Economic

MOZAIC ȘTIRI ECONOMICE: Prețurile locuințelor nu dau semne de scădere pe fondul scăderii vânzărilor, ci doar de creștere

Rodica Condurache
14 mai 2026 584 vizualizări

Un sondaj realizat în rândul cumpărătorilor arată că sumele pe care trebuie să le achite nu reflectă valoarea reală a proprietăților

 

Prețurile locuințelor sunt foarte mari și vor continua să crească până la finalul anului 2026, sunt de părere cei mai mulți români interesați de o achiziție imobiliară, care se tem, însă, că sumele pe care trebuie să le achite nu reflectă valoarea reală a proprietăților, arată rezultatele unui sondaj realizat în rândul cumpărătorilor de o platformă de profil, dat joi publicității. Aproximativ 90% dintre respondenții sondajului Imobiliare.ro consideră că, în momentul de față, prețurile locuințelor sunt foarte mari. Doar 6% le consideră echitabile, iar 4% dintre cei intervievați încă mai cred că locuințele sunt destul de accesibile în România. De asemenea, știrile negative despre economie îi influențează semnificativ pe mulți dintre cei care își doresc să devină proprietari anul acesta. Românii care stau acum în expectativă ar putea fi convinși să acționeze imediat fie în cazul identificării unei oferte excelente, fie dacă prețurile locuințelor ar scădea peste noapte cu cel puțin 15%. 'În acest moment, cumpărătorii sunt mai degrabă reticenți să treacă la acțiune. Neîncrederea în ziua de mâine, sentiment întărit de efectele imediate reflectate în evoluția cursului valutar ale recentei crize guvernamentale, se alătură unei serii de neliniști provocate de inflația ridicată, dobânzi, schimbările pe piața muncii. Cumpărătorii au nevoie de timp și fapte pentru a-și recăpăta încrederea în economia și siguranța zilei de mâine. Pe de altă parte, tocmai în momente ca acestea se pot face achiziții bune, deoarece, obiectiv vorbind, apartamentele în România rămân în continuare accesibile, iar puterea de negociere este la cumpărătorul determinat', a declarat directorul de marketing al Imobiliare.ro, Daniel Crainic, în comunicat. Prețul mediu solicitat pentru apartamentele scoase la vânzare de proprietari și dezvoltatori a ajuns, la nivel național, la 2.025 euro/mp util, după un avans cu 12% în ritm anual, conform Indicelui Imobiliare.ro - instrument care monitorizează de peste 15 ani evoluția pieței rezidențiale din principalele centre urbane prin intermediul celei mai extinse baze de date din țară. Bucureștenii au simțit cel mai mult în ultimul an majorările operate la nivelul prețurilor. Amânarea deciziei de achiziție cu un an a devenit echivalentă cu o creștere cu 26% a prețului mediu solicitat pentru apartamentele noi și cu 12% în cazul celor aflate în blocuri vechi. La toate acestea se adaugă și fluctuațiile recente ale cursului leu/euro care au scumpit locuințele cu zeci de mii de lei de la o săptămână la alta, spun specialiștii în imobiliare. Optimismul celor care așteptau o iminentă spargere a 'bulei imobiliare' și scăderea dramatică a prețurilor pare din ce în ce mai temperat (16%). În prezent, cei mai mulți români care își caută activ o proprietate (33%) consideră că locuințele vor continua să se scumpească până la sfârșitul lui 2026. Alți 27% se așteaptă să vadă doar o corecție ușoară a prețurilor, în timp ce 24% dintre respondenți nu își pot da seama încotro vor evolua prețurile locuințelor, fapt ce îi face să ezite să ia o decizie finală de achiziție.

