Educație

ATASAMENTE!!!! Şase elevi vranceni calificaţi la naţionala de lingvistică

Ziarul de Vrancea
27 nov 2013 3449 vizualizări
Aceştia provin de la Şcolile “Ştefan cel Mare”, “Duiliu Zamfirescu”, Liceul “Emil Botta” şi Colegiul “Cuza”

Olimpiada judeţeană de lingvistică şi-a desemnat caştigătorii. Desfăşurată sambătă la Şcoala 3 pentru gimnaziu şi la Colegiul “Ion Mincu” pentru lieceu, faza judeţeană a acestei olimpiade a fost caştigată de elevi ai Şcolilor “Ştefan cel Mare” şi “Duiliu Zamfirescu” din Focşani, Liceului Teoretic “Emil Botta” Adjud şi ai Colegiului Naţional “Cuza” Focşani. Calificaţi la faza naţională sunt primii doi elevi de la fiecare secţiune care au obţinut cele mai multe pucte. Astfel, Alice Elena Ciontu de la Colegiul “Cuza” a obţinut cel mai mare puntaj la clasa a V-a – 96 puncte din 100 posibile, obţinand premiul I şi calificarea la naţională, iar la clasa a VI-a aceeaşi performanţă a fost obţinută de Paula Apetrei – 98 de puncte – de la Şcoala “Duiliu Zamfirescu” Focşani. Maria Oxana Anghel, de la Şcoala “Ştefan cel Mare” şi Alexandru Bejan de la Liceul Teoretic “Emil Botta” vor reprezenta judeţul Vrancea la faza naţională a olimpiadei la clasele VII-VIII, cei doi obţinand 84, respectiv 82 de puncte la judeţeană. La liceu cele mai mari punctaje, 83,5 respectiv 82,5, au fost realizate de cuziştii Diana Apostu şi Ştefan Şandru, care vor participa la faza naţională a competiţiei care va avea loc la Bucureşti în perioada 31 ianuarie – 2 februarie 2014. Din acest an şcolar Olimpiada de lingvistică a suferit modificări, în sensul că ceea ce era cunoscut la fiind Concursul naţional interdisciplinar “A-Poezie” destinal elevilor claselor V-VI este acum componentă a acestei olimpiade, fiind considerată secţiune de antrenament. Secţiunea pentru clasele VII-VIII este considerată ca fiind de exerciţiu, iar secţiunea de liceu este considerată ca fiind de performanţă. Secţiunea de antrenament, destinată celor mai mici participanţi, va avea loc şi în acest an şcolar la Focşani în perioada 25-27 aprilie 2014, oraşul nostru fiind declarat gazdă permanentă a acesteia. Competiţia, aşa cum se arată în regulament, pune în valoare abilităţile lingvistice în relaţie cu modelul matematic al comunicării şi se bazează pe nivelul de cultură generală a participanţilor, fără a presupune cunoştinţe speciale. În ataşament puteţi consulta rezultatele obţinute de toţi participanţii la faza judeteană a Olimpiadei. (M. VLĂDESCU)

 

    "Rezultate obtinute la etapa judeteana
a OLIMPIADEI DE LINGVISTICA pentru
sectiunea de antrenament a elevilor clasele a V-a aVI-a:±POEZIE
Clasa a V-a-finale
"           
               
               
               
               
               
               

