Dublă măsură în educația vrânceană? IȘJ apără numirea noului adjunct de la Pedagogic, cu dosar penal. Fosta directoare invocă șicanarea
Două povești, aceeași instituție: „nu avem temei legal” versus „condiții create special pentru mine”.În timp ce Inspectoratul Școlar Județean Vrancea spune că nu poate bloca o numire „pe baza supozițiilor”, fosta directoare a Colegiului Național Pedagogic "Spiru Haret" Focșani, Natașa Simioon vorbește despre evaluări și proceduri folosite pentru a fi înlocuită.Citiți în articol dspre paralela care ridică întrebări în educația vrânceană: „prezumție” pentru unii, „proceduri” pentru alții?
Din informațiile ajunse la redacția Ziarului de Vrancea, directorul adjunct al Colegiul Național Pedagogic „Spiru Haret” Focșani, prof. Angela Mihaela Miu, numită în funcție prin decizie a Inspectoratul Școlar Județean Vrancea la data de 16 ianuarie 2026, ar fi vizată într-un dosar penal aflat în lucru la IPJ Vrancea.
Este vorba despre dosarul penal nr. 358991/26.09.2024, în care acuzația formulată de părintele unui elev vizează un presupus act de violență, constând, potrivit sesizării, în pălmuirea unui copil, incident care ar fi avut loc în incinta unității de învățământ.
Documente oficiale și declarația părintelui
Ziarul de Vrancea a intrat inclusiv în posesia declarației depuse de părinte în cadrul acestui dosar, document în care sunt descrise circumstanțele incidentului, dar și contextul educațional în care s-ar fi produs fapta reclamată.
De asemenea, într-o adresă oficială transmisă Poliției Municipiului Focșani – Biroul de Ordine Publică, conducerea unității de învățământ menționează că, la nivelul școlii, au mai fost înregistrate încă două sesizărireferitoare la comportamentul aceluiași cadru didactic, documente anexate lucrării penale. Dosar 358991 din 26.09.2024 (2)
Solicitarea Ziarului de Vrancea și răspunsul IȘJ
În acest context, Ziarul de Vrancea a solicitat vineri, 30 ianuarie 2026, un punct de vedere oficial inspectorului școlar general, prof. dr. Livia Marcu, solicitând clarificări privind:
-
dacă, la momentul numirii, conducerea IȘJ avea cunoștință despre existența dosarului penal;
-
poziția instituției față de această situație, în contextul unei funcții de conducere într-o unitate de prestigiu.
Luni, 2 februarie 2026, IȘJ a transmis redacției un răspuns în care arată că directorul Florin Roșu și directorul adjunct Angela Mihaela Miu au fost numiți prin detașare în interesul învățământului până la organizarea concursului, cel mult până la finalul anului școlar, în baza hotărârii Consiliului de Administrație din 16 ianuarie 2026. Conform răspunsului, criteriile au fost:
-
reprezentativitatea specializării raportată la profilul unității;
-
analiza CV-urilor și a dosarelor depuse, conform procedurii publicate.
IȘJ mai arată că, în ceea ce privește dosarul penal, instituția „nu are nicio calitate” și că aspectele invocate într-o sesizare din 2024 ar fi fost verificate de inspectorul teritorial, „fără a fi dovedite la nivelul unității”. Totodată, Inspectoratul subliniază că nu există temei legal pentru a îngrădi accesul la o funcție de conducere „doar pe baza unor supoziții”, invocând prezumția de nevinovăție.
Paralela care ridică întrebări în educația vrânceană: „prezumție” pentru unii, „proceduri” pentru alții?
Dincolo de această justificare formală, cazul readuce în prim-plan o discuție veche despre dublul standard perceput în gestionarea conflictelor de la CN Pedagogic: aceeași instituție care, în cazul actualului director adjunct, invocă explicit prezumția de nevinovăție și lipsa temeiului legal pentru restricții, este acuzată – în articole publicate anterior de Ziarul de Vrancea – că ar fi tolerat sau chiar ar fi încurajat un climat administrativ ostil față de fosta conducere a colegiului.
Fosta directoare a unității, Natașa Simion, a susținut public (în puncte de vedere redate anterior) că ar fi fost „șicanată”prin mecanisme administrative, în special după ce ar fi semnalat nereguli vechi și ar fi solicitat verificări: de la dificultăți în preluarea documentelor și lipsa unui audit cerut, până la disputele legate de evaluarea managerială și criteriile de detașare. Într-un fragment reprezentativ din poziția ei, aceasta rezumă situația ca pe o „răsplată” pentru demersurile de legalitate și ridică întrebarea: „ce doresc să ascundă?” (citat scurt din declarația publică reprodusă anterior de ZdV).