România generează anual peste 3 milioane de tone de deșeuri alimentare

Estimarea aparține Federației Băncilor pentru Alimente din România

România generează anual peste 3 milioane de tone de deșeuri alimentare, iar reducerea risipei necesită măsuri structurale de recuperare și redistribuire a surplusului alimentar, potrivit Federației Băncilor pentru Alimente din România (FBAR). 'Într-un context în care România aruncă anual peste 3 milioane de tone de alimente, discuția despre sustenabilitate tinde adesea să se oprească la comportamentul consumatorului final. Însă, construirea unui sistem alimentar mai responsabil presupune o schimbare de paradigmă mult mai mare. Nu înseamnă doar efortul individual de 'a arunca mai puțin', ci crearea unor soluții structurale prin care surplusul din lanțul agroalimentar să fie recuperat și redirecționat eficient, înainte de a deveni deșeu', se menționează în comunicat. Conform sursei citate, un sistem alimentar mai responsabil înseamnă 'tranziția de la un model economic liniar la unul circular, guvernat de un principiu simplu: hrana își păstrează valoarea și utilitatea atât timp cât poate fi consumată'. 'În acest ecosistem, responsabilitatea este una comună, bazată pe colaborarea strânsă și continuă dintre companii, sectorul non-guvernamental și comunități', susțin reprezentanții organizației. În centrul acestui mecanism de sustenabilitate se află Federația Băncilor pentru Alimente din România - FBAR, precizează sursa citată. 'Rețeaua națională acționează ca o punte logistică și strategică între operatorii economici din sectorul agroalimentar - producători, procesatori, distribuitori, retaileri - și comunitățile vulnerabile', se mai arată în document. Prin intermediul Băncilor pentru Alimente, recuperarea surplusului este mai mult decât un act de caritate și devine o soluție pragmatică de economie circulară. 'Pierderile din lanțul alimentar sunt minimizate, iar produsele care și-au pierdut valoarea comercială, dar respectă normele stricte de siguranță alimentară, sunt redirecționate către cele peste 850 de organizații partenere. Este un efort prin care protejarea resurselor naturale (prin reducerea amprentei de carbon asociate deșeurilor) se îmbină perfect cu intervenția socială', precizează federația. Legea nr. 217/2016 privind diminuarea risipei alimentare, modificată și completată recent prin Legea nr. 49/2024, oferă cadrul necesar pentru ca operatorii economici să acționeze proactiv. 'Mecanismele prevăzute de lege - care obligă operatorii economici să întreprindă măsuri de prevenire a risipei - fac posibilă transformarea surplusului alimentar în sprijin real pentru sute de mii de persoane vulnerabile. Donarea alimentelor prin transfer cu titlu gratuit către Băncile pentru Alimente nu este doar o dovadă de responsabilitate socială (CSR), ci și o decizie de business eficientă, fiind încurajată prin facilități fiscale clare, precum deductibilitatea integrală a cheltuielilor și menținerea deductibilității TVA-ului', se mai arată în comunicat.

O nouă reglementare care-i vizează pe toți patronii din țară

Societățile cu activul net sub limita legală nu pot restitui acționarilor/asociaților împrumuturile primite de la aceștia

Societățile care au activul net mai mic decât jumătate din capitalul social subscris nu au dreptul de a restitui acționarilor/asociaților sau altor persoane afiliate împrumuturile primite de la aceștia, iar încălcarea acestei prevederi constituie contravenție și se sancționează cu amendă de până la 200.000 lei, a anunțat miercuri, Agenția Națională de Administrare Fiscală. Instituția prezintă, într-un comunicat, noile reguli pentru societățile pe acțiuni sau societățile cu răspundere limitată care distribuie dividende, acordă și restituie împrumuturi către acționari sau persoane afiliate, introduse prin Legea nr 239/2025. ''Societățile care au activul net mai mic decât jumătate din capitalul social subscris, conform situațiilor financiare anuale aprobate, nu au dreptul de a restitui acționarilor/asociaților sau altor persoane afiliate, definite conform reglementărilor contabile, împrumuturile primite de la aceștia, conform art. 67, alin (2^4) din Legea 31/1990, introdus de Legea 239/2025. Încălcarea acestei prevederi constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 10.000 lei la 200.000 lei. Contravenientul nu beneficiază de posibilitatea achitării a jumătate din minimumul amenzii, în termen de 15 zile de la data comunicării procesului-verbal, prin derogare de la art. 16, alin. (1) și art. 28, alin. (1) din OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor'', se precizează în document. ANAF subliniază, totodată, că verifică dacă societățile care au termen legal de depunere al situațiilor financiare în anul 2026 vor respecta această regulă și va sancționa toate restituirile de împrumuturi efectuate după data aprobării acestor situații financiare anuale. Dacă societatea înregistrează și obligații bugetare restante, pe lângă sancțiunea contravențională, se dispune atragerea răspunderii solidare cu societatea a acționarului/asociatului căruia i s-au restituit împrumuturi, deși societatea avea activul net sub limita legală, în limita sumelor care au făcut obiectul împrumutului restituit. Dacă se constată o pierdere a activului net, respectiv diferența dintre totalul activelor și totalul datoriilor societății scade sub jumătate din capitalul social subscris, acesta trebuie reîntregit la valoarea minimă sau redus, înainte de a se face vreo repartizare sau distribuire de profit, conform art. 69 din Legea 31/1990. Pentru reîntregirea activului net la valoarea minimă, Legea nr. 239/2025 introduce art. 69^1 în Legea nr. 31/1990 care stabilește că societățile care, la sfârșitul exercițiului financiar curent, înregistrează profit pentru exercițiul financiar de raportare, dar înregistrează pierdere contabilă reportată, pot efectua distribuiri de dividende din profitul exercițiului financiar curent doar după constituirea rezervelor legale, acoperirea pierderii contabile reportate și constituirea de rezerve în conformitate cu cerințele statutare, precizează ANAF. Societățile care au o valoare a activului net diminuată la mai puțin de jumătate din valoarea capitalului social subscris, conform situațiilor financiare anuale aprobate, au dreptul să distribuie dividende sau dividende interimare din profitul exercițiului financiar curent doar după reîntregirea activului net la valoarea minimă prevăzută de lege. Totodată, noile reguli suspendă dreptul societăților care distribuie dividende interimare să acorde împrumuturi acționarilor/asociaților sau altor persoane afiliate, până la regularizarea diferențelor rezultate din distribuirea dividendelor în cursul anului, respectiv până la aprobarea situațiilor financiare anuale. Încălcarea acestei prevederi constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 10.000 lei la 200.000 lei iar dacă societatea înregistrează și obligații bugetare restante, pe lângă sancțiunea contravențională, se dispune atragerea răspunderii solidare cu societatea a acționarului/asociatului care a beneficiat de plata de dividende interimare, fără a fi regularizate, în limita sumelor care au făcut obiectul împrumutului acordat. 

