Educație

Profesorii vrinceni intra in greva si boicoteaza tezele unice

Mihaela Beșleagă
1 mai 2009 1269 vizualizări
Dascalii incep protestele marti, 5 mai, cind este programata teza cu subiect unic la limba romana pentru clasele a VII-a si aVIII-a u sindicalistii ameninta cu boicotarea tututor tezelor unice si blocarea anului scolar dupa ce guvernantii s-au jucat cu ei timp de cinci luni u inspectorul general Iordache Bostan ii asigura pe profesori ca in acest an salariile nu vor avea de suferit, intrucit bugetul ISJ este mai mare cu 8% in comparatie cu 2008 u peste 7.000 de elevi sint inscrisi la tezele unice

Sustinerea tezelor unice din acest semestru de catre elevii claselor a VII-a si a VIII-a sta sub semnul intrebarii dupa ce majoritatea cadrelor didactice au decis sa intre in greva chiar marti, 5 mai, in ziua cind este programata prima teza, la limba si literatura romana. Federatia Sindicatul Liber din Invatamint (FSLI), filiala Vrancea, a anuntat ieri miscari de protest, in urma referendumului organizat in scolile din judet, 80% din profesori fiind de acord cu declansarea grevei. "Astazi (ieri, n.r.) am convocat de urgenta Consiliul Judetean al FSLI, in care am luat act de organizarea si desfasurarea actiunilor de protest stabilite la nivel national. In ziua respectiva nu se va desfasura nici un fel de activitate instructiv "" educativa. Elevii care vor fi la scoala doar vor fi supravegheati in salile de clasa. Profesorii nu vor face nimic altceva. Asteptam reactia guvernantilor. Eu voi notifica autoritatile locale cu privire la actiunea de protest", a declarat Constantin Grigore, liderul FSLI Vrancea. Greva ar putea continua si in zilele in care sint programate tezele la matematica (13 mai) si la istorie sau geografie (21 mai), in cazul in care sindicalistii din invatamint nu vor primi un raspuns favorabil din partea guvernantilor. Aproximativ 7.200 de elevi vrinceni sint inscrisi pentru sustinerea tezelor cu subiect unic din acest an. Boicotarea tezelor este o arma sensibila cu care lupta dascalii, intrucit greva prelungita ar putea duce la "inghetarea" anului scolar. Prin nesustinerea acestor teze, nu se pot incheia mediile elevilor din clasele a VII-a si a VIII-a si, deci, nu se poate organiza nici admiterea la liceu. Protestele sint organizate de comun acord de catre sindicatele din invatamint FSLI, Federatia "Spiru Haret", Federatia Educatiei Nationale si Federatia Alma Mater. Si asta dupa ce atmosfera din cancelarii a fost incendiara in ultimele luni pe fondul promisiunilor nerespectate facute de coalitia PSD-PD-L aflata la guvernare.


Bostan: "Salariile profesorilor vrinceni nu vor fi diminuate"


Inspectorul general, Iordache Bostan, a tinut sa faca un apel catre dascali pentru a se prezenta marti la teza. El a dat asigurari profesorilor vrinceni ca nu au motive sa se teama pentru diminuarea salariilor in acest an, intrucit, chiar daca a fost operata o rectificare negativa a bugetului alocat Educatiei, bugetul ISJ pe 2009 permite asigurarea tuturor salariilor, inclusiv a sporurilor. "In acest an avem un buget cu 8% mai mare fata de 2008, ceea ce inseamna ca vor fi platite salariile tuturor dascalilor din Vrancea, inclusiv sporurile, veniturile nu vor avea de suferit. In acest moment nu prea sint motive pentru declansarea grevei generale. Cu toate ca si eu sint profesor si ii respect pe toti colegii mei, la o eventuala greva si elevii si parintii si profesorii au de suferit. Nici in mediile private nu au crescut salariile, in acest moment de criza. Fac un apel catre toti profesorii si ii rog sa se prezinte la teza de marti", ne-a declarat inspectorul general Iordache Bostan. De asemenea, aseara, premierul Emil Boc a tinut sa-i asigure pe dascali ca isi vor primi in continuare salariile, care nu vor fi reduse, dar nici crescute, asa cum li s-a promis profesorilor in urma cu cinci luni. "Rog sindicalistii sa nu transfere criza economica asupra elevilor si parintilor. Educatia nu ar trebui sa aiba de suferit. Negocierile Guvern-sindicate vor continua si trebuie sa mearga mai departe fara afectarea anului scolar. Veniturile profesorilor nu vor fi reduse, salariile se vor plati si in acest moment de criza. Nici o clasa nu va ramine fara profesor, nici un profesor nu va ramine fara salariu", a declarat premierul.


