale si inexplicabile facute de reprezentantii politici nou numiti in conducerea inspectoratelor scolare, cu scopul de a reorienta spre alte federatii membrii nostri de sindicat", adauga cei de la FEN in scrisoarea adresata premierului. (Iulia NICOLAIE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 1

Adaugă comentariu
, acum 737288 zile, 16 ore, 2 minute, 4 secunde
Mai nenorocitilor de sindicalisti politizati! Chiar considerati ca toate cadrele didactice sunt niste prosti? Nu intelegeti ca ei au inteles ca prin greva generala nelimitata, voi cei din FEn si FSLI citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.