Educație

Janet Popoiu, noul director la CCD

Iulia Nicolaie
17 oct 2009 2916 vizualizări
Profesoara de limba romana il inlocuieste pe directorul Costica Neagu, care a condus Casa Corpului Didactic inca din 1990

Schimbarile din invatamintul vrincean nu se mai limiteaza la Inspectoratul Scolar. De aceasta data, vintul schimbarii bate la Casa Corpului Didactic "Simion Mehedinti" din Focsani, unde, printr-un ordin semnat de ministrul interimar al Educatiei, Emil Boc, directorului Costica Neagu i-a fost incetata detasarea. "Inca nu am primit nimic oficial, chiar imi doresc sa vad acest document. De asemenea, ma gindesc sa contest aceasta decizie", a declarat Costica Neagu, cel care a tinut friiele institutiei inca din 1990, cind aceasta a fost reinfiintata, si care spera sa ramina in functie pina la pensie. "Am reconstruit biblioteca, am tiparit o revista, am infiintat Asociatia «Simion Mehedinti» si am tiparit peste 100 de titluri", a adaugat profesorul. Costica Neagu mai are inca un an pina la iesirea la pensie, motiv pentru care nu s-a mai putut inscrie la concurs. Anul trecut a fost numit cu detasare pe aceasta functie pina la organizarea unui nou concurs, dar nu mai tirziu de 31 august 2010. Chiar si liberalii au decis sa-l pastreze pe Costica Neagu pe functie, in ciuda faptului ca postul a avut mai multi pretendenti atunci cind a fost scos la concurs. Noul director propus de minister, Janet Popoiu, a fost rezervata in declaratii. "Am fost anuntata indirect de domnul Iordache Bostan, iar luni ma voi prezenta la sediu. Mai multe nu va pot spune", a precizat Janet Popoiu, profesoara de limba romana la Colegiul National "Unirea". Ea este sotia consilierului local PD-L Danut Popoiu, fost sef al Inspectoratului Scolar. In ceea ce priveste concursul de anul trecut pentru ocuparea acestei functii, la care profesoara nu s-a mai prezentat, aceasta si-a motivat decizia prin faptul ca a avut probleme personale, chiar daca sotul ei a sugerat cu totul altceva si anume ingerinte politice. (Iulia NICOLAIE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 17

Adaugă comentariu
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 13 secunde
Sa va fie rusine! Nu au avut curajul sa-l schimbe pesedistii, nici liberalii si uite ati venit voi, manufacturierii de chiloti condusi de Placinta & Mustea si il schimbati din functie pe cele mai bun citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Ne-am saturat de atata ...POLITICAAA....lasati domnule oamenii care nu fac politica sa conduca institutiile invatamantului...nu mai puneti toti "cotizanti si pupinc.....i " pe functii...cand intri in citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Vreti sa stiti adevarul? Simplu: Costica Neagu a fost schimbat pentru ca nu a dat lucrarile de modernizare a Casei Corpului Didactic la nici o firma de partid. Au fost presiuni de la toate partidele citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Tanti asta e una care e neica nimeni prin Liceul unirea de cand eram eu elev si se ocupa de meditatii? Si-o fi platit impozitele? Ca pe la noi asa e! Nu i-o fi rusine sa ia locul omului acela despre citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Ca cetatean al orasului, sustin pe Domnul Neagu , mai ales ca are doar un an pana la pensie.Chiar nu se poate face lobby pentru acest om de cultura ca sa iasa pe usa din fata ,la anul,dupa atata citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Ar fi trebuit sa scoata postul la concurs, dar cum copoiul e la putere a calcat peste vrejul ofilit al bostanului si peste minima moralia.
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Hai Sophia , nu-ti aperi colega? Nu vezi ca nu mai aveti succes pe nicaieri?Doar cu pupincuristi veti face treaba, oamenii recunosc valorile.
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Sincer nu ati asistat niciodata la orele profei!...nu stiti cat de moderna este in gandire! si cate poate schimba cu optimistul si cu ambitia dumneaei!o sa vedeti ca nu o sa dezamageasca pe absolut citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
Nu culoarea parului este importanta! aceasta \"neica nimeni\" sau \"blonda\" cum considerati domniile voastre este o doamna profesoara extrem de bine pregatita si informata in ceea ce priveste limba citeste integral
, acum 737475 zile, 22 ore, 32 minute, 14 secunde
In orasul nostru lumea e conservatoare....prea conservatoare.Multi au impresia ca sunt lipiti de scaun pana la pensie.Schimbarile sunt benefice pentru orasul nostru(cele bune evident)pentru csa avem citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.