Totul a inceput de la bani


Sindicalistii din invatamint au ales calea grevei generale pentru o serie de revendicari care vizeaza reducerea bugetului Educatiei cu 811,9 milioane de lei din fondul de salarii si alti 676 milioane lei din fondurile de investitii, reducerea bugetului cercetarii cu peste 70% fata de 2008, elaborarea unei legi de salarizare unice care ii defavorizeaza pe bugetarii din invatamint si nerespectarea Legii 221/2008 privind majorarea cu 33% a salariilor cadrelor didactice, adoptata anul trecut. Totul si pe fondul inghetarii salariilor din domeniul bugetar, in conditiile in care, in campania electorala de anul trecut, atit democrat-liberalii cit si social democratii garantau cu cuvintul de onoare majorarea salariilor dascalilor cu sume care ajungeau pina la 50 de procente. Aseara, si ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat ca va negocia in continuare cu sindicatele, in conditiile in care boicotarea tezelor ar arunca in aer intregul an scolar. (Mihaela BESLEAGA)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 18

Adaugă comentariu
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
Pai de ce nu incep protestele astazi in crang , sa vada floarea sobolanilor rosii unde a ajuns judetul Vrancea sub ei ? Pe 5 mai pe cine mai intereseaza, elevii se bucura ca vor avea liber, citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
AVETI DREPTATE CA NIMENI NU NE VA LUA IN SEAMA, NICI MACAR MINISTRUL EDUCATIEI. PE DE ALTA PARTE, SUNTEM CONSTIENTI DE GRAVITATEA CRIZEI PRIN CARE TRECEM SI CA BANII TREBUIE DRAMUITI CU MULTA citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
ati ajuns santajistii Romaniei: cum e un examen important in viata elevilor cum hop si voi cu greve, amenintari, suspans ... si, desigur, va raportati mereu la salariul unui debutant, care e debutant citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
Din nefericire, reducerile cele mai mari le simt profesorii cei mai meritosi, care nu vor mai primi salariile de merit si gradatiile de merit. Sunt scoli din Vrancea unde deja nu s-au acordat citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
Un domn profesor mi-a zis asa: invatamantul romanesc se duce de rapa! Acum ii dau dreptate... profesorii vin cu lene, dezinteres, plictiseala la ore! Ii inteleg ca au salarii mici si ca nu vor sa mai citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
Pentru ca profesorii sunt si ei oameni obisnuiti care au familie, copii, care isi doresc sa aiba casa, masina, vacanta frumoase, cont in banca, este inevitabil ca sa lupte pentru salarii cat mai mari! citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
IN MARE PARTE AI DREPTATE, DOMNISOARA, SUNTEM CONVINSI CA, PENTRU ELEVII CARE INTR-ADEVAR VOR SA INVETE SI SA AJUNGA CINEVA, PE PROPRIILE LOR PUTERI, PROTESTUL NOSTRU REPREZINTA O PIEDICA. VOM FACE citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
chiar asa ? cati la suta vin cu masini "bengoase", cati la suta din cei care muncesc in tara asta AU SALARIUL MAI MIC dacat dvs ? putin peste 65% ? in fond, asa cum zice si d-na profesoara de mai sus citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
un profesor lucreaza 16 ore pe saptamina, are 3 luni vacanta pe an, la scoala nu este interesat de ore sa invete ceva elavii in clasa, este preocupat sa-si atraga elevii la pregatite suplimentara la citeste integral
, acum 737439 zile, 14 ore, 24 minute, 34 secunde
Referitor la comentariile d-lui/d-nei "Santaj" as vrea sa spun ca in ceea ce priveste profesorii din scoala noastra cele scrise mai sus nu se potrivesc.Scoala noastra trateaza cu citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.