În oglindă, în cazul numirii actuale, răspunsul oficial al IȘJ pune accent pe:
-
procedură (detașare temporară, criterii, CV-uri);
-
colaborare (directorul actual ar fi comunicat o colaborare bună cu adjunctul);
-
prezumția de nevinovăție (argument central pentru menținerea accesului la funcție).
Această paralelă generează, inevitabil, întrebări de interes public pentru comunitatea din Vrancea:
-
De ce, în cazul unei conduceri care susține că a scos la lumină nereguli vechi, conflictul instituțional a escaladat până la litigii și schimbări de management descrise chiar de IȘJ drept „regretabile” și „umbritoare” pentru imaginea colegiului?
-
Cum se explică faptul că, în timp ce pentru un cadru didactic invocat într-un dosar penal se invocă prudent prezumția de nevinovăție, în cazul fostei conduceri accentul public a fost pus preponderent pe înlocuire, evaluări și proceduri contestate?
-
Ce mecanisme de prevenție și „zero toleranță” față de conflicte și tensiuni (inclusiv cele semnalate în sesizări multiple) sunt funcționale, concret, în unitățile de top din județ?
Ziarul de Vrancea a arătat în materiale anterioare că la colegiu s-au succedat episoade publice tensionate – de la conflicte manageriale, la sesizări și controale, până la dispute în spațiul public – iar IȘJ însuși recunoaște, în răspunsul din 2 februarie 2026, că activitatea unității a fost „umbrită de conflicte în ultimii ani”.
Precizări finale
Menționăm că orice persoană beneficiază de prezumția de nevinovăție, iar existența unui dosar penal în lucru nu echivalează cu stabilirea vinovăției. Ziarul de Vrancea va continua să urmărească subiectul și să publice punctele de vedere ale părților implicate.
Citiți conținutul integral al răspunsului inspectorului general al IȘJ Vrancea la solicitarea cotidianului nostru, referitor la numirea prin decizie a Inspectoratul Școlar Județean Vrancea la data de 16 ianuarie 2026 în funcția de director adjunct al Colegiului Național Pedagogic "Spiru Haret" Focșani, a prof. Angela Mihaela Miu, deși ar fi vizată într-un dosar penal aflat în lucru la IPJ Vrancea.
„Directorul Colegiului Național Pedagogic "Spiru Haret ", prof. de pedagogie Roșu Florin, și directorul adjunct, prof.pentru învățământ primar Miu Angela, au fost numiți prin detașare în interesul învățământului până la organizarea concursului, cel mult până la sfârșitul anului școlar, prin hotărârea Consiliului de Administrație al IȘJ Vrancea, din data de 16 ianuarie 2026, având drept criterii: reprezentativitatea specializării cadrelor didactice raportată la profilul unității și analiza CV urilor profesionale din dosarele depuse la Inspectoratul Școlar Județean Vrancea, conform procedurii afișate pe site ul ISJ Vrancea din anul 2021, revizuită înainte de începerea fiecarui an școlar.Directorul CNPSH, prof. Roșu Florin, ne-a comunicat că există o bună colaborare cu actualul director adjunct al școlii. Conducerea Colegiului își dorește ca activitatea educațională să se desfășoare într-o atmosferă de echilibru și profesionalism.Este regretabil faptul că activitatea CNPSH a fost umbrită de conflicte în ultimii ani, cu numeroase dosare aflate în instanță care aduc atingere imaginii unui Colegiu Național, în care uncționează cadre didactice cu experiență și cu rezultate foarte bune.În ceea ce privește dosarul penal deschis la IPJ Vrancea pentru actualul director adjunct, precizăm că Inspectoratul Școlar Județean Vrancea nu are nicio calitate. Existența acestui dosar a fost invocată într-o sesizare a părintelui unui elev de la CNPSH, în anul 2024. Inspectorul școlar teritorial de atunci a verificat aspectele sesizate, care nu au fost dovedite la nivelul unității. Nu cunoaștem dacă directorul de atunci a luat măsuri de cercetare disciplinară la nivelul școlii.Inspectorul școlar general nu are niciun temei legal pentru a îngrădi accederea unui cadru didactic pe funcția de director/director adjunct doar pe baza unor supoziții de vinovăție. Persoana în cauză beneficiază de prezumția de nevinovăție până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre definitivă. De același statut a beneficiat și fostul director al CNPSH, aflat în litigiu cu Inspectoratul Școlar Județean Vrancea încă din anul 2023.”
