Economic

e-Factura 2026: reguli mai stricte și amenzi usturătoare pentru firmele din Vrancea

Eduard Popescu
1 feb 2026 1005 vizualizări
Foto:forbes.ro
Foto:forbes.ro

Noile termene de transmitere a facturilor și sancțiunile ANAF îi vizează direct pe antreprenorii vrânceni

e-Factura devine obligatorie pentru toate firmele din Vrancea, din 2026

Începând cu 1 ianuarie 2026, toate firmele și contribuabilii care desfășoară activități economice în România, inclusiv în județul Vrancea, sunt obligați să utilizeze sistemul național RO e-Factura pentru transmiterea facturilor. Măsura se aplică fără excepție în relațiile B2B (business-to-business)B2C (business-to-consumer) și B2G (business-to-government).

Informațiile apar într-un articol publicat joi, 29 ianuarie 2026, pe site-ul termene.ro și vizează modificări legislative cu impact major asupra mediului de afaceri local, de la microîntreprinderi și PFA-uri, până la companii mari și instituții publice.


Termenul de transmitere a facturilor, schimbat prin OUG „trenuleț”

Una dintre cele mai importante modificări este introducerea unui nou termen-limită pentru transmiterea facturilor în sistemul RO e-Factura. Conform OUG nr. 89/2025, cunoscută drept „ordonanța trenuleț”, facturile trebuie transmise în maximum 5 zile lucrătoare de la data emiterii, nu 5 zile calendaristice, cum era până acum.

Mai mult, transmiterea nu poate depăși 5 zile lucrătoare de la data-limită prevăzută de Codul fiscal (Legea nr. 227/2015). Noile reguli se aplică în mod direct relațiilor B2B și B2C, afectând mii de operatori economici din Vrancea.


Clarificările ANAF privind calculul termenului

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a venit cu precizări suplimentare privind modul de calcul al termenului de transmitere. Potrivit instituției, termenul se stabilește conform Regulamentului (CEE, Euratom) nr. 1182/71, ceea ce înseamnă că acesta începe de la prima oră a primei zile și expiră la ultima oră a ultimei zile din intervalul legal.


Amenzi consistente pentru firmele care nu respectă e-Factura

Deși termenul de transmitere a fost modificat, regimul sancțiunilor rămâne unul sever. Netransmiterea facturilor în termen constituie contravenție, atât în relațiile B2B, cât și în B2C.

Amenzile diferă în funcție de categoria contribuabilului:


Amendă suplimentară de 15% din valoarea facturii în relațiile B2B

În relațiile B2B, legislația prevede o sancțiune suplimentară extrem de dură: amendă de 15% din valoarea facturii. Aceasta se aplică atât emitentului care nu transmite factura prin RO e-Factura, cât și destinatarului care o primește și o înregistrează prin alte mijloace, dacă operatorul economic este stabilit în România.


Obligații stricte și pentru instituțiile publice din Vrancea

În relațiile B2G, facturarea electronică este obligatorie. Instituțiile publice trebuie să descarce facturile exclusiv prin RO e-Factura, să le verifice legalitatea și conformitatea și să le proceseze conform legislației în vigoare.

Plățile din fonduri publice pot fi efectuate doar cu respectarea Legii nr. 139/2022, care aprobă OUG nr. 120/2021 privind funcționarea sistemului național de facturare electronică. Nerespectarea obligațiilor constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1.000 de lei.


2026 – anul în care e-Factura nu mai lasă loc de interpretări

Anul 2026 marchează o etapă de consolidare a sistemului RO e-Factura, cu reguli clare, termene uniforme și sancțiuni ferme. Pentru firmele și instituțiile din Vrancea, respectarea procedurilor nu mai este o opțiune, ci o condiție esențială pentru evitarea amenzilor și a blocajelor administrative.

Eduard Popescu


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.