VIDEO + Foto | 1 Iunie 2026 la Crângul Petrești
Mii de copii și părinți au participat la activitățile organizate de Consiliul Județean Vrancea
Concerte, ateliere creative, demonstrații ale instituțiilor de intervenție și activități sportive au atras numeroase familii la Crângul Petrești și la Bazinul de Înot Didactic din Focșani, de Ziua Internațională a Copilului.
Cum s-a sărbătorit Ziua Copilului în Vrancea: Crângul Petrești, plin de copii, jocuri și activități educative
Ziua Internațională a Copilului a adus luni, 1 iunie 2026, sute de familii în Crângul Petrești și la Bazinul de Înot Didactic din Focșani, unde Consiliul Județean Vrancea, împreună cu mai multe instituții județene, a organizat o serie de activități dedicate celor mici.
Potrivit informațiilor publicate de președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, atmosfera din Crângul Petrești a fost animată pe tot parcursul zilei de jocuri, spectacole, concursuri și activități interactive la care au participat copii de toate vârstele.
Fotografiile realizate în timpul evenimentului surprind aleile Crângului Petrești pline de vizitatori, zone de recreere aglomerate, spații de joacă ocupate de copii și numeroase puncte de atracție pregătite pentru sărbătoarea dedicată celor mici.
Concurs de muzică ușoară și momente artistice
Printre principalele puncte de interes s-a numărat ediția 2026 a Concursului Național de Muzică Ușoară pentru Copii „Inocență de copil”, organizat de Centrul Cultural Vrancea. Tinerii concurenți au urcat pe scena amenajată în Crângul Petrești și au susținut recitaluri în fața publicului prezent.
Evenimentul artistic a completat programul dedicat Zilei Copilului și a oferit copiilor posibilitatea de a-și demonstra talentul într-un cadru accesibil publicului larg.
Activități educative și demonstrații ale instituțiilor județene
Pe parcursul zilei, copiii au putut participa la ateliere de desen și creație, activități educative și jocuri interactive.
De asemenea, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea au organizat întâlniri cu cei mici și au prezentat tehnica din dotare, într-un format adaptat vârstei participanților. Interes au stârnit și activitățile pregătite de Salvamont Vrancea, inclusiv demonstrațiile cu tiroliana, care au atras numeroși copii.
La eveniment au fost prezente și alte instituții partenere, între care ISU Vrancea, Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, Biblioteca Județeană „Duiliu Zamfirescu”, Muzeul Vrancei și Centrul Cultural Vrancea.
Crângul Petrești, unul dintre cele mai aglomerate locuri din județ de Ziua Copilului
Imaginile surprinse în timpul manifestărilor arată o participare numeroasă, cu familii venite din Focșani și din alte localități ale județului pentru a petrece câteva ore în aer liber.
Zonele comerciale, spațiile de joacă, terasele și aleile principale ale Crângului Petrești au fost intens circulate pe tot parcursul zilei, iar programul artistic și activitățile recreative au menținut interesul publicului până spre seară.
În mesajul său transmis cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, le-a urat copiilor să își păstreze bucuria, curiozitatea și încrederea în propriile visuri, mulțumind familiilor care au ales să participe la evenimentele organizate în județ.
Prin amploarea participării și diversitatea activităților propuse, ediția din acest an a Zilei Copilului a transformat Crângul Petrești într-unul dintre cele mai animate puncte de întâlnire din Vrancea.
Anca Vasiliu