Absolvenții promoției 2026 pot beneficia de indemnizație de șomaj timp de 6 luni

Absolvenții instituțiilor de învățământ din promoția 2026, cu vârsta de minimum 16 ani, pot beneficia de indemnizație de șomaj pentru o perioadă de 6 luni, în cuantum de 50% din valoarea indicatorului social de referință (ISR) în vigoare, informează Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă (AMOFM) București, într-un comunicat transmis joi AGERPRES. 'Indemnizația se acordă persoanelor care se înregistrează la agenția pentru ocuparea forței de muncă din raza domiciliului, în termen de maximum 60 de zile calendaristice de la data absolvirii, în calitate de persoană aflată în căutarea unui loc de muncă. Plata indemnizației se efectuează după expirarea perioadei de 60 de zile de la data absolvirii', precizează instituția. Pe perioada în care absolventul este înregistrat în evidențele AMOFM București, acesta poate beneficia de servicii gratuite pentru integrarea pe piața muncii, respectiv informare și consiliere profesională, medierea muncii, cursuri gratuite de formare profesională și măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă. De asemenea, absolvenții care se angajează pentru prima dată cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată și normă întreagă pot beneficia de o primă de stabilitate, în cuantum de 1.000 lei/lună în primul an și 1.250 lei/lună în al doilea an de activitate, conform prevederilor legale. Totodată, absolvenții instituțiilor de învățământ și ai școlilor speciale care, în termen de 60 de zile de la absolvire, se înregistrează la agențiile pentru ocuparea forței de muncă și se angajează ulterior, tot în termen de 60 de zile de la data absolvirii, cu normă întreagă pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază de o primă de inserție egală cu de trei ori valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data încadrării în muncă. Potrivit sursei citate, prin absolvent al unei instituții de învățământ se înțelege persoana care a obținut o diplomă sau un certificat de studii, în condițiile legii, în una dintre instituțiile de învățământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condițiile legii. În cazul absolvenților de liceu, indiferent dacă au promovat sau nu examenul de Bacalaureat, termenul de 60 de zile se calculează din ziua următoare datei absolvirii studiilor, stabilită prin reglementările normative în vigoare.