Nr. crt.    Nume si prenume elev    Clasa    Unitate scolara    PUNCTAJ
1    Ciontu Alice Elena     a V-a    CNAIC    96
2    Lățcan Alexandra    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    94
3    APREUTESEI  RAZVAN     a V-a    Scoala I. Basgan    93
4    Paic Rafael     a V-a    Liceul Tehnologic "Eremia Grigorescu" Mărăşeşti    90
5    Aresene Diana     a V-a    Liceul Teoretic "Emil Botta"    88
6    GHERMAN ANDREEA-CAMELIA    a V-a     Școala Gimnazială "Nicolae Iorga", Focșani    85
7    Visan Valentin     a V-a    CNAIC    85
8    Radu Ioana Daria     a V-a    CNAIC    80
9    Buca Miruna Elena     a V-a    Liceul tehnologic AIC Panciu    80
10    Asaftei Miruna      a V-a    Scoala Gen. Nr.2 Marasesti    78
11    ZĂLARU MĂDĂLINA    a V-a     Școala Gimnazială "Nicolae Iorga", Focșani    78
12    Vasile Sara     a V-a    Sc Gimn Anghel Saligny Focsani    76
13    TECU ELENA     a V-a    Sc Gimn Anghel Saligny Focsani    75
14    BOGDĂNEANU D. ALEXANDRA     a V-a    C.N."UNIREA"    72
15    Vaipan Ioana    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    72
16    Dogaru Stefan     a V-a    Scoala Gimnaziala Nr.2 Marasesti    71
17    BUŞILĂ ANDREEA    a V-a     Şcoala Gimnazială “Angela Gheorghiu” Adjud    70
18    CHELMUŞ V. ALEXANDRU     a V-a    C.N."UNIREA"    70
19    Ciochina Mirela Andreea      a V-a    Scoala Gimnaziala Maicanesti    70
20    SIMEREA BRINDUSA ANDREEA     a V-a    Sc Gimn Anghel Saligny Focsani    70
21    TANASE  BIANCA     a V-a    Scoala I. Basgan    70
22    Zanfir Răzvan    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    70
23    ZARZALIN ALEXANDRU     a V-a    Scoala I. Basgan    70
24    Matisan Rares     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    68
25    Roșu Maria    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    68
26    Crețu Călin    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    65
27    DĂNILĂ I.V. IOAN - ALEXANDRU     a V-a    C.N."UNIREA"    65
28    Semaca Mihaela     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    65
29    Ciornei Alexandru    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    64
30    Ianuș Gabriel    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    64
31    Mocanu Corina Elena     a V-a    CNAIC    64
32    Puiu Teodor    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    64
33    Stan Nicoleta- Iuliana      a V-a    Şc. Gimnazială Vulturu    64
34    Cosma Daria     a V-a    CNAIC    63
35    Danila Daniela     a V-a    Liceul Teoretic "Duiliu Zamfirescu" Odobesti    63
36    Frunză Mihaela     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    62
37    Lera Delia    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    62
38    Burlacu Andreea     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    60
39    Dumitrașcu Andreea    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    60
40    Lovin Ioana     a V-a    CNAIC    60
41    Muntenașu Andra    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    60
42    NEDELCU JONATHAN     a V-a    Scoala I. Basgan    60
43    RĂCOŞANU O.C.DIANA - MARIA     a V-a    C.N."UNIREA"    60
44    Stoica Andreea     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    60
45    VOINEA M. MARA - ROBERTA     a V-a    C.N."UNIREA"    60
46    Croitoru Simina Maria     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    59
47    Manaila Irina    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    59
48    Munteanu Mihaela     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    59
49    Corcoz Francesca     a V-a    Liceul tehnologic AIC Panciu    59
50    NEGOITA DIANA     a V-a    Scoala I. Basgan    58
51    Nicodei George     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    58
52    NISCOVEANU ALEX     a V-a    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  AL. VLAHUȚĂ FOCȘANI    58
53    Olaru Denis    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    58
54    Paiscar Alicia Claudia    a V-a    Lic. De arta ,,G.Tattarescu”Focsani    58
55    PANTUS NOROCEL     a V-a    Scoala I. Basgan    58
56    Radu Alina     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    58
