VIDEO | Festivalul-concurs de muzică populară „Comoara Vrancei” de la Năruja și-a desemnat câștigătorii
Prezentat de Violeta Ianculescu, Festivalul-concurs de muzică populară „Comoara Vrancei” a adus pe scena de la Năruja Ansamblul Folcloric Ţara Vrancei, cu îndrăgita solistă de muzică populară Maria Murgoci, precum şi interpreţi de muzică populară invitaţi de Primăria Năruja. În cadrul ediției din acest an, participații au concurat atât individual, cât și alături de grupuri vocale și instrumentale. Iată câștigătorii:
În cadrul ediției din acest an, participanţii au concurat la următoarele secţiuni:
• solişti vocali;
• solişti instrumentişti;
• grupuri vocale;
• grupuri instrumentale.
Concurenţii, cu vârste cuprinse între 12 ani şi 80 de ani, provin din judeţele: Botoşani, Braşov, Brăila, Buzău, Dâmboviţa, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Neamţ, Tulcea, Vaslui şi Vrancea şi din Bucureşti.
Din judeţul nostru, au concurat solişti din localităţile: Nereju, Paltin, Spulber, Nistoreşti, Năruja, Broșteni, Păuleşti şi Focşani.
Consiliul Judeţean Vrancea, Centrul Cultural Vrancea, Primăria Năruja, Consiliul Local Năruja şi Obştea Năruja au organizat în data de 30 iunie 2019, ora 11.00, Festivalul - Concurs Interjudeţean de Muzică Populară Comoara Vrancei, ediţia a XXXVII-a. La eveniment a fost prezent domnul Dănuţ Cristian, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Vrancea.
Evoluţia artistică a fiecărui concurent a fost apreciată de către membrii juriului, format din:
- Preşedinte - Valentin Marin, manager la Radio România Antena Satelor,
- Membru - Ileana Vieru, redactor muzical la Societatea Română de Radiodifuziune,
- Membru - Prof. dr. Maricel Ghinea, dirijor al Orchestrei Ansamblului Folcloric Ţara
Vrancei.
Festivalul-Concurs Interjudeţean de Muzică Populară Comoara Vrancei a fost prezentat de Violeta Ianculescu, realizator emisiuni de radio şi televiziune.
Premii acordate:
Secţiunea 12-16 ani
Solişti vocali
Premiul I – Silvia Gabriela Vişinescu din Piteşti, judeţul Argeş;
Premiul II – Carlos Mihai Borş din Rovinari, judeţul Gorj;
Premiul II – Andreea Creţu din Focşani, judeţul Vrancea;
Premiul III – Irina Năstăsache din Scorţoasa, judeţul Buzău;
Menţiune – Bianca Iuliana Mirică din Muchea, judeţul Brăila;
Menţiune – Andreea Gianina Dinu din Nereju, judeţul Vrancea.
Solişti instrumentişti
Premiul III – Marius Darie din Paltin, judeţul Vrancea.
Secţiunea peste 17 ani
Solişti vocali
Premiul I – Nicoleta Ghelase din Movila Miresii, judeţul Brăila;
Premiul II – Lavinia Maria Drăghici din Brăila, judeţul Brăila;
Premiul III – Elena Simona Lazăr din Dăeni, judeţul Tulcea.
Solişti instrumentişti
Premiul I – Vasile Darie din Paltin, judeţul Vrancea;
Premiul II – Ioan Stanciu din Nistoreşti, judeţul Vrancea;
Premiul III – Ion Stănică din Nereju, judeţul Vrancea.
Secţiunea 12-80 ani
Grupuri vocale
Premiul I – Ansamblul Chipăruşul din Nereju, judeţul Vrancea;
Premiul II – Ansamblul Comoara Vrancei din Năruja, judeţul Vrancea;
Premiul III – Grupul vocal Flori Dunărene din Brăila, judeţul Brăila;
Menţiune – Grupul vocal Crăiţele din Pituluşa, judeţul Vrancea.
Grupuri instrumentale
Premiul I – Formaţia de Buciumaşi din Spulber, judeţul Vrancea;
Premiul II – Grupul Fluieraşii din Paltin, judeţul Vrancea;
Premiul III – Formaţia de Cimpoieri din Nistoreşti, judeţul Vrancea.
Felicitări premianţilor şi tuturor concurenţilor, felicitări profesorilor îndrumători, şcolilor de arte participante, părinţilor şi tuturor instituţiilor care au participat prin intermediul soliştilor săi talentaţi!
Mulţumim Consiliului Judeţean Vrancea, juriului profesionist, Primăriei Năruja şi reprezentanţilor acestora care susţin tradiţiile şi folclorul românesc, Ansamblului folcloric Ţara Vrancei şi publicului entuziast!
Text informații:Centrul Cultural Vrancea