A fost lansată „Caravana lecturilor frumoase”
Ajuns la a II-a ediţie şi desfăşurat sub mottoul „... cartea este o făgăduinţă, o bucurie, o călătorie prin suflete, gânduri şi frumuseţi” (T. Arghezi), proiectul propune o serie de activităţi care au ca scop cultivarea în rândul elevilor a plăcerii de a citi şi conştientizarea de către aceştia a importanţei pe care o are lectura în constituirea şi desăvârşirea personalităţii lor, potrivit iniţiatorilor. Astfel, lunar elevii vor fi implicaţi, la nivelul unităţilor de învăţământ sau în alte instituţii partenere, în activităţi cu caracter activ-participativ prin care exersează competenţe, abilităţi şi deprinderi în domeniul lecturii: prezentarea unor opere beletristice editate recent, promovarea operei unor scriitori canonici şi necanonici, lectura creativă şi altele. „Prin aceste activităţi elevii pot descoperi că lectura este nu atât o obligaţie şcolară, cât o formă de autodefinire şi de fundamentare a unui traseu educaţional personalizat. Cele mai interesante produse ale elevilor şi cele mai implicate unităţi de învăţământ vor fi premiate în luna iunie, când se va realiza evaluarea proiectului”, transmite profesoara Silvia Chelariu, inspectorul de limba romană din cadrul Inspectoartului Şcolar Judeţean Vrancea. Partenerii principali în organizarea şi desfăşurarea proiectului sunt Casa Corpului Didactic „Simion Mehedinţi” şi biblioteca Judeţeană „Duiliu Zamfirescu”. (M. V.)













