Educație

Recital cu sala plina

Alex Smeu
30 ian 2007 1038 vizualizări
CSM Focsani - Quasar Deva 4 - 1 (1 - 0), intr-un meci din cadrul etapei a 16-a Ligii I de futsal u in premiera, la un meci al echipei focsanene Sala Polivlaneta a fost aproape plina. Emil Burcacel a facut din nou un joc excelent, el marcind de trei ori

Sala Polivalenta. Spectatori: 800

Au marcat: Emil Burcacel 16 (pen.), 36, 37, Dorin Popa 33, respectiv Vasile Visan 32

Cartonase galbene: Razvan Dutu, Octavian Bucataru, respectiv Florin Stancu, Daniel Cioraga

Au arbitrat: Mugurel Vadan si Gabriel Gherman (ambii Bucuresti)

Arbitru de rezerva: Marius Mititelu (Bucuresti)

Observator federal: Iosif Olah (Bucuresti)

CSM Focsani (negru): 1. George Craciun, 12. Catalin Costandache - 10. Octavian Bucataru, 8. Marian Ungureanu, 3. Mircea Lazar, 9. Florin Sararu, 5. Vali Toader, 11. Razvan Dutu, 7. Emil Burcacel, 6. Dorin Popa, 4. Ion Viorel, 2. Liviu Nechifor

Antrenori: Petrache Gurguiatu si Dan Dumitru

Quasar Deva (rosu): 1. Ioan Vezeteu, 12. Ionut Florea - 2. Marian Gavrila, 3. Mihai Carabulea, 5. Daniel Cioraga, 7. Vasile Visan, 8. Andrei Goran, 9. Bogdan Cojocar, 10. Florin Stancu

Antrenor: Marius Sirbu

CSM Focsani s-a impus in fata hunedorenilor de la Quasar Deva la capatul unui meci dominat pe toata durata lui de elevii lui Petrache Gurguiatu si Dan Dumitru. In fata a 800 de spectatori prezeni la Sala Polivalenta, echipa vrinceana si-a dominat in totalitate adversara, in minutul 16, Emil Burcacel reusind sa deschida scorul dintr-o lovitura de la sapte metri. Pina la pauza, CSM-ul a mai avut citeva ocazii insa nu foarte importante. In minutul 32, Quasar egaleaza prin Vasile Visan, dupa o excelenta combinatie de pase. Jucatorul Gloriei Buzau, Dorin Popa a iesit la rampa in minutul 33 cind a reusit o actiune splendida marcind in poarta adversa dupa ce a "insirat" toata apararea celor de la Quasar. Emil Burcacel a asigurat victoria formatiei focsanene in minutul 36 cind a inscris din jumatate de metru in urma unei combinatii de pase intre fotbalistii pregatiti de Dan Dumitru si Petrache Gurguiatu. Acelasi Burcacel stabileste scorul final dupa ce marcheaza un gol de generic la vinclu dintr-o pozitie aproape imposibila. Etapa viitoare, CSM-ul va avea o deplasare costisitoare, pina la Timisoara, unde jucatorii vrinceni vor da piept cu Informatica, echipa pe care au invins-o in tur cu scorul de 4 - 3. Alte doua rezultate care dezavantajeaza gruparea focsaneana sint victoria timisorenilor de la Poli pe teren propriu cu Municipal Constanta, scor 7 - 3 si succesul celor de la Clujana Cluj Napoca "acasa" cu Moldocor Piatra Neamt, scor 6 - 3.

Informatica risca sa fie exclusa din campionat

La ora oficiala de incepere a partidei dintre campioana en-titre si Informatica timisoara, cei doi arbitrii delegati de Comisia Centrala de Arbitri sa oficieze jocul, insotiti de cei 14 jucatori ai echipei gazda s-au aliniat la mijlocul terenului unde, timp de 15 minute au asteptat sosirea oaspetilor. La ora 18.15, unul dintre arbitri, Alexandru Bajan a fluierat finalul partidei dupa care impreuna cu colegul sau Radu Voinea au parasit sala. Conform regulamentului FRF, cel mai probabil clubul timisorean Informatica timisoara va pierde meciul cu scorul de 6 - 0 si va fi amendata de Comisia de Disciplina. La a 2-a abatare de acest fel, gruparea banateana risca sa fie exclusa din campionat.

Rezultatele complete ale etapei a 16-a:

u CSM Focsani - Quasar Deva 4 - 1, Poli Timisoara - Municipal Constanta 7 - 3, Clujana Cluj Napoca - Moldocor Piatra Neamt 6 - 3, Cosmos Pitesti - Athletic Bucuresti 5 - 8, United Galati - Energo. Craiova 3 - 6, Metropolis Bucuresti - ACS Odorheiu Secuiesc 3 - 8, FC Cip Deva - Informatica Timisoara 3 - 0 (la masa verde).

Etapa a 17-a (3 februarie) programeaza intilnirile:

u Informatica Timisoara - CSM FOCSANI, Municipal Constanta - Clujana Cluj Napoca, Moldocor Piatra Neamt - Cosmos Pitesti, Atletic Bucuresti - United Galati, Energo. Craiova - Metropolis Bucuresti, ACS Odorheiu Secuiesc - FC Cip Deva, Quasar Deva - Poli Timisoara.

8. Poli Timisoara 16 7 2 7 69-58 23p

--------------------------------------------------------------------------------------

9. Informatica Timisoara 16 6 2 8 71-97 20p

10. United Galati 16 3 3 10 54-91 12p

11. Cosmos Pitesti 16 3 1 12 50-99 10p

12. Quasar Deva 16 3 0 13 54-102 9p

13. Moldocor Piatra-Neamt 16 2 2 12 47-85 8p

14. Metropolis Bucuresti 16 1 1 14 41-122 4p

Primele opt echipe clasate vor juca un play-off, dupa sistemul 1 cu 8, 2 cu 7, 3 cu 6, 4 cu 5, in trei partide, dupa criteriul 2 din 3.

Echipa clasata pe locul 1 la terminarea play-off-ului va fi declarata campioana, urmind a participa in Cupa UEFA la futsal

Locurile 11 si 12 vor juca un baraj de mentinere in prima liga, tur-retur, cu cite o echipa de pe locurile 3 - 4 din Liga a 2-a.