Scandal politic la Focșani: Dispută publică între deputatul USR Corina Atanasiu și primarul Cristi Misăilă
Un nou conflict politic izbucnește pe rețelele sociale între deputatul USR de Vrancea, Corina Atanasiu( foto stânga), și primarul Municipiului Focșani, Cristi Valentin Misăilă( foto dreapta).
Totul a pornit de la o postare făcută de parlamentarul USR luni, 14 iulie 2024, în care acuză administrația locală de „represalii” și „abuz de putere”, după ce a criticat public o presupusă înfrățire a orașului cu un edil pro-rus.
„În Focșani, dacă ai curajul să spui public ce nu-i convine primarului – cum ar fi o înfrățire dubioasă cu un primar pro-rus – nu primești răspunsuri. Primești represalii”, a scris Corina Atanasiu pe pagina sa de Facebook. Deputata susține că, ulterior acestei opinii, a fost sancționată cu o amendă de către Poliția Locală, urmată de poprirea conturilor bancare „fără explicații, fără drept de apărare”.
„Totul pentru un text. O opinie exprimată într-o postare. La Focșani, libertatea de exprimare se taxează cu dobândă. Trăim în 2025, dar administrația funcționează după manualul din 1985", a continuat Atanasiu, denunțând un presupus sistem autoritar instaurat la nivel local.
În replică, primarul Cristi Misăilă a oferit propria versiune a faptelor, printr-o postare activată miercuri, 16 iulie 2025, susținând că întreaga poveste este „o manipulare grosolană” cu scop electoral.
„Corina Atanasiu a fost amendată în august 2023 de Poliția Locală Sector 1 – București pentru parcare neregulamentară. Ulterior, a fost somată în februarie 2024 de către Primăria Focșani, întrucât aici are domiciliul. Cum nu și-a achitat amenda, a fost instituită poprirea legală în iulie 2025, cu mult înainte de postarea sa critică”, a declarat edilul.
Misăilă a subliniat că măsurile luate nu au nicio legătură cu opiniile politice exprimate de deputat, catalogând ieșirea acesteia drept „un abuz de poziție” și „o încercare de intimidare a administrației locale”. El a adăugat că „nimeni nu este mai presus de lege” și a făcut referire la alte figuri politice USR, pe care le consideră responsabile de blocaje în dezvoltarea județului.
Potrivit primarului, întreaga procedură s-a desfășurat conform prevederilor Ordonanței 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, care stipulează că amenzile se achită către bugetul local aferent domiciliului contravenientului.
Analiză:
Cazul aduce din nou în prim-plan tensiunile politice dintre administrația locală și opoziția parlamentară, dar și modul în care rețelele sociale devin câmp de luptă între cele două tabere. În lipsa unui dialog instituțional real, schimbul de replici online riscă să lase cetățeanul de rând între adevăruri parțiale și acuze reciproce.
Rămâne de văzut dacă scandalul va avea urmări administrative sau juridice și dacă vreuna dintre părți va merge mai departe cu sesizări oficiale privind presupusele abuzuri sau defăimări.
Redacția Ziarul de Vrancea
Pentru reacții oficiale sau puncte de vedere suplimentare, redacția noastră este deschisă tuturor actorilor implicați.
Citiți în continuare conținutul integral al postări activată luni 14 iulie 2024 deputatul USR de Vrancea Corina Atanasiu pe contul său de facebook

„În Focșani, dacă ai curajul să spui public ce nu-i convine primarului – cum ar fi o înfrățire dubioasă cu un primar pro-rus – nu primești răspunsuri. Primești represalii. Mai întâi, o <<amendă>> de la Poliția Locală, trimisă fără nicio notificare. Apoi, brusc, o poprire pe conturi. Fără proces-verbal, fără explicații, fără drept de apărare. Totul pentru un text. O opinie exprimată într-o postare. Asta nu mai e administrație locală. E un sistem în care puterea se răzbună prin hârtii, nu prin argumente. Nu te cheamă nimeni la dialog. Nu cere nimeni explicații. În schimb, primești sancțiuni. Ca să înveți <<să tac>>!Pentru că, la Focșani, libertatea de exprimare se taxează cu dobândă. Trăim în 2025, dar administrația funcționează după manualul din 1985. Cu frică.Cu pedeapsă.Cu tăcere impusă prin hârtii. Dar să fie clar: Nu mă sperii. Nu dau înapoi. Și nu accept ca vocea liberă să fie redusă la tăcere cu ștampila pe o amendă. Voi continua să vorbesc. Pentru mine, și pentru toți cei care trăiesc într-un oraș care merită conducere, nu control. Dezvoltare, nu frică. ”-Corina Atanasiu
Citiți în continuare conținutul integral al postări activată miercuri 16 iulie 2024 primarul Municipiului Focșani, Cristi Valentin Misăilă pe contul său de facebook

„Respect oamenii curajoși și libertatea de exprimare!













