Mica Unire, celebrată de elevii Colegiilor „Unirea” şi „Cuza”
Mica Unire înfăptuită de domnitorul Al. I. Cuza pe 24 ianuarie 1859 este sărbătorită şi de elevii liceelor din Focşani, care poartă şi numele acestui important eveniment din istoria romanilor. Astfel, elevii şi profesorii Colegiului Naţional „Unirea” vor sărbători 153 de ani de la Unirea Principatelor Romane, marţi, 24 ianuarie, printr-o serie de activităţi care vor debuta în jurul orei 9.00 cu un simultan de şah şi se vor încheia cu spectacolul „Seara talentelor”. Printre activităţile pregătite se numără seminarii pe diverse teme, filme de prezentare, dezbateri, un concurs de grafică şi pictură, un concurs culinar, dar şi lansarea noului număr al revistei liceului, „Revista Noastră”. Nu în ultimul rînd, cu această ocazie va avea loc şi inaugurarea Clubului de fotografie şi grafică, proiect lansat de Consiliul Elevilor CNU. De altfel, „uniriştii” s-au distrat joi, în compania trupei Taxi, invitată la Focşani de zilele colegiului. Ca în fiecare an, elevii colegiului vor participa şi la manifestările dedicate Unirii lui Cuza în Piaţa Unirii, unde vor mărşălui în robele vişinii.
Concurs de matematică
Cu prilejul Zilelor Colegiului Naţional „Unirea” va avea loc ediţia a XI-a a Concursului interjudeţean de matematică „Unirea”, organizat în colaborare cu Primăria Focşani pe 28 ianuarie, de la ora 9.30. Pentru liceeni, cît şi pentru elevii de generală proba va dura trei ore şi va avea patru probleme. Loturile vor fi constituite din cel mult 12 elevi şi un profesor. Elevii de clasa a VII-a vor trebui să se pregătească pentru exerciţii legate de divizibilitate, proporţii, rădăcină pătrată la algebră şi pentru patrulatere, arii şi Thales la geometrie. Elevii din ultimul an de liceu care vor să se înscrie la concurs trebuie să fie pregătiţi pentru grupuri la algebră şi primitive, respectiv integrale definite, la analiză. Fiecare concurent va achita 40 lei, reprezentînd completarea contravalorii pentru cazare şi 10 lei taxa de concurs. Cheltuielile pentru deplasarea elevilor şi profesorilor vor fi suportate de fiecare lot. Confirmarea de participare, inclusiv numele elevilor participanţi, clasa şi profesorii însoţitori şi ora sosirii trebuie transmise prin e-mail la cnu@lufo.ro, pînă cel tîrziu pe 23 ianuarie.
Vank va concerta pentru cuzişti
Colegiul Naţional “Al. Ioan Cuza” este în sărbătoare în perioada 23-27 ianuarie, cînd se organizează zilele liceului. Luni, 23 ianuarie, elevii se vor bucura de o zi liberă, cînd nu vor face cursuri, dar aceştia vor participa la diverse activităţi extraşcolare. Printre acestea se numără concursul de cultură generală “Vreau să fiu cel mai bun!”, organizat în formatul popular “Vrei să fii Milionar?”, “Drumul leilor”, o prezentare şi expoziţie de numismatică romanească, dar şi “De la cultură la kitsch”, o dezbatere a fenomenului din perspectivă literară şi religioasă. În cursul săptămînii sînt aşteptaţi la „Cuza” mai mulţi invitaţi speciali, aşa cum sînt exploratorul David Neacşu şi Cristian Pîrvulescu, preşedintele Asociaţiei Pro Democraţia. Şi liceenii de la „Cuza”, alături de colegii de la celelalte colegii din Focşani care poartă denumirea Unirii, vor participa la manifestările din Piaţa Unirii. Probabil cel mai aşteptat moment va avea loc joi, 26 ianuarie, cînd de la ora 19.00, la Times Music Club, trupa Vank va concerta pentru cuzişti. (Sorin TUDOSE)














