Mii de trandafiri și o serie de evenimente culturale și religioase deosebite – Focșaniul îmbrăcat în lumină de Florii
Municipiul Focșani se pregătește să întâmpine Sărbătoarea Învierii Domnului printr-o serie de evenimente culturale și religioase deosebite, menite să aducă lumină în sufletul comunității și să reînvie tradițiile locale.
Într-o postare publicată joi, 10 aprilie, la ora 13:50, pe pagina oficială de Facebook, Primăria Municipiului Focșani anunță o săptămână plină de activități care îmbină arta, credința și emoția sărbătorii.
Concert de muzică religioasă la Ateneu
Primul eveniment major va avea loc chiar în această seară, de la ora 18:00, la Ateneul Popular „Maior Gheorghe Pastia”. Aici, iubitorii muzicii corale vor putea participa la concertul „Pe Drumul Crucii”, susținut de Corul de Cameră PASTORALA, sub bagheta prof. dr. Dumitru Săndulachi, alături de diac. prof. Ionuț Drilia. Momentele muzicale vor fi completate de intervenții artistice ale actorilor Teatrului „Maior Gheorghe Pastia”, într-o punere în scenă care îmbină armonios cuvântul și muzica, evocând simbolic patimile și nădejdea Învierii.
Procesiunea de Florii – credință în mișcare
Sâmbătă, 12 aprilie, în ajunul Floriilor, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei invită credincioșii să ia parte la tradiționala Procesiune de Florii, devenită deja un reper spiritual al orașului. Două alaiuri de credincioși și preoți vor porni, începând cu ora 17:00, din cartierele Sud și Centru, spre Piața Unirii. Convergența celor două coloane este programată pentru ora 18:30, moment în care se va oficia slujba de sfințire a Icoanei Praznicale.
Surpriză florală în inima orașului
Ca și în anii trecuți, finalul procesiunii va fi marcat de o surpriză emoționantă: un Ou de Paște împodobit cu mii de trandafiri naturali va fi amplasat în centrul Pieței Unirii. Frumusețea și simbolismul acestui gest floral vor fi întregite de darul florilor, oferite participanților la eveniment drept amintire a comuniunii și speranței.
Icoane pentru suflet la Muzeul „Trepte de Istorie”
Până la data de 15 aprilie, focșănenii și vizitatorii orașului sunt invitați să descopere expoziția de icoane semnate de Dănuț Vlase, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România – Filiala Vrancea, găzduită de Muzeul „Trepte de Istorie”. Lucrările expuse oferă o perspectivă personală, dar profund ancorată în tradiția bizantină, asupra spiritualității pascale.
Prin aceste evenimente, Focșaniul se dovedește încă o dată un oraș în care valorile creștine și cultura locală merg mână în mână, oferind comunității momente de reflecție, emoție și bucurie în prag de Sfinte Sărbători.
Citiți și: Procesiunea de Florii 2025 la Focșani: Pelerini din toată Eparhia sunt așteptați sâmbătă, 12 aprilie