Educație

Info-Educatie

Ziarul de Vrancea
2 apr 2010 425 vizualizări
Scolile vrincene s-au intrecut in actiuni pascale

Cuzistii vin in sprijinul virstnicilor


Elevii de la Colegiul National «Al.I. Cuza» si-au deschis ieri, in Joia Patimilor, sufletele si au mers la Caminul pentru Persoane Virstnice din Focsani unde au oferit fructe si dulciuri de post. «Au stat de vorba cu batrinii si le-au insuflat putin din spiritul lor tinar dindu-le speranta ca miine le va fi mai usor», ne-au spus cadrele didactice implicate. Activitatea s-a realizat la initiativa directorului Aurelia Neagu si a profesoarei Andreea Ionita, consilier educativ, alaturi de care s-au implicat colegele Mihaela Neagu, Livia Treistioreanu, Gabriela Obodariu, Ioana Constantinescu si Anisoara Stanciu. (I. N.)


La Filiala Sud a Bibliotecii Judetene "Duiliu Zamfirescu" au fost vernisate ieri expozitiile de icoane "Sfintul nostru, patronul nostru" si "Lumina sfintilor". Autorii acestor picturi sint elevii claselor I-a A si a IV-a A, de la Scoala "Alexandru Vlahuta". "Sint 30 de icoane pe sticla pictate de elevi cu patronul ocrotitor al familiei. Un demers inedit din partea initiatorilor, motiv pentru care ne-am oferit spatiul pentru aceasta expozitie. Icoanele pot fi admirate pina la sfirsitul lunii aprilie, cind vom gazdui o noua expozitie cu picturi inspirate din culorile vii ale primaverii", ne-a spus bibliotecara Liliana Mocanu. (V. M.)


"Hristos a nviat" si la Anghelesti


în asteptarea sarbatorii sfinte, elevii de la Scoala Anghelesti, coordonati de inv. Marinela Apostol, in colaborare cu colegii si preotul paroh Georgian Gugeanu, au desfasurat activitati de pictura pe sticla si oua incondeiate. Lucrarile sint expuse la Casa de Cultura "Tudor Vornicu" Adjud. "Prin aceste activitati incercam sa insuflam elevilor nostri dorinta de a fi mai buni, mai curati, de a intimpina aceasta mare sarbatoare asa cum se cuvine. Consideram ca acesta este un mod de a-l aduce pe Hristos in sufletele noastre", au spus organizatorii. (I. N.)


Elevii din Gologanu, "Impreuna de sarbatori"


Scolarii de clasa a VII-a de la Scoala Gologanu, sub indrumarea dirigintei Valentina Tirtan, au sprijinit batrinii neajutorati din comuna. Actiunea este inscrisa in calendarul de activitati al parteneriatului "Impreuna de sarbatori", realizat intre Scoala, Biserica si Primarie. "Unele valori care ne ghideaza viata, precum toleranta, prietenia si initiativa, au fost puse in practica de elevii nostri prin aceasta actiune", au spus cei implicati. (I. N.)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.