Educație

Focşaniul intră în lumea bună a Google Street View

Sorin Tudose
30 iul 2012 2490 vizualizări
Imagini din municipiul de pe Milcov vor fi încărcate în programul Street View de pe Google Maps u serviciul reprezintă o alternativă la turismul clasic, obiectivele importante putand fi vizitate online

Focşaniul a fost fotografiat zilele trecute de reprezentanţii companiei Google pentru ca în viitorul apropiat oraşul nostru să poată fi străbătut virtual, din faţa calculatorului, de către orice om, din orice colţ al planetei. Google Romania a demarat la jumătatea lunii iulie un proiect prin care va străbate 40.000 de kilometri cu un automobil şi o bicicletă pentru a fotografia obiectivele turistice ale României din 39 de oraşe mari, între care şi Focşaniul. Maşinuţa Google a fost reperată săptămana trecută făcand fotografii în oraşul nostru. Toate aceste imagini vor fi disponibile în programul Street View pe Google Maps. Practic, străzile importante ale oraşelor vor fi fotografiate de pe autovehicule speciale prevăzute cu aparate foto. Vehiculele sunt făcute de aşa natură astfel încat să poată ajunge şi pe străzi înguste sau în zone unde accesul automobilelor nu este permis. La ora actuală, există cateva imagini încărcate cu Vrancea şi Focşaniul, trimise de voluntari, însă nu sunt reprezentative pentru toată zona. Ministerul Culturii se arată deschis să furnizeze informaţii pentru compania Google despre obiectivele turistice din fiecare localitate. De asemenea, vor fi probabil şi imagini panoramice cu Focşaniul. Gigantul american care deţine cel mai popular motor de căutare pe internet a hotărat ca numerele de înmatriculare ale maşinilor şi chipurile oamenilor să fie blurate, însă orice alt detaliu dintr-un oraş, fie că e vorba de o clădire cu arhitectură frumoasă, fie că e vorba de un maldăr de gunoi chiar într-un parc, va putea fi văzut cu un simplu click. Dacă Focşaniul poate fi văzut din satelit de ani buni în scurtă vreme acesta va putea fi şi bătut la pas…virtual. Serviciul oferit de Google, cel puţin pentru focşănenii plecaţi peste hotare va mai stinge puţin dorul de casă. Serviciul Street View reprezintă chiar o alternativă la excursiile pe care criza financiară le ţine departe de romani. În iunie 2012, Street View era disponibil în 40 de ţări şi 3.000 de oraşe din lume. Se speră ca de anul acesta Parcul Naţional Retezat, centrul istoric al Sighişoarei, bisericile de lemn din Maramureş, mănăstirile din Moldova, satele cu biserici fortificate din Transilvania, Castelul Peleş, Cheile Bicazului şi multe alte frumuseţi din ţara noastră să fie reflectate în imagini pe Google Maps. Astfel, acoperirea Street View în România se extinde cu încă 39 de oraşe. Google, proprietarul celui mai popular motor de căutare pe internet, a deschis, la 1 noiembrie 2010, un birou în Bucureşti, echipa fiind coordonată de Dan Bulucea. (Sorin TUDOSE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 2

Adaugă comentariu
, acum 2367 zile, 7 ore, 29 minute, 8 secunde
Exista de ceva ani un produs asemanator care este inclus si focsaniul si toata romania, acesta find: http://www.norc.ro/street-view/ , nu cred ca este o reclama si este foarte folositor.
my self, acum 2367 zile, 10 ore, 57 minute, 9 secunde
...dar atentie daca imagini cu persoana mea apar acolo vor fi probleme,cei de la google nu au acceptul meu sau al dumneavoastra dragi cetateni ca persoanele,autoturismele sau casele dumneavoastra sa citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.