57    Spinu Nastassia-Andreea     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    58
58    Dima Cristian Ionuț     a V-a    CNAIC    57
59    Dinu Darius     a V-a    CNAIC    57
60    Radu Eliza     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    57
61    Renţa Andreea     a V-a    Liceul Tehnologic "Eremia Grigorescu" Mărăşeşti    57
62    SAVA A. NICOLAE     a V-a    C.N."UNIREA"    57
63    Craciun Cosmin     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    56
64    Vasilescu Daria Maria     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    56
65    Avramescu Eduard     a V-a    Liceul Teoretic "Duiliu Zamfirescu" Odobesti    55
66    BULEANDRA ANDREEA     a V-a    Scoala I. Basgan    55
67    Lefter Andrei     a V-a    Scola Gimnaziala Gugesti    55
68    Preda Ana-Maria     a V-a    CNAIC    55
69    Chiticaru Beatrice Elena     a V-a    Scoala Biliesti    54
70    Ignat Miruna     a V-a    Liceul Tehnologic "Eremia Grigorescu" Mărăşeşti    54
71    NIŢU GH.M.ŞTEFAN - VLADIMIR     a V-a    C.N."UNIREA"    54
72    Timofte Șerban     a V-a    CNAIC    54
73    BADARAU SARA     a V-a    Scoala Gimnaziala Slimnic    53
74    Brînză Tudor Andrei     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    53
75    LEON MARIA COSMINA    A V-A    Scoala Gimnziala Maresal Al.Averescu Adjud    53
76    MOISE FLAVIO     a V-a    Sc Gimn Anghel Saligny Focsani    53
77    ALEXE NARCIS-ADRIAN    a V-a     Şcoala Gimnazială “Angela Gheorghiu” Adjud    52
78    Draghiciu Cristina Bianca     a V-a    Scoala Gimnaziala Faraoanele    52
79    Pătrunjel Iustina     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    51
80    Cosma David Cosmin     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    50
81    PLANTOS F.A. EDUARD - GABRIEL     a V-a    C.N."UNIREA"    50
82    Rata Andreea     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    50
83    Roibu Marinela     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    50
84    Tănase Denis     a V-a    Şcoala Gimnazială ,,Principele Radu ‘’    50
85    Călugăru Mihnea    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    49
86    PLOSCARU NICOLETA     a V-a    Scoala I. Basgan    39
87    Ţâu Andreea- Raluca     a V-a    Şc. Gimnazială Vulturu    39
88    Toma Ana-Maria     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    39
89    Udrea Ana-Maria    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    39
90    Mihalache Alexia     a V-a    Şcoala Gimnazială ,,Principele Radu ‘’    35
91    Neacșu Maria    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    35
92    Şandru Teodora    a V-a     Scoala Pitulusa    35
93    Grigore Marina Mihaela     a V-a    Sc Gimn Anghel Saligny Focsani    33
94    BÎLCAN VERONICA    a V-a     Școala Gimnazială "Nicolae Iorga", Focșani    32
95    BOSCAN GABRIEL     a V-a    SCOALA GIMNAZIALA VIZANTEA RAZASEASCA    30
96    Marchitan Marina     a V-a    CNAIC    30
97    Buzatu Alexandra    a V-a    Scoala Sihlea    29
98    Lacatus Anamaria     a V-a    Sc. Gimnaziala Nr. 3 Focsani    29
99    Miron Rebecca     a V-a    Liceul Teoretic "Emil Botta"    29
100    Pascu Marius     a V-a    Scoala Gimnaziala Maicanesti    29
101    Burdușa Ștefania    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    28
102    ISTUDOR ANDREI     a V-a    Scoala I. Basgan    27
103    Voineag Lorena    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    27
104    Mănăilă Bogdan    a V-a    Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare" Focşani    25
105    Herea Robert     a V-a    Şcoala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani    24
106    ISPIRLIU ANDREI     a V-a    Scoala I. Basgan    24
107    MOCANU ROXANA     a V-a    Scoala I. Basgan    21
108    Antohe Andreea     a V-a    Liceul Tehnologic "Eremia Grigorescu" Mărăşeşti    20
109    Asimioanei Cristina Ana-Maria     a V-a    Scoala Simion Mehedinti    19
110    Ionita Rodica    a V-a    Scoala Sihlea    16
111    GIREADA DRAGOS MIHAI    A V-A    Scoala Gimnziala Maresal Al.Averescu Adjud    15

 


Fisiere atasate

În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.