Citiți conținutul integral al punctului de vedere al fostei directoare a Colegiului Național „Spiru Haret” Focșani, profesoara, Natașa Simion
„ Pe 16 ianuarie 2026 se încheie mandatul meu de director al Colegiului Național Pedagogic ,,Spiru Haret” Focșani. În acest mandat m-am confruntat cu probleme care depășesc sfera normalității: încă din primele zile ale mandatului, directorul precedent împreună cu secretarul șef au refuzat să-mi predea documentele și logistica necesare activității manageriale. După foarte multe insistențe au predat câteva dosare, nepermițându-mi accesul la documentele angajaților, registre matricole si alte documente importante necesare actului managerial. Încă din primele zile am cerut un audit Inspectoratului Școlar Județean Vrancea, dar solicitarea mea a rămas nesoluționată până în ziua de astăzi. Cu sprijinul Consiliului de Administrație al unității școlare am reușit să constituim o comisie care a intrat în biroul secretarului șef și au fost preluate o parte din documente. O altă parte din documente au fost predate de către secretarul șef, în prezența reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Vrancea. După acest moment școala a intrat în renovare, fiind relocați în patru unități de învățământ și documentele au fost puse în cutii și depozitate în cantina liceului pe Aleea Sihleanu nr.1 Focșani. După revenirea în unitatea școlară am avut posibilitatea să verific documentele angajaților și am constatat, că în cazul unui angajat, care îndeplinea și o funcție de conducere, că la dosarul personal nu exista dovada recunoașterii și echivalării de către statul român a studiilor efectuate în străinătate. Am solicitat cadrului didactic respectiv să depună la dosarul profesional documentele, fiind formulate mai multe solicitări în acest sens fără niciun rezultat, fapt ce a determinat sesizarea Ministerului Educației, Curții de Conturi și altor instituții abilitate. Corpul de control al Ministerului Educației a fost prezent în unitatea școlară și la Inspectoratul Școlar Județean Vrancea în perioada 11 - 13 februarie 2025. La sfârșitul lunii octombrie 2025 a fost transmis Raportul corpului de control care a confirmat că într-adevăr cadrul didactic respectiv nu îndeplinește condițiile legale ocupării postului pentru care s-a încheiat Contractul individual de muncă în 2006. Concomitent cu adresele către cadru didactic respectiv, am făcut solicitări și către alte instituții printre care și Curtea de Conturi, care în urma unui audit ad-hoc de conformitate a constatat și ea ilegalitățile și a dispus recuperarea întegului prejudiciu. Am sesizat Curtea de Conturi și referitor la faptul că un angajat al unității școlare, mai precis cel care se ocupa cu salarizare, și-a însușit sporul de doctorat, deși nu avea un doctorat conex activității desfășurate. Curtea de Conturi a stabilit și în acest caz obligația de recuperare a prejudiciului creat bugetului de stat. Drept răsplată pentru că am făcut tot posibilul ca legea să fie respectată, constat acum că s-a declanșat o procedură de numire prin detașare și nu prin concurs pentru posturile de director, respectiv director adjunct. Cu dedicație specială pentru mine s-a prevăzut o condiție, respectiv cea a existenței calificativului FB pentru ultimii cinci ani. Fac precizarea că în anul școlar 2022-2023 activitatea mea a fost evaluată cu calificativul Bine, am făcut contestație, Comisia de contestație mi-a acordat calificativul Foarte bine. Consiliul de administrație al Inspectoratului Școlar Județean Vrancea nu a ținut cont de calificativul acordat de Comisia de contestație și a acordat calificativul Bine. Curtea de Apel Galați a anulat hotărârea Inspectoratului Școlar de a-mi acorda calificativul Bine. După pronunțarea instanței, Inspectoratul Școlar Județean Vrancea a procedat la o nouă reevaluare, nelegală din punctul meu de vedere, deorece prin raportare la acte care nu erau adevărate a menținut același Bine, astfel că suntem din nou în judecată. Măsura - calificativul foarte bine pe ultimii 5 ani a fost special creată pentru mine, în condițiile în care prin Metodologia de ocupare a posturilor de directori/director prin concurs condiția impusă este a calificativului Foarte bine pe ultimii doi ani, eu pe ultimii doi ani am calificativul FB beneficiez și de prioritate la detașare în interesul învățământului pe funcția de director, este clar că trebuia să găsească o soluție prin care să mă îndepărteze din funcția de director și stau și mă întreb - ce doresc să ascundă??? M-am comportat ca un avertizor de integritate știind că ocrotind interesul școlii, legea mă va protejează și constant că sunt instituții, autorități publice care își arogă atribuții de legiferare și stabilesc condiții diferite de ocupare a postului prin detașare decât cele stabilite de minister pentru concurs.”
Eduard Popescu













