Educație

AUDIO + Foto | Două liceene din Focșani, aur și marele premiu în Indonezia cu pantofii care produc energie electrică

Ziarul de Vrancea
31 aug 2025 3185 vizualizări

Creativitatea și perseverența a două adolescente de la Colegiul Național Unirea Focșani au cucerit juriul internațional la Olimpiada de Proiecte de Cercetare din Indonezia. Denissa-Emanuela Lăbunț și Andreea-Alexandra Vlad, coordonate de prof. Codruța Preda, au obținut medalia de aur la secțiunea fizică și inginerie liceu, dar și marele premiu al competiției, cu proiectul lor inovator „Eco-Smart Footwear” – pantofi sport capabili să transforme fiecare pas în energie electrică.Foto:România Actualităţi

Ideea care transformă mersul în energie

Aici avem un adidas care produce energie”, explică Alexandra, descriind prototipul care folosește discuri piezoelectrice pentru a genera curent la fiecare apăsare. Curentul este redresat și stocat într-un acumulator, de unde poate încărca un telefon mobil sau alte dispozitive printr-un port USB.

Testele realizate au arătat că, după o oră de mers, încărcarea obținută poate adăuga în jur de 5% baterie la un telefon – o soluție ingenioasă în lipsa prizelor sau a bateriilor externe.

Drumul plin de provocări

Ajunse la prototipul final, cele două liceene au trecut prin încercări deloc ușoare: „Ne-am ars cu fludor la 400 de grade, am făcut scurtcircuite, am dat foc… dar am învățat din fiecare greșeală”, povestește Denisa. Primele săptămâni de testare nu au oferit rezultate, iar cele două s-au aflat chiar în pragul renunțării. Totuși, perseverența le-a adus succesul.

La prezentarea din Asia, juriul a fost invitat să apese pe o plăcuță conectată la prototip. După doar 10 apăsări, voltmetrul a indicat o creștere de 0,5 V – demonstrația care a convins și a smuls aplauze.

Performanță dublă: aur și marele premiu

Invenția a impresionat atât de mult, încât juriul internațional le-a oferit nu doar medalia de aur la secțiunea dedicată liceenilor, ci și marele premiu – top 3 proiecte din întreaga competiție.

În perioada următoare, Denisa și Alexandra intenționează să breveteze invenția, pentru a putea transforma proiectul într-o soluție practică, cu aplicabilitate pe scară largă.

O lecție de curaj și inovație

Orice proiect are peripeții, dar pentru noi a fost o minunată experiență de învățare”, spun adolescentele, care demonstrează că pasiunea și creativitatea pot duce Vrancea pe harta inovației mondiale.

 Reportajul complet poate fi ascultat în înregistrarea de mai jos a reportajului difuzat miercuri 27 august 2025 de Radio România Actualități, semnat de jurnalistul Gabriel Sava.

 



În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.