Educație

Elevii pufeşteni, în excursie în ţinutul Bran - Râşnov

Ziarul de Vrancea
18 nov 2013 778 vizualizări
Elevii din comuna Pufeşti, alături de cadrele didactice, au realizat un periplu în zona Bran - Râşnov, unde au vizitat Cetatea Râşnovului, pentru a cunoaşte istoria acestor locuri, realizând o incursiune în timp, de unde au aflat că simbolul cetăţii este trandafirul, de aici şi denumirea Rosenburg.

Fortificaţia ţărănească a făcut parte dintre cele şapte cetăţi ce au fost întemeiate de cavalerii teutoni, în Transilvania. Vizita a continuat la Peştera Valea Cetăţii, cei mai mulţi dintre elevii pufeşteni intrând pentru prima dată într-o peşteră, fiind impresionaţi de concreţiunile de calcar, stalactite şi stalagmite. Excursia a continuat la Bran, unde elevii au admirat castelul din această localitate, la apusul soarelui. Aici s-au întalnit cu directorul revistei «România Turistică», cea mai veche publicaţie de turism din ţara noastră. La «Castelul groazei» s-au lăsat speriaţi de vârcolaci, vampiri şi de Contele Dracula. Copiii au promis că vor fi la fel de activi şi la cursuri, aşa cum au fost în excursie. «Pentru noi, cadrele didactice din şcoala noastră, este o împlinire cand vedem fericirea copiilor şi mândria de a fi elevii noştri, fapt la care ne aducem contribuţia necondiţionat», ne-a spus prof. dr. Nicolae Damian, directorul Şcolii Gimnaziale Pufeşti. (Z. V.)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.