Primarul Bacinschi s-a smiorcait din pricina comisiei de control
Sedinta cu iz de telenovela ieri la Consiliul Local Focsani. Ingredientele au fost de toate pentru un succes de casa: dragoste, tradare, minciuna, jigniri, tipete si lacrimi. Lacrimi varsate de primul focsanean, Decebal Bacinschi, inghesuit la colt de cererile de transparenta si argumentare a cheltuirii banului public facute de cei 12 consilieri liberali, democrati, conservatori si independenti. Incercarea acestora de a initia un proiect de hotarire s-a lovit de explicatiile date de primarul Bacinschi si de secretarul municipiului, Eduard Corhana, ambii motivind lipsa de legalitate a solicitarii de infiintare a unei comisii de control. Mai mult, edilul a izbucnit catre consilierul liberal Doina Fodoreanu dupa ce aceasta l-a acuzat ca ascunde anumite aspecte si ca nu s-ar fi asteptat ca o persoana alaturi de care a lucrat sa nu accepte verificarea alesilor. Aceasta a apasat pedala de acceleratie si l-a facut pe Bacinschi sa clacheze. Primarul, cu un nod in git si voce tremurinda, a demonstrat cit de repede cedeaza la presiuni. "Este vorba de cheltuirea banului public. Asa cum facem parte din diferite comisii este normal sa cerem infiintarea uneia pentru verificarea a ceea ce a gasit Curtea de Conturi la Primaria Focsani. Vorbiti de transparenta insa dati dovada ca ati avea ceva de ascuns. Ma dezamagiti si nu credeam ca dumneavoastra, o persoana alaturi de care am lucrat, sa dati un astfel de raspuns", a declarat Doina Fodoreanu. Edilul sef, cu vocea tremurinda si inecata de lacrimi a cedat nervos si a spus ca nu are nimic de ascuns, ca s-a consultat cu experti si juristi din tara care i-au spus ca cererea alesilor focsaneni nu are temei legal. Intreaga sala a fost martora apoi a unui discurs tradat de emotii al lui Bacinschi. Acesta a acuzat voalat ca ar fi primit diferite amenintari de la contracandidatii politici care i-au cerut sa nu mai intre in cursa pentru Primaria Focsani pentru inca un mandat. "Toti traiti cu impresia ca am furat. Am impresia ca ati intrat in panica. Trebuie sa prezentati un candidat capabil sa preia Primaria. Am impresia ca acest proiect de hotarire este facut doar pe baza amenintarilor pe care le-am primit de a ma retrage din cursa pentru Primaria Focsani. Ce cautati? Ce doriti? Ce credeti ca a furat Bacinschi? Ce golanii credeti ca a facut? M-am consultat cu juristi din intreaga tara, ceea ce imi cereti dumneavoastra este ilegal. Nu pot initia un astfel de proiect. Faceti acest control doar daca vreti sa gasiti lucruri nereale ca sa demonstrati ce golanii a facut Bacinschi. V-am tratat la fel pe toti, am considerat ca sint primarul tuturor cetatenilor. O sa ma comport asa pina la sfirsitul mandatului meu. A existat un control al Curtii de Conturi, prejudiciul s-a recuperat, s-a platit, s-au dat sanctiuni. Ce mai vreti? Sinteti oameni de afaceri. A fost vreun control care sa nu gaseasca ceva de platit?", a spus primarul Decebal Bacinschi unei audiente cu capul plecat. Episodul de ieri seara a amintit de reactia similara avuta de actualul presedinte Traian Basescu inainte de alegerile din 2004.
Numara-mi-ati bordurile!
