Schimbări de an şcolar nou la Liceul ‘Emil Botta”
La Liceul Teoretic “Emil Botta” din Adjud a fost forfotă mare în prima zi a anului şcolar 2013 - 2014. Aceleaşi emoţii ca în fiecare an, la asemenea ocazii speciale. Anul acesta, însă, elevii şi profesorii au un motiv în plus de bucurie: reparaţiile la fostul internat al liceului s-au finalizat, astfel încat elevii vor putea învăţa într-un singur schimb, dimineaţa, în corpul A – clădirea propriu-zisă a liceului, dar şi în corpul B – internatul proaspăt renovat. Lucrările pentru transformarea fostului cămin au început în urmă cu puţine luni, după preluarea funcţiei de director al Liceului Teoretic “Emil Botta” de către profesorul de educaţie fizică Emil Dumitru.

Desenele de pe pereţii liceului îi binedispun pe elevi în fiecare dimineaţă

Astăzi, sălile de clasă ale clădirii care a funcţionat ca internat sunt gata să îi primească pe elevi şi să le găzduiască setea de învăţătură. Pereţii claselor au fost pictaţi cu fluturi şi alte elemente decorative menite să transforme atmosfera riguroasă de şcoală într-una călduroasă şi primitoare pentru elevi. De o “schimbare la faţă” a avut parte şi corpul central al liceului, care, în ultimul an, a fost înnobilat de picturile colorate de pe pereţii interiori. Meritul le revine elevilor liceeni, îndrumaţi de profesorul de educaţie plastică Gheorghiţă Galan. Darea în folosinţă a clădirii internatului va permite ca elevii Liceului “Emil Botta” – de la clasa a V-a, pană la clasa a XII-a – să înveţe într-un singur schimb. De asemenea, clasele cu un număr prea mare de elevi au fost împărţite, astfel încat profesorii să poată lucra mai eficient cu fiecare elev în parte. (Alina-Elena VASILIU)













