Economic

Szukala salvează atacanţii

24 nov 2013 794 vizualizări
După o repriză slabă şi una plină de ratări, Steaua a trebuit să se mulţumească cu o remiză la Targu Jiu

Concordia Chiajna - Săgeata Năvodari 4-0 (0-0). Roşu ('61, '74 - penalty), Wellington ('90), Serediuc ('90^3  -penalty). În prima repriză s-a ratat de ambele părţi cat în trei meciuri. Mai bine organizată în teren de Ionuţ Chirilă, formaţia gazdă s-a impus după pauză. Contraatacurile din final ale oaspeţilor s-au finalizat cu încă două goluri pentru Concordia.
* Ceahlăul - ACS Poli Timişoara  1-0 (0-0). Golubovic (’77). Gazdele au dominat aproape în permanenţă, iar echipa bănăţeană s-a arătat mai curajoasă decat în ultimele meciuri în care s-a apărat, dar n-a primit gol. Golgeterul Golubovic a tras un penalty în min. 17, în portarul Nuno Claro, tot el aducand golul unei victorii meritate.
* Oţelul Galaţi – FC Vaslui 1-2 (0-1).  Marquinhos (’93 – penalty) / Wlk (’28), Antal (’82 – penalty). Chiar dacă gălăţenii arată din ce în ce mai bine sub conducerea lui Ewald Lienen, formaţia din Vaslui, cu un Sînmărtean renăscut, a dominat partida şi în aşezare, ca şi ca număr de ocazii, înscriind un gol la care fundaşii Sîrghi şi Sipovic au avut partea lor de vină şi un altul, din penalty, izvorat dintr-un contraatac rapid.
* Pandurii Targu Jiu - Steaua 1-1 (1-0). Eric ('27) / Szukala ('49). Unul dintre cele mai frumoase meciuri care s-au văzut în această toamnă în  Liga I.  Considerandu-se, probabil, deja campioană, echipa din Ghencea a evoluat slab în prima repriză, iar oaspeţii au intrat în avantaj cu un gol, înscris din afara careului de Eric, la o ieşire hazardată a lui Tătăruşanu. Repriza a doua i-a trezit pe campioni la egalitate, care au egalat imediat, prin capul lui Szukala, la o centrare perfectă a lui Bourceanu. Cu "proscrisul" Iancu introdus în repriza a doua şi parcă renăscut, Steaua a dominat finalul, mai ales că elevii lui Cristi Pustai dădeau semne că este bun şi egalul, în condiţiile în care Eric îşi terminase benzina. Însă Kapetanos a fost în zi foarte slabă, iar Tănase îşi continuă forma de la naţională, făcandu-l mare în trei randuri pe portarul gorjean Pedro Mingote.
Meciurile Astra Giurgiu - FC Botoşani şi Dinamo - Gaz Metan Mediaş s-au disputat aseară. Astăzi, se dispută partidele "U" Cluj - Corona Braşov (ora 18:30, DigiSport 1), FC Braşov - CFR Cluj (19:00, DolceSport 1) şi Petrolul - Viitorul Constanţa (21:00, DigiSport 1).
Etapa viitoare (29 noiembrie - 2 decembrie): "U" Cluj - FC Braşov, ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu (vineri), Viitorul Constanţa - Oţelul Galaţi, FC Vaslui - Ceahlăul Piatra Neamţ, Săgeata Năvodari - Dinamo (sambătă), FC Botoşani - Concordia Chiajna, Corona Braşov - Pandurii Targu Jiu, Steaua - Petrolul (duminică), Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj luni). Miercuri se va disputa restanţa din etapa I, FC Vaslui - Concordia Chiajna (ora 16:00, DigiSport1).