Educație

Subiectele la Limba și literatura română -Evaluarea națională 2019

Ziarul de Vrancea
18 iun 2019 1801 vizualizări

Genul dramatic, la prima compunere, și prezentarea unei întâmplări petrecute în timpul unei activități de lectură, la ultimul subiect

Subiectele de la examenul de Limbă și literatură română susținut acum în Evaluarea Națională 2019 le cer absolvenților de clasa a VIII-a să realizeze o compunere în care să prezinte o întâmplare petrecută acasă sau la școală, în timpul unei activități de lectură. Aceasta este cerința de la subiectul II, punctul B. Potrivit surselor Edupedu.ro, la subiectul I, punctul B, elevii au avut de redactat o argumentație pe baza unui text din genul dramatic.

Citește articolul integral pe Edupedu.ro

În  județul Vrancea sunt 36 de centre de examen pentru Evaluare Națională 2019. cestea sunt următoarele:

  1. Colegiul Național Emil Botta Adjud, unde sunt arondați cei 55 de elevi ai unității gazdă;
  2. Școala Gimnazială Principele Radu Adjud, cu 96 de candidați de la Școala Gimnazială Mareșal Alexandru Averescu Adjud, Școala Gimnazială Mihail Armencea Adjud, Școala Gimnazială Angela Gheorghiu Adjud, Școala Gimnazială Principele Radu Adjud;
  3. Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitrești, unde sunt arondați 107 elevi de la liceul gazdă, Școala Gimnazială Chiojdeni, Școala Gimnazială Jitia și Școala Gimnazială Regina Maria Vintileasca;
  4. Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobești, unde sunt arondați 112 elevi de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Jariștea;
  5. Școala Gimnazială Șindrilari, unde sunt arondați 84 de elevi de unitatea gazdă, Școala Gimnazială Simion Cristian Andreiașu de Jos și Școala Gimnazială nr. 1 Mera;
  6. Școala Gimnazială Valeriu D. Cotea Vidra, unde sunt arondați cei 57 de elevi ai unității de învățământ;
  7. Școala Gimnazială Dimitrie Gusti Nereju, unde sunt arondați 77 de elevi de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnazială Spulber;
  8. Școala Gimnazială Ion Diaconu Tulnici, unde sunt arondați 100 elevi de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Bîrsești, Școala Gimnazială Dumitru Pricop Negrilești, Școala Gimnazială Neculai Jechianu Vrîncioaia, Școala Gimnazială Păulești;
  9. Școala Gimnazială Paltin, cu 59 de candidați de la Școala Gimnazială Barbu Ștefănescu Delavrancea Năruja, Școala Gimnazială Nistorești, Școala Gimnazială Vasile Iftimescu Valea Sării și unitatea gazdă;
  10. Școala Gimnazială Vîrteșcoiu, cu 47 de absolvenți arondați de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnazială Profesor Panaite C. Mazilu Broșteni;
  11. Școala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Dumbrăveni, cu 99 de candidați de la școala gazdă, Școala Gimnazială Învățător Gheorghe Asănache Bordești, Școala Gimnazială Profesor Doctor General Gheorghe V. Zaharia Popești și Școala Gimnazială Urechești;
  12. Școala Gimnazială Alexandru Vlahuță Gugești, cu 69 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Gura Caliței;
  13. Școala Gimnazială Principele Șerban Ghica și Principesa Aristița Ghica Sihlea, cu 45 de candidați de la unitatea gazdă.
  14. Școala Gimnazială Tîmboești, cu 105 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Obrejița și Școala Gimnazială Slobozia Bradului;
  15. Școala Gimnazială Prof. Mihai Sîmbotin, cu 88 de candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Victor Slăvescu Cotești și Școala Gimnazială Dr. Costică Bălan Poiana Cristei;
  16. Școala Gimnazială Homocea, cu 73 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Ploscuțeni;
  17. Școala Gimnazială Tănăsoaia, cu 46 de candidați de la școlile gimnaziale Tănăsoaia, Boghești și Șerbănești;
  18. Școala Gimnazială Cîmpuri, cu 102 candidați de la școlile Cîmpuri, Răcoasa, Vizantea Răzășească și Școala Gimnazială Simion Mehedinți Soveja;
  19. Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuza Panciu, cu 53 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială nr. 1 Străoane;
  20. Liceul Teoretic Ioan Slavici Panciu, cu 65 de candidați de la unitatea gazdă și de la școlile gimnaziale Fitionești și Movilița;
  21. Școala Gimnazială Țifești, cu 97 de candidați de la școala gazdă și de la Școala Gimnazială Găgești;
  22. Școala Gimnazială nr. 2 Bordeasca Veche, cu 58 de candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Bălești, Școala Gimnazială Ionel Sîrbu Ciorăști;
  23. Școala Gimnazială Vulturu, cu 102 candidați de la școala gazdă, școlile gimnaziale Măicănești și Nănești;
  24. Școala Gimnazială Nicolae Iorga Focșani, cu 63 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Ioan Vodă cel Viteaz Slobozia Ciorăști;
  25. Școala Gimnazială Alexandru Vlahuță Focșani, cu 119 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Golești, Școala Gimnazială Prof. General Gheorghe Gheorghiu Gologanu, Școala Gimnazială Milcovul;
  26. Colegiul Național Al. I. Cuza Focșani, cu 55 de candidați de la unitatea gazdă;
  27. Școala Gimnazială Anghel Saligny Focșani, cu 116 de la unitatea gazdă și de la Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret Focșani;
  28. Colegiul Național Unirea, cu 54 de candidați de la unitatea gazdă și Liceul de Artă Gheorghe Tattarescu;
  29. Școala Gimnazială Ion Basgan Focșani, cu 153 de candidați de la școala gazdă și Centrul Școlar pentru Educație Inclusivă Elena Doamna Focșani;
  30. Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Focșani, cu 132 de candidați de la unitatea gazdă;
  31. Școala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focșani, cu 96 de absolvenți de la unitatea gazdă;
  32. Școala Gimnazială nr. 3 Focșani, cu 102 candidați de la Liceul cu Program Sportiv și unitatea gazdă;
  33. Școala Gimnazială nr. 7 Focșani, cu 107 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Ioan Cîmpineanu Cîmpineanca, Școala Gimnazială Vînători, Școala Gimnazială Emil Atanasiu Garoafa;
  34. Școala Gimnazială Suraia, cu 53 de absolvenți de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnzială nr. 1 Biliești;
  35. Școala Gimnazială Pufești, cu 122 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnzială Păunești și Școala Gimnazială Ruginești;
  36. Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești, cu 87 de candidați de la Liceul Tehnologic Eremia Grigorescu Mărășești și unitatea gazdă.

De precizat este faptul că la nivelul județului Vrancea există un singur centru de evaluare, în care vor fi corectate lucrările elevilor de clasa a VIII-a ce vor fi aduse dintr-un alt județ. Președintele Comisiei județene de Evaluare Națională este inspectorul școlar general adjunct, profesor Aurel Șelaru.

Citiți și: Absolvenții clasei a VIII-a vor susține, astăzi 18 iunie , proba scrisă la limba română, în cadrul Evaluării Naționale 2019


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.