Educație

Gafa de zile mari in meciul Aerostar Bacau - Energia Vulturu

Cristi Irimia
1 oct 2005 782 vizualizări
Aerostar Bac\u - Energia Vulturu 1 - 0 (1 - 0), `n etapa a 5-a a Diviziei C la fotbal (seria 1) u portarul Portarul Craciun a gafat la faza in care arbitrul Nemes a dictat corect penalty impotriva vrincenilor. Bomba etapei: Flacara Brusturi - Poli Iasi II 3 - 0

Lipsa de la pregatire a portarului Craciun si-a pus amprenta pentru prima oara in acest sezon. Solicitat de serviciul zilnic pe care il are, goalkeeper-ul Energiei a absentat in saptamina meciului de la antrenamente si pina la gafa din minutul 30 a mai avut citeva indecizii care ne puteau costa deschiderea scorului. Cu un sfert de ora inaintea pauzei, el a incercat sa-l dribleze pe Petrea, acesta i-a furat mingea insa Craciun l-a atacat neglijent si "centralul" a dictat penalty. Acelasi Petrea a executat si golul avea sa fie al victoriei.

Trebuie spus, totusi, ca si Dogaru i-a dat o pasa "acasa" destul de incomoda, o parte din vina fazei respective apartinindu-i libero-ului focsanean.

Tot in prima repriza Sararu a avut un sut bun (min. 34), deviat in corner, iar Ghinga a reluat pe linga poarta, din 6 metri, dupa un marcaj slab facut de Bodoc.

Desi a evoluat cu un om in plus din minutul 63, dupa eliminarea aceluiasi Petrea pentru doua "galbene", Energia n-a reusit sa egaleze, portarul gazdelor fiind de netrecut. Pantelimon pe numele sau, a scos doua suturi puternice trimise de P. Ioan si F. Stanciu, in minutele 75, respectiv 87. Portarul bacauan este titular in lotul de juniori al Romaniei sub 18 ani. De partea cealalta, gazdele puteau marca la patrunderea lui Pintilie (min. 86), care n-a fructificat sansa avuta, dar si in minutul 63, cind Chivu a scos de pe linia portii.

Bucataru n-a putut evolua fiind accidentat, iar Viorel Craciun, care l-a inlocuit la "inchidere" si-a fracturat un deget de la picior, Pastia inlocuindu-l in minutul 27. Vom reveni cu detalii despre meciul de la Bacau.

Celelalte rezultate ale rundei:

FCM Bacau II - CFR Pascani 2 - 0, Dorna Vatra Dornei - Pambac Bacau 0 - 0, FC Botosani II - Rulmentul Birlad 2 - 1, Viitorul Liteni - FCM Husi 0 - 0, Flacara Brusturi - Poli Iasi II 3 - 0, NGM Leonard Pascani - Willy Bacau 1 - 2.