VIDEO | Profesoara focșăneană Carmen Ion, „mama” Festivalului Boovie, în finala „Omul anului 2025” la TVR
Boovie, festivalul născut în Focșani și devenit fenomen național, duce Vrancea în lumina reflectoarelor. Carmen Ion se numără printre cei 10 finaliști ai prestigioasei competiții „Omul anului” 2025.
Profesoara focșăneană Carmen Ion, inițiatoarea festivalului de book-trailere Boovie, se află oficial printre cei 10 finaliști ai competiției „Omul anului” 2025, organizată de Televiziunea Română. Vrancea capătă astfel o nouă confirmare națională a potențialului său educațional, prin proiectul inovator care a reușit să aducă lectura mai aproape de zeci de mii de elevi din toată țara.
VIDEO:TVR
Prima etapă a campaniei s-a încheiat luni seară, când, în urma votului public și a evaluării juriului, au fost aleși finaliștii ediției 2025. Câștigătorul trofeului va fi desemnat prin votul telespectatorilor, în perioada 2–15 decembrie.
-Carmen Ion poate fi votată pe site-ul oficial al campaniei: omulanului.tvr.ro accesând link-ul alăturat:https://woobox.com/d2d246
Un proiect născut în Vrancea, devenit strategie educațională prezentată Europei
TVR a prezentat pe larg povestea Boovie, subliniind modul în care profesoara de limba și literatura română de la Colegiul Național Pedagogic „Spiru Haret” din Focșani a reușit să transforme lectura într-un spectacol vizual accesibil generațiilor crescute cu TikTok, Instagram și short-uri video.
„În urmă cu unsprezece ani, Carmen Ion… a găsit o cale inedită prin care i-a convins pe elevii săi să citească… să facă o cronică de carte în imagini de film. În trei minute”, arată prezentarea TVR.
Fenomenul a depășit rapid granițele unei clase din Focșani:
-
a cuprins întreg județul Vrancea,
-
a crescut la nivel național,
-
a fost prezentat la TIFF,
-
a fost introdus în discuțiile Comisiei Europene, ca exemplu de strategie educațională inovatoare.
În ediția 2025, aproximativ 7.500 de elevi și peste 500 de book-trailere au participat în cadrul festivalului.
O zi cu emoții: reacția profesoarei înainte de anunțarea finaliștilor
Înainte de publicarea listei celor 10 finaliști, Carmen Ion a transmis un mesaj emoționant pe pagina sa de Facebook, cu ocazia Zilei Naționale:
„Mna, o zi cu emoții!… sper că Boovie va fi printre ei. ????
Capul plecat sabia nu-l taie, DAR NICI SOARELE NU-L VEDE! Poate vor veni vremuri în care să ni-l amintim complet.”
Postarea a strâns sute de reacții și comentarii, mulți vrânceni exprimându-și mândria și recunoștința pentru felul în care profesoara reprezintă județul la nivel național.
Recunoaștere pentru un dascăl care a schimbat fața educației în Vrancea
Ziarul de Vrancea a relatat constant evoluția Boovie și impactul acestuia asupra elevilor. În ultimii ani, Carmen Ion a primit numeroase distincții, între care Premiul de excelență la Gala “Women in Economy – Day by Day Heroes” (2023), dedicat echipei și elevilor care construiesc festivalul an de an.
TVR i-a dedicat un portret sugestiv, intitulat „Profesoara cărților care se văd”, în cadrul campaniei Omul Anului 2025.
Campania „Omul anului” 2025 – calendarul competiției
-
20 de reportaje-portret, prezentate la TVR
-
10 ediții săptămânale
-
votul publicului: 2–15 decembrie
-
Gala finală: 24 decembrie 2025, când va fi anunțat câștigătorul premiului de 25.000 lei
Publicul are dreptul la un singur vot pentru fiecare nominalizat.
Vrancea, un reper pe harta educației inovatoare
Cu un festival care a reușit să schimbe modul în care mii de copii se raportează la carte, Carmen Ion demonstrează încă o dată că Vrancea poate genera proiecte cu impact național și internațional.
Anca Vasliu












