Cazul elevilor vrânceni blocați în Dubai.Senatorul Cătălin Graur cere un plan urgent de repatriere pentru românii aflați în Orientul Mijlociu
Situația unui grup de elevi vrânceni plecați într-o excursie educațională readuce în atenție necesitatea unui mecanism rapid de intervenție al statului român pentru repatrierea cetățenilor aflați în zone de criză.
Situația românilor rămași blocați în Dubai și în alte zone ale Orientului Mijlociu din cauza blocajelor aeriene a ajuns și în atenția Parlamentului României. Printre persoanele afectate se află și un grup de elevi din județul Vrancea, plecați într-o excursie educațională, care nu au mai putut reveni în țară la data stabilită inițial.
Prin intermediul unui comunicat de presă transmis miercuri, 4 martie 2026, redacției Ziarul de Vrancea, cabinetul parlamentar al senatorului de Vrancea Cătălin Graur a anunțat că acesta solicită autorităților române un plan urgent de repatriere pentru cetățenii români blocați în regiune, inclusiv pentru elevii vrânceni aflați în Dubai.
Potrivit informațiilor comunicate de reprezentanții statului român din zonă, copiii sunt în siguranță și se află în contact permanent cu autoritățile consulare. Senatorul vrâncean a precizat că a menținut legătura directă cu consulul României în Dubai, Viorel Badea, care monitorizează situația și menține comunicarea cu grupul de elevi și cu autoritățile competente.
Îngrijorare în rândul familiilor din Vrancea
Deși elevii sunt în siguranță, incertitudinea privind momentul întoarcerii în România generează îngrijorare în rândul familiilor din județul Vrancea. Senatorul Cătălin Graur a subliniat că, într-o astfel de situație, comunicarea nu este suficientă dacă nu este însoțită de măsuri concrete.
„Într-o situație de criză, comunicarea este importantă, dar nu poate fi singura formă de acțiune a statului. România trebuie să fie pregătită să mobilizeze rapid resurse pentru a-și aduce cetățenii acasă, mai ales când este vorba despre copii”, a declarat senatorul de Vrancea.
Solicitare oficială către Ministerul Afacerilor Externe
În intervenția sa, senatorul a solicitat Ministerului Afacerilor Externe să prezinte de urgență un plan concret pentru repatrierea cetățenilor români blocați în Orientul Mijlociu și să comunice transparent pașii și termenele asumate.
Totodată, acesta a propus elaborarea unui mecanism permanent de intervenție pentru situații similare, care să includă:
-
organizarea de zboruri speciale de repatriere atunci când situația o impune;
-
o coordonare interinstituțională eficientă între autorități;
-
informarea constantă și transparentă a familiilor persoanelor afectate.
În cadrul unei interpelări prezentate în Parlament, senatorul vrâncean a atras atenția că responsabilitatea statului este cu atât mai mare atunci când sunt implicați copii.
„Pentru părinții din Vrancea care își așteaptă copiii acasă și pentru românii rămași în aeroporturi sau hoteluri în așteptarea unui zbor, statul român trebuie să arate că își protejează cetățenii nu doar prin comunicate, ci prin fapte”, a afirmat Cătălin Graur.
Apel pentru un mecanism rapid de intervenție
În finalul intervenției sale, senatorul a solicitat Guvernului României să dezvolte un mecanism permanent de intervenție pentru românii aflați în situații de criză în afara granițelor, astfel încât în viitor cetățenii români să nu depindă exclusiv de disponibilitatea zborurilor comerciale.
Situația elevilor vrânceni blocați temporar în Dubai readuce astfel în prim-plan necesitatea unei strategii naționale clare de repatriere în situații de urgență, menită să asigure protecția cetățenilor români aflați în dificultate peste hotare.
Paul Petrache
Fisiere atasate














