DGASPC Vrancea marchează „Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului” printr-un gest simbolic
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vrancea anunță, printr-un comunicat de presă, că se alătură inițiativei Asociației „Help Autism” pentru a marca „ Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului” . Cu această ocazie, clădirea instituției va fi iluminată în albastru, culoare simbol internațional al solidarității față de persoanele cu tulburări din spectrul autist.
Prin acest demers, DGASPC Vrancea dorește să transmită un mesaj puternic de susținere și empatie pentru copiii și adulții diagnosticați cu autism, precum și pentru familiile acestora. Instituția reafirmă angajamentul ferm în sprijinirea și integrarea acestor persoane în societate.
„ Prin această inițiativă, ne dorim să transmitem un mesaj clar de solidaritate și să încurajăm întreaga comunitate să fie mai deschisă și mai receptivă la nevoile persoanelor cu autism. Este esențial să promovăm incluziunea socială și să oferim sprijinul necesar celor care se confruntă cu această realitate", se precizează în comunicatul emis de DGASPC Vrancea.
DGASPC Vrancea susține toate demersurile menite să crească nivelul de conștientizare a autismului și să sprijine persoanele afectate. Reprezentanții instituției îndeamnă comunitatea să se alăture acestei campanii și să contribuie la promovarea unei societăți mai incluzive și mai bine informate.
Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului este marcată anual pe 2 aprilie, având ca scop sensibilizarea opiniei publice cu privire la provocările pe care le întâmpină persoanele cu tulburări din spectrul autist, precum și promovarea unui mediu mai accesibil și mai incluziv pentru acestea.
Fisiere atasate














