Social

Viata de circ, intre trei salturi mortale

Mihaela Beșleagă
28 iul 2007 577 vizualizări
"Cita vreme vor fi copii pe pamint, va supravietui si circul", spun artistii circului Columbia, prezenti in aceste zile la Focsani. Doua numere ale vestitului Cirque de Soleil sint prezentate in premierala Focsani. Ultima reprezentatie a circului va avea loc duminica seara

In peisajul cenusiu si monoton al orasului nostru si-a facut aparitia zilele acestea o lume desprinsa parca din alte timpuri: Circul Columbia, care, dupa reprezentatia de anul trecut, a revenit in Focsani. Ghidul nostru, Gheorghe Chirila (varul primar al cunoscutului Tudor Chirila de la trupa Vama), managerul circului, ne-a spus de la inceput ca vrea sa ne schimbe impresia preconceputa pe care o aveam despre viata de circ. "Circul este singura arta live. Spectacolul de circ este cu totul altfel vazut pe viu, in comparatie cu ce se vede la televizor. Inca din antichitate, ce li se dadea oamenilor? Piine si circ! Prima manifestare a ceea ce a insemnat circul au fost gladiatorii, apoi au aparut saltimbancii (din italiana, inseamna salt pe banca), comediantii si apoi noi, artistii acrobati", ne-a spus Gheorghe Chirila. Circul Columbia are 30 de angajati, carora nu le place sa li se spuna circari, ci artisti de circ, pentru ca termenul de "circar" s-a depreciat de-a lungul vremii si a ajuns in ziua de azi sa aiba o conotatie negativa. Viata de "circar" inseamna libertate, noutati permanente, viata asa cum este ea, care curge firesc, dupa principiul "c\'est la vie". "Noi, artistii de circ, am fost mai liberi ca oricine, de aici si amalgamul de nationalitati, care s-a cristalizat timp de secole", a mai spus Gheorghe Chirila. Circul este o meserie "de familie", generatii intregi de artisti s-au nascut sub cupola circului si au continuat traditia calatorind impreuna in toata lumea. "Eu am 57 de ani si de 58 de ani fac circ. Mama a fost si ea artista de circ si, practic, inainte de a ma naste fac parte din viata de circ", ne-a marturisit Armand Oprescu, cunoscut de cei mici drept clovnul Armando.


"Circul e o incercare de frinare a tehnologiei"


Printre numerele cele mai spectaculoase ale circului se numara reprezentatia a doi artisti romani din Cirque de Soleil, "triplul salt mortal" realizat de Marius de la trupa "Nicolae", dresurile cu ponei, lame, zebre, pisici, crocodili, aligatori si serpi uriasi, care taie respiratia spectatorilor si aduc un plus de adrenalina. Printre animalele cele mai indragite de copii se gaseste si cel mai mic ponei din lume, care este bucuria copiilor la intrarea in arena. Spectacolul se adreseaza si place intregii familii, este o experienta care schimba modul in care percepem nu numai viata de circ, cit si existenta in ansamblul ei. "Cultivam iubirea, cultura, tot ce e mai bun. Incercam sa promovam frumosul si sa frinam evolutia tehnologiei. Cita vreme vor fi copii pe pamint, va supravietui si circul. Am o mare satisfactie, cind dupa fiecare spectacol vad ca cei 300-400 de oameni care au asistat ies multumiti, bucurosi ca au venit", ne-a mai spus Gheorghe Chirila. "Daca m-as mai naste o data, tot artist de circ as vrea sa fiu. Cum altfel as fi putut sa vizitez 10.000 de orase din lume, 60 de capitale ale lumii, sa invat 9 limbi straine si sa petrec in anul 1982 nu mai putin de 40 de minute cu Papa de la Roma?", ne-a spus cu un sentiment de satisfactie managerul circului, Gheorghe Chirila, fost acrobat, premiat in 1978 la Monte Carlo si in 1982 cu Oscarul pentru Circ.


A fi clovn este o arta


La fiecare reprezentatie arena circului este neincapatoare pentru multimea de copii, insotiti de parinti si bunici, care se bucura din toata inima de fiecare giumbusluc. Clovnul este sarea si piperul spectacolului, el face legatura dintre numere si este bucuria copiilor, dar si a adultilor. Armando este reprezentantul celei de-a patra generatii de artisti circari ai Circului Columbia. Fiica si nepotul sau urmeaza aceeasi viata de artist de circ, aflindu-se in aceasta perioada cu o trupa in Olanda. "Circul e o lume mirifica, e o viata total diferita, dar si dificila. Timp de 7-8 luni pe an sintem tot timpul pe drum, la scurte perioade de timp schimbam locurile, intram in permanenta in contact cu oameni noi", a caracterizat lumea circului Armando. Publicul din Focsani i-a primit cu inima deschisa pe artisti si au venit in numar mare sub cupola. "Am gasit un public foarte cald aici, la Focsani. A fost minunat. Anul trecut am revenit aici dupa o pauza de 30 de ani", ne-a marturisit comicul Armando.


De la gimnastica la circ


Marius este cel care taie respiratia spectatorilor prin executarea unui triplu salt, unic in spectacol, asteptat de toti spectatorii, de la mic la mare. De altfel, momentul care tine cu sufletul la gura toti

spectatorii are loc la finalul spectacolului. Spre deosebire de marea majoritate a artistilor din circ, el este un "parvenit". Marius a facut 13 ani gimnastica, parasutism, dans, pina cind s-a indragostit definitiv si iremediabil de circ. "Nu orice gimnast poate face circ, exista mult mai mult risc, munca la circ necesita mult mai mult spirit de echipa. Cu toate astea, viata de circ este cu totul deosebita", ne-a spus Marius, de la trupa "Nicolae". Multe aplauze, risete de copii si oameni mari, jocuri de lumini, suspans si

multa voie buna sint ingredientele de succes ale circului, o lume care ii face pe copii sa uite de jocurile pe calculator si pe parinti de grijile zilnice. Dupa spectacol, fetele sint mai luminoase, inimile

mai pline. Am venit pentru 15 minute si am plecat dupa doua ore, fascinati si cu dorinta de a reveni. Povestile circului sint fascinante si interminabile. Mergeti la circ si va puteti convinge pe viu de

magia lumii ascunse sub cupola imensa. Circul Columbia mai ofera doua reprezentatii pe zi la Focsani, astazi si miine, de la orele 17.00 si 20.00. Luni dimineata, artistii circului Columbia vor pleca sa-i bucure pe cei mari si pe cei mici din alte orase ale tarii. Ei promit ca vor reveni in orasul nostru.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.