Educație

Elevii vrinceni, olimpici de profesie

Gabriela Draghici
28 mar 2011 3539 vizualizări
Au trecut prin zile intregi de emotii si vad lumea in principii newton-iene, proiectari, executii ale structurilor, materie vie, microscoape si culte religioase

Este vorba despre inca 37 elevi vrinceni care s-au calificat la etapele nationale ale olimpiadelor de Biologie, Religie, Educatie Tehnologica, Mecanica, Electronica, Automatizari, Telecomunicatii, Constructii, instalatii si lucrari publice. Fie ca este vorba despre scoli din mediul rural sau urban, elevii vrinceni au confirmat inca o data ca performanta nu cunoaste granite si ne vor reprezenta judetul la nationale in lunile ce vor urma. (G. D.)

Olimpiada nationala de Biologie

1. Raluca Spataru "" clasa a VII-a, Scoala "Maresal Al. Averescu" Adjud (profesor Josepkini Stratulat)

2. Raluca Lungu "" clasa a IX-a, Colegiul National "Unirea" Focsani (profesor Corina Ciucu)

3. Dan Alexandru Tutoveanu "" clasa a X-a, Colegiul National "Unirea" Focsani (profesor Corina Ciucu)

4. Cosmin Mihai Petrea "" clasa a XI-a, Colegiul National "Unirea"Focsani (profesor Corina Ciucu)

5. Alexandru Dragos Sion "" clasa a XII-a, Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani (profesor Niculina Badiu)

Olimpiada nationala de Religie

1. Anelize Mocanu "" clasa a VII-a, Scoala "Stefan cel Mare si Sfint" Suraia (profesor Gabriela Ionica Aga)

2. Andreea Cornila - clasa a VIII-a, Scoala "Maresal Al. Averescu" Adjud (profesor Liliana Iordachi)

3. Adela Rovenschi "" clasa a IX-a, Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani (profesor Melania Patrascanu)

4. Carmen Croitoru "" clasa a X-a, Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani (profesor Nicoleta Sranciu)

5. Dana Strat - clasa a XI-a, Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani (profesor Nicoleta Stanciu)

6. Paraschiva Trocea "" clasa a XII-a, Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani (profesor Daniela Murariu)

Etapa nationala a Olimpiadelor la "Tehnologii"

Educatie Tehnologica

1. Gabriel Palade "" clasa a V-a, Scoala Movilita (profesor Ghergina Blaj)

2. Bianca State "" clasa a VI-a, Scoala "Stefan cel Mare" Focsani (profesor Stefana Micu)

3. Madalina Ivan "" clasa a VII-a, Scoala "Duiliu Zamfirescu" Focsani (profesor Mariana Pavel)

4. Ovidiu Stiru "" clasa a VIII-a, Scoala "Duiliu Zamfirescu" Focsani (profesor Mariana Pavel)

Mecanica

1. Mihai Proca "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" Focsani (profesor Alexandru Andronache, Elena Vrajitoru, Viorel Boerescu)

2. Larisa Chirita - clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" Focsani (profesor Viorel Boerescu, Mihail Fisan, Valeriu Fotin, Aurel Popescu)

Constructii, instalatii si lucrari publice

1. George Gabriel Tudorancea "" clasa a XII-a, Colegiul tehnic "Ion Mincu" Focsani (profesor Elena Apostoiu, marita Andronache, Marian Aurica)

2. Eugeniu Tincul "" clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Ion Mincu" Focsani (profesor Elena Apostoiu, Radu Murariu, Cornelia Sava)

Electric, electrotehnic, electromecanic

1. Daniel Militaru "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" Focsani (profesor Nicolina Baciu)

2. Andrei Ponea "" clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" Focsani (profesor Nicolina Baciu)

Electronica, automatizari, telecomunicatii

1. Bogdan Mardar "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Ion Mincu" Focsani (profesor Jan Zbirciog, Manuela Petrea, Sorin Facaoaru, Matei Vlase)

2. Ion Zaharia "" clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" (profesor Constantin Vultureanu)

Industrie textila si pielarie

1. Iulian Ivanciu "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Gh. Asachi" Focsani (profesor Mihaela Arhire, Victorita Nedelcu, Maria Neagu)

2. Ionut Luca "" clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Gh. Asachi" Focsani (profesor Mihaela Arhire, Victorita Nedelcu, Maria Neagu)

Fabricarea produselor din lemn

1. Ramona Dima "" clasa a XI-a, Grupul Scolar "G. G. Longinescu" Focsani (profesor Saftica Sava)

Profil Servicii, Economic, administrativ

1. Laura Madalina Pesterau "" clasa a XI-a, Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani (profesor Mihaela Fistoc, Marioara Botezatu, Valeria Scarlat, Veronica Rusu, Ana-Maria Buhai)

2. Mihaela Negru "" clasa a XII-a, Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani (profesor Mihaela Fistoc, Marioara Botezatu, Valeria Scarlat, Veronica Rusu, Ana-Maria Buhai)

Turism si alimentatie

1. Ionela Ursu "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Gh. Asachi" Focsani (profesor Alina Coroama, Claudia Mihai, Marilena Ravas, Daniela Stoica)

2. Cristina Mariana Sfetan "" clasa a XII-a, Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani (profesor Oana Vlaicu, Marioara Badeon, Ana-Maria Buhai)

Profil Resurse naturale si protectia mediului, Agricultura-tehnician agronom

1. Ionut Alin Nichita "" clasa a XI-a, grupul Scolar Agricol Odobesti (profesor Rodica Moraru)

Agricultura-tehnician

1. Madalina Buzdrug "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Valeriu D. Cotea" Focsani (profesor Ticuta Dinita, Daniela Cucu)

Protectia Mediului

1. Simona Bratu "" clasa a XI-a, Grupul Scolar "G.G. Longinescu" Focsani (profesor Adriana Holbea, SIlvia Tertelici)

2. Madalina Jarevete "" clasa a XII-a, Colegiul Tehnic "Valeriu D. Cotea" Focsani (profesor Lacramioara Paraschiv)

Industrie alimentara

1. Andreea Avram "" clasa a XI-a, Colegiul Tehnic "Valeriu D. Cotea" Focsani (profesor Marieta Arginteanu, Carmen Oprea)

Calificati Concursul profesional pe calificari (clasa a XI-a)

Turism si alimentatie publica

1. Ospatar (chelner) vinzator in unitati de alimentatie: Elena Ilie "" Liceul Tehnologic "Al. I. Cuza" Panciu" (profesor Luminita Irimescu, Marin Lidia)

2. Bucatar: Ionela Loredana Coman "" Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani (profesor Corina Visan, Daniela Giurgea, Rica Dogaru, Pauna Dochia)




În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.