Elevi vrinceni, pe podium la olimpiadele nationale
Elevi vrinceni au reusit sa obtina rezultate notabile la olimpiadele nationale ce au avut loc in vacanta intermestriala. 19 dintre acestia s-au intors de la faza nationala cu 23 de distinctii, patru premii intii, toate la olimpiada de limba italiana, cinci premii de locul doi, la limba italiana si limba spaniola si 14 mentiuni. Potrivit calendarului Ministerului Educatiei, in aceasta perioada s-au desfasurat fazele nationale ale olimpiadelor scolare la fizica, chimie, limbile engleza, spaniola si italiana. In fiecare an, sute de copii bat la portile afirmarii in cadrul acestor concursuri. "Olimpiadele si concursurile scolare sint activitati de promovare si certificare a performantei scolare, un adevarat barometru al modului in care scoala vrinceana intelege sa-i formeze pe copii pentru integrare sociala, cariera si spatiu european", a declarat inspectorul general adjunct Maria Lupu. Unitatile scolare care se mentin in top cu cele mai multe premii sint Colegiul National "Al. I. Cuza", Liceul Pedagogic "Spiru Haret", Colegiul National "Unirea" si Liceul de Arta "Gh. Tattarescu". (Gabriela DRAGHICI)
Au adus acasa premii si mentiuni:
Olimpiada nationala de limba italiana
Proba orala:
Silvia Hozoc (Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani) "" premiul I
Iolanda Surkos (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" premiul I
Elena Dogaru (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" premiul I
Bianca Oprea (Colegiul National "Unirea" Focsani) "" premiul I
Florin Pelin (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" premiul II
Roxana Negrea (Liceul de Arta "Gh. Tattarescu" Focsani) "" premiul II
Proba scrisa:
Bianca Oprea (Colegiul National "Unirea" Focsani) "" premiul II
Silvia Hozoc (Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani) "" mentiune
Roxana Negrea (Liceul de Arta "Gh. Tattarescu" Focsani) "" mentiune
Florin Pelin (Colegiul National "Unirea" Focsani) "" mentiune
Olimpiada nationala de chimie
Razvan Teodor Olariu (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" mentiune - premiul special pentru cea mai buna lucrare teoretica
Andrei Casu (Scoala "Duiliu Zamfirescu" Focsani) "" mentiune speciala
Bogdan Neagoe (Scoala nr. 3 Focsani) "" mentiune speciala
Alexandra Manole (Scoala "Ion Basgan" Focsani) "" mentiune speciala
Paul Gafton (Colegiul National "Unirea" Focsani) "" mentiune speciala
Catalin Lazar (Colegiul National "Unirea" Focsani) "" mentiune speciala
Vlad Talmaciu (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" mentiune speciala
Emanuel Sandu (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" mentiune speciala
Marius Iosub (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" mentiune speciala
Olimpiada nationala de fizica
Alexandru Maiereanu (Colegiul National "Al. I. Cuza" Focsani) "" mentiune
Eduard Curca (Grupul Scolar "Simion Mehedinti" Vidra) "" mentiune
Olimpiada nationala de limba spaniola
Cristina Potlog (Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani) "" premiul II
Emma Carnu (Liceul Pedagogic "SPiru Haret" Focsani) "" premiul II