Educație

Elevii de la Economic , premiati la Ploiesti

Iulia Nicolaie
11 ian 2010 2143 vizualizări
Elevii Matei Claudiu cu firma F.E. GOLDEN WINE MK S.A. si Narcis Rizea cu F.E. BIROTEH MK S.R.L. au obtinut numeroase premii

Liceenii de la Colegiul Economic "Mihail Kogalniceanu" Focsani s-au intors acasa cu premii de la prima editie a Tirgului Regional al Firmelor de Exercitiu si de la concursul "Romanian Business Challenge". Astfel, Colegiul Economic a fost reprezentat de firmele F.E. GOLDEN WINE MK S.A., al carei profesor coordonator este Sonica Darmanescu, iar managerul general Narcis Rizea, in vreme ce F.E. BIROTEH MK S.R.L. i-a avut ca profesori coordonatori pe Mioara Botezatu si pe Mariana Badeaon, iar ca manager general pe Diana Bosoiu. Ambele firme au obtinut multe premii. Premiul I la concursul Romanian Business Challenge a fost obtinut de Narcis Rizea de la F.E. GOLDEN WINE. Tot el a obtinut si Premiul pentru Originalitate si Premiul "Omul zilei". Matei Claudiu, de la aceeasi firma de exercitiu, GOLDEN WINE, a primit premiul al treilea. F.E. GOLDEN WINE S.A. a mai obtinut premiul al II-lea la sectiunea "Cel mai bun stand" si premiul special la sectiunea "Business Man". F.E. BIROTEH MK S.R.L a primit premiul al III-lea la sectiunea "Cea mai buna prezentare power-point a firmei" si mentiune la sectiunea "Cel mai bun site". Tirgul a avut loc in perioada 7-8 ianuarie 2010 si a fost organizat de Colegiul Economic "Virgil Madgearu" Ploiesti, cele doua evenimente fiind gazduite de Sala de Sport "Leonard Doroftei" si de Camera de Comert si Industrie Prahova. La tirg au participat 64 de firme de exercitiu, 400 de elevi si cadre didactice din 11 judete. Timp de doua zile, reprezentantii firmelor de exercitiu au avut posibilitatea de a-si promova afacerile si de a incheia tranzactii. "A fost un eveniment interesant, la care elevii nostri au avut posibilitatea sa stabileasca parteneriate de afaceri, sa comunice, sa negocieze, sa invete sa faca afaceri, sa capete incredere in ceea ce fac. Noutatea absoluta a acestui tirg a fost concursul "Romanian Business Challenge", care se organizeaza de patru ani in America si la care elevii nostri au obtinut rezultate deosebite", a precizat profesoara Sonica Darmanescu, coordonator al proiectului. (Iulia NICOLAIE)În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 2

Adaugă comentariu
, acum 739008 zile, 2 ore, 16 minute, 2 secunde
Felicitari pentru fostul elev al scolii Ciorasti- Narcis Rizea.Ne bucuram sa auzim despre rezultatele deosebite obtinute la diferite concursuri de Narcis.Inca o data felicitari si succes in citeste integral
, acum 739008 zile, 2 ore, 16 minute, 2 secunde
Sanatate, noroc si putere de munca in continuare. Rezultatele bune vin numai prin munca.Felicitari si succes pe drumul realizarii tale. Acum esti doar la inceput!
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.