Educație

Vineşeşti - Schitul bulucbaşei Caragea

Valentin Muscă
20 apr 2012 1158 vizualizări
Povestea începe după ce Gheorghe Caragea, comandantul unei companii militare, s-a călugărit şi a lăsat toată averea schitului

Parohia ”Sfîntul Gheorghe” din Odobeşti organizează duminică, de la orele 16.00, o manifestare dedicată Cuviosului Pahomie şi fostului Schit Vineşeşti. ”Studiind istoria bisericii noastre am descoperit că acest lăcaş de cult a fost fondat în primii ani ai secolului XVIII. Tot atunci, stareţ al aşezămîntului era unul din iniţiatorii renaşterii spiritualităţii ortodoxe, Cuv. Pahomie de la Gledin, fondatorul Schitului se numea Gherasim Caragea, iar numele vechii localităţi era Vineşeşti. Astăzi, schitul nu mai există, localitatea a preluat numele fondatorului fostului Schit, doar biserica a rămas neclintită. Pentru ca aceste lucruri să nu fie uitate, din acest an am luat iniţiativa de a organiza o manifestare anuală, după Sfintele Paşti, prin care să refacem identitatea spirituală a comunităţii parohiei noastre”, ne-a spus preotul George Bogdan, parohului bisericii ”Sfîntul Gheorghe”. Situată între satele de răzeşi Păţeşti şi Grozeşti, localitatea Vineşeşti a decăzut în a doua parte a secolului XIX, cînd a devenit mahala a Odobeştilor, iar din secolul XX, cartier, situaţie în care se găseşte şi astăzi. În ce priveşte saga familiei Caragea, aceasta este una din cele mai impresionante poveşti din istoria localităţilor care compun astăzi Odobeştii. Gheorghe Caragea era buluc-başă în Focşanii Moldovei, adică comandantul (başa) unei companii militare (Buluc). Spre 1700, aceste buluc-başa cumpără mai multe moşii în Vineşeşti şi după 1700 se retrage, împreună cu fiul său Ion Caragea, la moşiile sale din Vineşeşti. La scurt timp Ion Caragea se călugăreşte cu numele de Isaia, primind şi Taina preoţiei. După cîţiva ani se călugăreşte şi tatăl său, primind numele de Gherasim. Intrînd în monahism, Gherasim Caragea, prin Testamentul in aprilie 1716, lasă toată averea Schitului din Vineşeşti, al cărui cofondator era. În acel an, stareţ la Vineşeşti era Pahomie, fostul episcop de Roman. În jurul aceleaşi date, Isaia Caragea, fiul său, a fondat Schitul Buluc, în amintirea dregătoriei pe care a avut-o tatăl său. Mai multe despre lumea Odobeştilor de ieri puteţi afla participînd la manifestarea ”Cuviosul Pahomie de la Gledin, stareţul Schitului Sfîntul Gheorghe din Vineşeşti”, manifestare organizată în parteneriat cu Casa de Cultură ”C. C. Giurescu” din Odobeşti. (Valentin MUSCĂ)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 1

Adaugă comentariu
viorel iancu, acum 2427 zile, 11 ore, 48 minute, 55 secunde
HRISTOS A INVIAT! Iata o noua oportunitate de a cunoaste lucruri noi despre viata religioasa din "Orasul dintre vii". Perseverenta Domnului VR Musca de a ne prezenta multiple secvente de citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.