Educație

Şcoala “Nicolae Iorga”- “cea mai elveţiană şcoală” din judeţ

Ziarul de Vrancea
11 oct 2013 2000 vizualizări
Pentru că au fost declaraţi caştigători pe judeţ ai proiectului “Lumea în şcoala ta”, elevii acestei unităţi vor lua pranzul într-o companie selectă şi îşi vor îndulci sărbătoarea Crăciunului cu 50 kg de ciocolată

Elevii Şcolii “Nicolae Iorga” din Focşani au caştigat premiile cele mari puse în joc în cadrul proiectului “Lumea în şcoala ta” realizat de Asociaţia pentru Managementul Artelor (AMA). Este vorba despre o masă de pranz în compania ambasadorului Elveţiei în Romania, precum şi 50 de kg de ciocolată, oferite de sponsori. Elevii acestei şcoli, alături de colegii lor de la Şcoala “Alexandru Vlahuţă”, Şcoala 7, Şcoala Tîmboieşti şi Şcoala Obrejiţa au încercat să dovedească faptul că pentru o săptămană unitatea în care învaţă este cea mai …elveţiană din judeţul Vrancea. De asemenea, competiţiile organizate zilele acestea au fost diverse, însemnand un concurs de desene, unul de eseuri, competiţii sportive sau de cultură generală. Cei care s-au dovedit a fi cei mai buni au fost premiaţi ieri cand a avut loc şi un concurs de cultură generală între echipele celor cinci şcoli. Cei mai buni sportivi s-au dovedit a fi elevii Şcolii Tîmboieşti, care au obţinut medalia de aur. “Elevii Şcolii Tîmboieşti sunt obişnuiţi cu astfel de competiţii. Întotdeauna elevii noştri au concurat bine în competiţiile sportive, unde au obţinut foarte multe premii. Ne bucurăm nespus pentru acest premiu şi pentru cupă”, ne-a declarat profesoara de educaţie fizică Ana Gavrileascu, coordonatoarea echipei tîmboieştene.
Ciocolata vine de Crăciun
Concursul de cultură generală a cuprins întrebări legate de subiectul concursului: Elveţia, echipa caştigătoare fiind cea a Şcolii “Nicolae Iorga” din Focşani. Drept premiu pentru efortul lor, cei trei elevi ai echipei, împreună cu profesorul coordonator vor merge la Bucureşti, în luna noiembrie, unde vor lua pranzul în compania ambasadorului Elveţiei în Romania, Jean-Hubert Lebet, şi vor vizita cateva firme elveţiene, precum şi fabrica de ciocolată “Heidi”. Aceeaşi unitate de învăţămant a caştigat şi titlul de “Cea mai elveţiană şcoală”, diferenţa fiind făcută, potrivit juraţilor, de modul în care a fost implicat întregul colectiv. “Această şcoală s-a diferenţiat prin modul în care a arătat ca urmare a numărului de cadre implicate în proiect. Se vede diferenţa între o şcoală în care se implică un număr redus de cadre şi una în care se implică tot colectivul. Ori la “Iorga” s-a lucrat la nivel de şcoală”, ne-a declarat Dan Piroi, directorul executiv al Asociaţiei pentru Managementul Artelor. Drept premiu şcoala va primi de Crăciun 50 kg de ciocolată, pe care reprezentanţii unităţii spun că le vor împărţi în mod echitabil tuturor celor 600 de elevi. “Acest premiu ne bucură nespus. Elevii şi cadrele au colaborat foarte bine, iar participarea la astfel de competiţii ne uneşte din ce în ce mai mult”, a precizat după premiere directorul Şcolii “Nicolae Iorga”, profesoara Daniela Trandafir. “Nu a fost clasă care să nu fi colaborat, cu părinţi, profesori. Toată şcoala a depus un efort deosebit. Copiii merită din plin premiile pentru că au muncit enorm săptămana aceasta”, ne-a spus şi profesoara Mirela Boţiş.

Austria – tema de anul viitor

Organizatorii au anunţat deja tema pentru ediţia de anul viitor al proiectului, în care vor fi implicate, cu prioritate, aceleaşi şcoli. “Caştigători au fost toţi pentru că am simţit că s-au implicat cu toţii. Ne-a plăcut foarte mult energia lor, iar copiii ne-au depăşit aşteptările. Este a treia vizita a noastră în Focşani, după Portugalia, Olanda, Elveţia, iar anul viitor în primăvară vom veni cu Austria. Şcolile implicate în acest proiect vor avea prioritate, pentru că preferăm să ne creem parteneriate pe termen lung”, ne-a declarat Dan Piroi, directorulexecutiv al Asociaţiei pentru Managementul Artelor (AMA). Printre sponsori s-au aflat Artifex şi Insta Electric, companii ai căror reprezentanţi declară că energia pe care o emană oraşul nostru, considerat unul cu potenţial pentru străini, i-au determinat să se implice în activităţi sociale. (M. VLĂDESCU)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 3

Adaugă comentariu
andreea, acum 1754 zile, 1 ora, 12 minute, 10 secunde
nu am primit ciocolata.acest articol spune ca de craciun vor avea parte de 50kg de ciocolata si inca n-am primit-o inca o asteptam poate craciunul viitor????....
any, acum 1886 zile, 3 ore, 9 minute, 5 secunde
Madam Vasilica,te roade invidia!Se vede ca nu faci parte din poporul roman,esti get- beget din Burkina Fasso!!!
stroe vasilica, acum 1886 zile, 12 ore, 35 minute, 40 secunde
UITATI_VA LA TERMENELE DE GARANTZIE!!! in ELVETZIA traiesc multzi CHINEZI!!! zgarcitzi nevoie mare... sa nu aruncae ce-i vechi... ROMANII NU SUNT COSNSIDERATZI NICI CAT CEI DIN BURKINA FASSO!!!!!
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.