Social

Aţi fost internaţi şi aţi făcut analize la privat pe banii statului? Riscaţi să le plătiţi!

Ziarul de Vrancea
28 oct 2014 945 vizualizări
Laboratoarele de analize medicale sunt verificate în această perioadă de oficialii CAS Vrancea u persoanele care doresc să îşi facă un set de analize trebuie mai întâi să dea o declaraţie pe proprie răspundere

Dacă aţi mers să vă faceţi analize la privat pe banii statului pe timpul internării în spital, acum riscaţi să ajungeţi dator la Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Vrancea. Aceasta după ce oficialii “băncii sanitare” au demarat un control în toate laboratoarele cu care se află în contract pentru că vor să vadă dacă sunt respectate condiţiile de efectuare a analizelor şi decontarea acestora. Verificările au demarat după ce, în urma unui control de rutină, s-a constatat că unii pacienţi, care au completat pe biletul de trimitere dat de medic că nu sunt internaţi în spital, au indus în eroare sistemul cu bună ştiinţă sau nu. Astfel, verificările sunt extinse la toate laboratoarele şi cei ce se vor face vinovaţi vor trebui să suporte consecinţele şi să plătească analizele efectuate. „În urma verificărilor făcute s-a constatat că sunt situaţii în care pacienţi au efectuat analize medicale în perioada în care erau şi internaţi în spital. Având în vedere faptul că la efectuarea analizelor pacienţii dau o declaraţie conform căreia nu mai beneficiază de alte servicii medicale în acelaşi timp, va trebui să verificăm dacă declaraţia este sau nu reală, iar recuperarea sumelor se va realiza de la pacient sau de la furnizorul medical care nu a respectat legislaţia”, a precizat Mihai Copaci, preşedintele director general al CAS Vrancea.

Analize decontate de stat cu semnătură

Persoanele care doresc să îşi facă un set de analize, iar acestea să fie decontate de „banca sanitară”, trebuie mai întâi să dea o declaraţie pe proprie răspundere. „Potrivit Ordinului ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 619/ 360/ 2014 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare în anul 2014 a Hotărârii de Guvern nr. 400/ 2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014 – 2015, Anexa nr. 18 referitoare la modalităţile de plată în asistenţa medicală ambulatorie de specialitate pentru specialităţile paraclinice, art. 4, alin. (1), la momentul prezentării la furnizorul de investigaţii paraclinice din ambulatoriu pentru efectuarea investigaţiilor, cu excepţia examinărilor histopatologice şi citologice, asiguratul va declara pe proprie răspundere pe verso-ul biletului de trimitere, că a fost sau nu internat pe perioada de la data eliberării biletului de trimitere până la data efectuării investigaţiilor. Dacă recoltarea probei/ probelor se face într-un laborator aflat în relaţie contractuală cu casa de asigurări de sănătate în vederea efectuării unor examinări histopatologice/ citologice în regim ambulatoriu, asiguratul declară pe proprie răspundere că la momentul recoltării nu se află internat într-o formă de spitalizare (continuă sau de zi). Furnizorul de servicii medicale paraclinice care efectuează investigaţiile paraclinice recomandate prin biletul de trimitere păstrează biletul de trimitere şi îl va prezenta casei de asigurări de sănătate doar la solicitarea acesteia”, precizează oficialii CAS Vrancea. (Raluca MANOLACHE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.