Reflecții... Reflectate | Mă doare inima, domnule! Compensați-mă, domnilor doctori cardiologi!
Orașul nostru e plin de cabinete medicale private. Ai putea crede că în orice punct te-ai afla, dacă ai probleme, vei fi salvat. Așa e! Dacă ai bani! Dacă nu mergi la UPU și dacă reziști în sala de așteptare 10-12 ore, poate apuci creștineasca lumânare tradițională. Obsedantul slogan „A MURIT FĂRĂ LUMÂNARE” NU MAI E LA MODĂ. Acum se spune elegant „A murit fără candelă”. Ce mai contează cum mori? Ai card de sănătate, n-ai decât să-l folosești. Și dacă nu ai card de sănătate și te doare inima, tot una e!
Să aștepți o programare la Cardiologie e un gest de curaj. Asta presupune să aștepți până îți vine rândul. Dacă nu te grăbești să pleci dincolo, poate ai noroc de vreo rețetă compensată. Să nu te gândești la vreun cabinet privat de cardiologie, că nu ai șanse. În Focșani după informațiile noastre, niciunul din medicii cardiologi din privat nu are contract cu Casa de Asigurări de Sănătate. Să stăm strâmb și să judecăm drept: DE CE? Răspunsul ar fi unul scurt: D-aia!
Mai întîi să ne situăm de partea cardiologilor. Tratamentele sunt scumpe, iar compensarea este mică. Ar fi varianta Policlinicii cu retribuții neatractive pentru medicii cardiologi, adevărate „rara avis”. Solidaritate socială? Povești de adormit copiii cuminți! Dacă impozitul pe venit ar fi temperat de contractele cu CAS, ar fi o variantă.
Din punct de vedere al Ministerului Sănătății este mai benefic să pui impozit pe profit decât să creezi facilități fiscale pentru cei care deschid ușile de la cardiologie, pentru cardiaci, oameni cu suferință continuă. Domnule ministru Rafila, sunteți social-democrat. Doar cu numele? Economia de piață chiar e ca la piață? Domnilor guvernanți cameleoni, ce probleme serioase aveți, cu excepția sănătății oamenilor? Faceți cabinete pentru bogați, dar nu călcați cu bocancii plin de noroi peste săraci, de la care cerșiți voturi cu nerușinare. Statul ia impozite nenumărate de la cetățeni, dar uită de protecția socială.
Suntem de acord să ne tratăm și la cabinetele private, dar dați-ne șansa de a ne bucura barem puțin de țara în care muncim și ne plătim conștiincios dările.
Cardiologia este singurul domeniu medical în care statul nu compensează niciun serviciu medical. Să fie o simplă întâmplare?
Vasile Lefter, membru UZPR