Evenimente speciale

Foto | Liturghie arhierească în Parohia Dumbrăveni – ÎPS Ciprian a îndemnat credincioșii la credință neclintită

Ziarul de Vrancea
11 aug 2025 1554 vizualizări

Duminică, 10 august 2025, credincioșii Parohiei Dumbrăveni din județul Vrancea au avut bucuria de a-l primi în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Chiriarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramurile „Buna Vestire” și „Sfântul Ierarh Nicolae”, lăcaș de cult ce a devenit neîncăpător pentru mulțimea enoriașilor veniți din localitate și din împrejurimi.

Slujba arhierească a fost oficiată împreună cu un sobor de opt clerici: pr. prof. Cristian-Marius Dima, directorul Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău; pr. Oscar Frunză, protopop al Protoieriei Focșani II; pr. paroh Cătălin Petrea; pr. Răzvan Dănilă, paroh al Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Focșani; pr. Ioan Toma, paroh al Parohiei Cândești; pr. Bogdan-Constantin Anghel, paroh al Parohiei Dragoșloveni; arhid. Daniel Dumitrică, secretar eparhial, și arhid. Laurențiu Manea.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Ciprian a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a 9-a după Rusalii (Matei 14, 22-34), despre umblarea pe mare a Mântuitorului și potolirea furtunii. Ierarhul a subliniat că, asemenea corabiei din Evanghelie, Biserica străbate marea agitată a lumii, dar rămâne în siguranță, pentru că Hristos este la cârmă. „Atâta vreme cât mintea noastră caută să intre în legătură cu Dumnezeu prin rugăciune, vrăjmașul diavol nu are nicio putere asupra noastră”, a transmis Arhiepiscopul, chemând credincioșii la o credință puternică și neclintită în fața încercărilor vieții.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, care a încântat auditoriul cu interpretări de mare frumusețe.

Sărbătoarea de la Dumbrăveni a fost nu doar un prilej de rugăciune și comuniune, ci și o reafirmare a legăturii strânse dintre comunitatea locală și păstorul său duhovnicesc.

Citiți și  conținutul integral al articolului publicat duminică 10 august 2025 pe site-ul arhiepiscopiabzvn.ro al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei în legătură cu această știre            

Liturghie arhierească în Parohia Dumbrăveni din județul Vrancea

Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a slujit duminică, 10 august 2025, în Parohia vrânceană Dumbrăveni. Chiriarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica din localitate, cu hramurile „Buna Vestire” și „Sfântul Ierarh Nicolae”, în prezența multor credincioși din parohie și din împrejurimi.

În soborul slujitor s-au aflat opt clerici: pr. prof. Cristian-Marius Dima, directorul Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău; pr. Oscar Frunză, protopop al Protoieriei Focșani II; pr. paroh Cătălin Petrea; pr. Răzvan Dănilă, paroh al Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Focșani; pr. Ioan Toma, paroh al Parohiei Cândești din județul Vrancea; pr. Bogdan-Constantin Anghel, paroh al Parohiei Dragosloveni; arhid. Daniel Dumitrică, secretar eparhial, și arhid. Laurențiu Manea.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, care a explicat semnificațiile pasajului evanghelic al Duminicii a 9-a după Rusalii (Matei 14, 22-34), referitor la umblarea pe mare a Mântuitorului și potolirea furtunii. Ierarhul locului a subliniat importanța credinței neclintite și a privirii îndreptate spre Hristos Domnul, mai ales în mijlocul încercărilor vieții: Atâta vreme cât mintea noastră caută să intre în legătură cu Dumnezeu prin rugăciune, vrăjmașul diavol nu are nicio putere asupra noastră”. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a amintit că Biserica, asemenea corabiei din Evanghelie, „navighează pe marea învolburată a acestei lumi, dar este sigură, pentru că la cârma ei Se află Hristos, Capul Bisericii”.

Cântările liturgice au fost intonate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.