PSD-istii joaca pe degete Alianta pentru Focsani
Consiliul Local Focsani nu se va mai intruni in sedinta extraordinara astazi, pentru ca gruparea PSD inca nu s-a intors in corpore din concedii. Astfel, la negocierile purtate ieri la Primaria Focsani, in prezenta secretarului Eduard Corhana si a liderilor celor trei partide politice, consilierul local PSD Bogdan Matisan a sustinut ca intilnirea de lucru sa aiba loc luni, pentru a reveni din concediu atit Constantin Dumitru, ales local PSD, cit si edilul sef Decebal Bacinschi. Democratii si liberalii au declarat marti, dupa ce i-au asteptat pe social-democratI "sfertul academic", ca vor sa convoace o extraordinara pentru astazi, incepind cu orele 14.00. Planurile de la inceputul saptaminii au fost date peste cap, consilierul Alin Trasculescu declarind ca se va astepta inceputul saptaminii si debutul lunii septembrie pentru a se intilni intr-o sedinta extraordinara cu subiectele de pe ordinea de zi a lunii august. "Ne vom intilni luni. Cei de la PSD au motivat ca nu vor o sedinta fara primarul Decebal Bacinschi. Pe 29 august (n.r. azi) ar expira si concediul domnului doctor Dumitru. Oricum nu putem introduce pe ordinea de zi cele trei puncte cu privire la validarea doamnei Mioara Lazar. Acestea se pot introduce pe ordinea de zi numai in cadrul unei sedinte ordinare, deci tocmai la sfirsitul lunii septembrie. Vom fi 10 la 10 in Consiliul Local. Ne mai gindim si la a-l da in judecata pe primar, dar la ce bun? Stam numai prin Tribunal?", ne-a spus Alin Trasculescu, consilier local PD-L si presedintele interimar al formatiunii. Situatia de paritate care a aparut in CL Focsani se datoreaza consilierilor PSD care tergiverseaza adoptarea hotaririi prin care sa fie validat un consilier local, mentinind astfel CL Focsani sub numarul legal de 21. Daca legiuitorul ar fi vrut sa creeze mai multe situatii de acest gen nu ar fi propus, ca raportat la numarul de locuitori, numarul de consilieri din fiecare localitate sa fie impar. De asemenea, afirmatiile virtualului viceprimar Alin Tarasculescu sint contrazise de Legea 215/2001 privind administratia publica locala, care prin modificarile aparute in 30 mai 2008, la art. 45, se precizeaza ca alesii locali pot convoca o sedinta extraordinara daca sint probleme strigente pentru comunitate. "Daca nici faptul ca un consiliu local functioneaza «ilegal», sub parametri nu mai este de interes pentru cetatean, ne intrebam ce altceva ar mai putea fi. Probabil ca daca ar fi fost invers, PSD-istii n-ar fi avut retineri in a-si promova proiectele de interes vital chiar si in sedinta extraordinara", ne-a declarat si Mioara Lazar, consilierul cu mandatul invalidat pentru moment. (I. CRETU, D. GANEA)