Reactia nervoasa a lui Decebal Bacinschi a fost precedata de un schimb de replici cu gruparea consilierilor care a cerut temeinice verificari. Si pentru ca acestia nu s-au multumit cu explicatiile de lipsa de legalitate, edilul sef le-a spus ca pot face inspectii ale lucrarilor de investitii realizate din banul public direct pe teren. "Puteti merge sa numarati bordurile daca vreti sa verificati", a replicat nervos Bacinschi, dupa modelul reinviatului politic Adrian Nastase. Si tot ieri, pentru prima data la Consilul Local Focsani, s-a vazut competitia dura, imorala, murdara si la limita bunului simt, purtata intre PSD si gruparea liberalo-democrata. Liderul PSD, Liviu Oloeriu, potrivit propriilor declaratii, a recurs la trei mascarade pentru a demonstra ca alianta intre PNL si PD-L a fost reluata. Mai intii acesta a dat tonul la picarea proiectului de extindere de spatii, cind punctual colegii sai au fost de acord, iar per ansamblu au picat proiectul de hotarire. "Este o forma de protest!", a motivat stupefiant Oloeriu. In replica, Mirela Bizna a raspuns: "Nu ne sanctionati pe noi ci pe cetatenii care au solicitat aceste extinderi". Seara testelor PSD la CL a continuat cu proiectul de inlaturare a lui Nicu Tanase de la AGA a CUP. Votul la unison de sustinere a acestuia venit de la liberali si democrati a adus o concluzie in mintile social-democratilor, renasterea din propria cenusa a Aliantei PNL-PD-L. "Ma astept sa nu treaca proiectul. Asta arata ca nu sint aliante intre PSD si PNL. Cei care ne conduc trebuie sa aiba capacitati de management. Ati spus (n. r., catre democrati) ca sint probleme la CUP si ENET, inseamna ca sint si la conduceri. Poate asa se poate explica proiectul nostru", a declarat Liviu Oloeriu. Si, in final, a treia incercare pentru consilierii locali a reprezentat-o intelegerea pesedistilor de a "omite" un vot la alegerea noului reprezentant al CL la CSM Focsani. Desi nu a fost in sala la bifarea buletinelor de vot, optiunea lui George Mateescu ar fi fost mentionata ca vot pentru desemnarea democratului Apostu Croitoru. Abia asteptind acest lucru, pesedistii au sarit ca arsi la presedintele de sedinta, liberalul Victor Racosanu, si la comisia de numarare a voturilor. "Si Alianta s-a parafat acum", a fost concluzia lui Liviu Oloeriu.
"Eu am invatat-o sa ridice mina"
Seara de mahala de la Consiliul Local municipal a continuat cu o serie de jigniri grosolane aduse de pesedistul Ion Vlase fostei sale colege, o doamna, democrata Mirela Bizna. Enervat la culme ca "doamna de fier" pluseaza la acuzatii, Vlase a turnat ca la usa cortului, facind dovada de ce nu trebuie sa fie un politician. Poate ca stresul adunat in trei mandate isi spune cuvintul si ar fi bine sa nu mai prinda si 2009 pe acelasi scaun. "Cind vorbiti de PSD sa va spalati cu pasta de dinti! Dumneavoastra care ati mincat o piine de la PSD nu aveti dreptul sa va luati de PSD. 95% din proiecte sint ale PSD si ale primarului nostru.
Sa va vedeti de treaba dumneavoastra! Eu am invatat-o sa ridice mina! Si acum imi spune ca sint politist! Ce are? Am adunat neghina!", a scos pe gura consilierul PSD Ion Vlase. Satul de acuzele, certurile si jignirile din plen pe care nici presedintele Victor Racosanu si nici primarul Decebal Bacinschi nu le-au mai putut tine in friu, decanul de virsta al PSD, Sandu Paroiu, a parasit sala. Insa a revenit dupa citeva minute, timp in care poate a facut ceva yoga pentru relaxare si evitarea stresului. "Haideti sa ne batem intr-o pauza, dar aici sa fim in regula. Cei care au venit nervosi sa-si descarce energiile negative in banca", anticipa Mos Paroiu la debutul sedintei. Spiritele se incinsesera cind liberalii si democratii nu au fost de acord sa introduca pe ordinea de zi doua proiecte venite "pe sub masa", tinind cont de hotarirea primarului de acum citeva luni de a nu mai modifica ordinea de zi cu noi proiecte. Facem precizarea ca sedinta ordinara a lunii februarie, cu 32 de proiecte pe ordinea de zi, a durat cinci ore, un record negativ si neproductiv la CL. De asemenea, ieri s-a dat startul unei campanii murdare de denigrare a politicienilor unul in fata celuilalt, semn pentru care aceasta campanie se anunta cu scintei, ochi vineti, injuraturi si... lacrimi. Politica e o jungla. Razbate cel mai rezistent, nu neaparat cel moral si interesat de binele cetateanului. Rusinica domnilor alesi locali! (Iulia CRETU)













