Educație

Parintii sustin programul in trei schimburi la Scoala nr. 10

Iulia Nicolaie
11 oct 2008 754 vizualizări
Directorul unitatii sustine ca parintii sint multumiti de programul in trei schimburi, chiar daca majoritatea acestora doresc revenirea la orarul initial

Situatia speciala a Scolii "Duiliu Zamfirescu" din Focsani este cunoscuta de multi ani. La aceasta unitate se invata in trei schimburi de mai bine de 10 ani. "Parintii isi asuma acest «risc». Avem olimpici nationali in fiecare an, locuri fruntase la testele nationale, la concursuri si scoala noastra a obtinut diploma de excelenta pentru palmaresul realizat in domeniul educatiei. Parintii vin aici pentru ca Scoala nr. 10 are traditie in educarea si formarea copiilor. Nu putem taia din copiii inscrisi pentru ca nu ar fi de acord parintii si nici cadrele didactice", declara directorul scolii, profesorul Laurentiu Tibrea. Acesta spune ca, desi acest mod de lucru este destul de obositor atit pentru elevi cit si pentru profesori, in atitia ani de experienta acestia s-au obisnuit si nu au dat gres niciodata. Motivul controversei aparute il reprezinta afirmatiile inspectorului scolar general Iordache Bostan, care s-a aratat nemultumit de programul scolarilor, mai ales in contextul ordinului de la Ministerul Educatiei, care interzice inceperea cursurilor pentru scolarii din clasele primare inainte de ora 08.00. Interesant este faptul ca majoritatea parintilor de aici isi doresc ca orele sa inceapa tot de la ora 7.30, cu exceptia unei singure clase si, mai presus de atit, sint incintati de programul in trei schimburi deoarece isi pot lua copiii de la scoala mai tirziu, cind termina serviciul. Cit priveste finantarea pentru extinderea unitatii, aceasta se lasa inca asteptata. Dupa mai multe adrese la Ministerul Educatiei, Primarie si la Inspectoratul Scolar Judetean, s-au primit bani doar pentru realizarea unui studiu de fezabilitate pentru extinderea cu opt clase. In aceasta toamna proiectul a fost avizat favorabil. "Scoala noastra a mai fost in reparatii dar nici acestea nu au fost finalizate din cauza lipsei de finantare. Am mai adus imbunatatiri scolii din resurse proprii, insemnind fondurile obtinute din chirii. De exemplu, in luna mai, am montat un sistem de supraveghere video, care a facut ca elevii sa fie mai disciplinati", declara directorul Laurentiu Tibrea. Acesta estimeaza ca finantarea necesara extinderii va fi primita in aproximativ un an. (Iulia NICOLAIE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 2

Adaugă comentariu
, acum 738091 zile, 1 ora, 18 minute, 41 secunde
La scoala nr.10 Focsani ,D-le Director Tibrea nu ar fi problema cu elevii.Daca mata nu ai primi spaga sa primesti toti elevi de la tara respectiv din comunile Milcov,Gologanu si Carligele.Daca sar citeste integral
, acum 738091 zile, 1 ora, 18 minute, 41 secunde
aici http://www.discutiiliber.co.cc
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.