Familiile care controlează Volkswagen cer restructurarea grupului după scăderea profitului

Principalii acţionari ai Volkswagen au cerut miercuri o restructurare a modelului de afaceri al companiei, după ce dificultăţile producătorului auto german au afectat profitul holdingului Porsche SE, controlat de familiile Porsche şi Piech, relatează Reuters. Porsche SE, cel mai mare investitor al Volkswagen, a raportat o scădere de 21% a profitului ajustat după taxe în primul trimestru, până la 382 de milioane de euro. Rezultatul net neajustat a trecut pe pierdere, la minus 923 de milioane de euro, după o depreciere contabilă de 1,3 miliarde de euro a participaţiei deţinute la Volkswagen. Preşedintele consiliului de administraţie al Porsche SE, Hans Dieter Poetsch, a declarat că modelele de afaceri care au funcţionat timp îndelungat pentru Volkswagen şi Porsche AG ”trebuie realiniate”. Volkswagen traversează o perioadă dificilă, marcată de concurenţa puternică din China, tarife comerciale, încetinirea pieţei auto şi tranziţia complicată către vehicule electrice. Directorul general Oliver Blume a promis accelerarea reducerilor de costuri, pe lângă cele aproximativ 50.000 de concedieri deja anunţate. În atenţia conducerii se află şi fabricile germane cu grad redus de utilizare, deşi grupul a convenit anul trecut cu sindicatele să nu închidă uzine în acest deceniu. În paralel, Porsche SE încearcă să îşi diversifice investiţiile către domenii precum inteligenţa artificială şi industria de apărare. Holdingul a anunţat că a obţinut în primul trimestru venituri de 60 de milioane de euro din vânzarea participaţiei la startupul de semiconductori Celestial AI.

BYD negociază cu Stellantis preluarea unor fabrici auto subutilizate din Europa

Producătorul chinez de vehicule electrice BYD poartă discuţii cu Stellantis şi alţi constructori auto europeni pentru preluarea unor fabrici subutilizate din Europa, potrivit Bloomberg News. Vicepreşedinta executivă a BYD, Stella Li, a declarat că grupul analizează posibile tranzacţii pentru uzine din ţări precum Italia, în contextul extinderii accelerate a companiei pe piaţa europeană. Potrivit declaraţiilor făcute la conferinţa Financial Times Future of the Car de la Londra, BYD preferă să opereze singură fabricile, nu prin parteneriate de tip joint venture. ”Preferăm să gestionăm totul pe cont propriu”, a spus Stella Li, precizând că BYD este deschisă colaborărilor cu alţi producători pentru baterii şi alte componente, dar nu pentru producţia efectivă de automobile.

Nvidia investeşte într-un startup britanic de inteligenţă artificială

Nvidia a anunţat un parteneriat cu startupul britanic Nvidia Ineffable Intelligence, pentru dezvoltarea unei noi generaţii de sisteme de inteligenţă artificială bazate pe ”învăţare prin experienţă”, într-un pariu al directorului general Jensen Huang pe ceea ce numeşte ”următoarea frontieră a AI”, relatează CNBC. Compania londoneză a fost fondată la finalul lui 2025 de David Silver, profesor la University College London şi fost coordonator al echipei de reinforcement learning din cadrul Google DeepMind. Spre deosebire de multe modele AI actuale, antrenate în principal pe date generate de oameni, Ineffable Intelligence dezvoltă sisteme bazate pe reinforcement learning, metodă prin care inteligenţa artificială învaţă din experienţă şi din procesul de încercare şi eroare. ”Următoarea frontieră a AI este reprezentată de sisteme capabile să înveţe continuu din experienţă”, a declarat Jensen Huang, directorul general al Nvidia.

Instagram a lansat Instants, o funcţie de „partajare autentică”

La câteva săptămâni de când a început să o testeze, Meta vine cu o nouă funcţie socială copiată de la rivali, numită Instants, care va fi disponibilă atât în Instagram, cât şi ca o aplicaţie separată. La fel ca Snapchat, Locket şi BeReal, Instants va permite utilizatorilor să trimită prietenilor apropiaţi sau urmăritorilor reciproci fotografii vizibile doar 24 de ore, dar care dispar automat după ce sunt văzute o dată. Dar, spre deosebire de conţinutul postat în mod obişnuit pe Instagram, care este retuşat chiar în mod exagerat de multe ori, pozele trimise prin Instants nu pot fi editate. Pentru a împiedica editarea acestora, pozele pentru Instants pot fi realizate doar cu camera din Instagram (sau aplicaţia dedicată), nu pot fi partajate din exterior. În Instagram, noua facilitate are un buton în partea dreaptă jos a secţiunii de mesaje, de unde poate fi iniţiată. Tot de acolo, cei care nu apreciază acest format, îl pot dezactiva temporar.

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.