Electoral

Motivul pentru care tinerii trebuie să iasă la vot! Claudiu Matei:„Eu sunt unul dintre tinerii care pot duce vocea tinerilor în Parlament”

Ziarul de Vrancea
27 nov 2024 692 vizualizări

Primul tur al alegerilor prezindențiale a reprezentat un eșec în ceea ce privește votul tinerilor. Finala din turul 2 a fost decisă într-o proporție covârșitoare de românii cu vârste între 45 și 64 de ani și peste 65 de ani. 

Cei mai puțini alegători care s-au prezentat la urne au fost tinerii, o situație înregistrată atât la nivel național, cât și în Vrancea.  Doar puțin peste 12 mii de tineri cu vârste între 18 și 24 de ani au votat duminică. Nici numărul celor cu vârste între 25 și 34 de ani nu a fost mare, doar aproximativ 20 de mii de persoane din această categorie au trecut pe la urne. 

Situația ar puteasă se schimbe, totuși, la alegerile parlamentare, pentru că și miza este mai mare: Parlamentul face legi și dă Guvernul, care ia decizii importante pentru toți românii. 

Unul dintre cei mai tineri candnidați pentru Parlament, Claudiu Matei de la PNL, crede că duminică situația va fi diferită. 

Aceeași întrebare mi-am adresat-o și eu: ies sau nu tinerii la vot? Așa că mers pe teren să fac un mic sondaj, să întreb tinerii efectiv dacă vor merge la vot și dacă ar susține un tânăr candidat pentru alegerile parlamentare. Răspunsurile lor mă bucură și îmi dau o speranță pentru duminică, pentru rezultatul alegerilor și pentru o prezență cât mai mare rândul tinerilor. Fiind tânăr, atât activitatea mea de consilier județean, cât și cea de acum, în calitate de candidat pentru Camera Deputaților, s-a adresat tinerilor și cred că tinerii vor ieși la vot atunci când clasa politică se va concentra mai mult pe nevoile și problemele lor. Asta am încercat noi să facem și la Consiliul Județean și aici trebuie să spunem că noi astăzi avem un sediu al Universității, unde tinerii pot studia la noi acasă, putem vorbi de fondurile nerambursabile pe care le-am acordat tinerilor, putem să ne referim la premiile și bursele pe care le-am acordat elevilor. Și acum, în calitate de candidat la parlamentare, trebuie să vorbim  pe limba tinerilor. Trebuie  să venim cu proiecte adresate lor. O parte dintre măsurile pe care le-am prezentat în spațiul public și în programul meu politic s-a referit tocmai la nevoile tinerilor: sprijinirea lor atunci când își doresc să achiziționeze prima locuință, prin taxe notariale scăzute, pentru că sunt foarte mari, avansul la fel, care este destul de consistent și reprezintă un efort financiar pentru tineri și am propus un fond național la care tinerii se poate accesa o anumită sumă de bani pentru a-și implementa proiectele. Sunt multe proiecte pe care le am în plan care îi vizează direct pe tineri, pentru ca aceștia să rămână acasă, să studieze și să lucreze alături de familie”, spune Claudiu Matei, candnidat PNL Vrancea pentru Camera Deputaților. 

El are și un îndemn adresat tuturor tinerilor pentru ziua de duminică: „Îi invit pe toți tinerii vrânceni să meargă la vot, să voteze cu încredere echipa Partidului Național Liberal și împreună să facem echipă și aici în județul Vrancea și să ducem vocea tinerilor și în Parlamentul României. M-aș bucura să fiu eu acest tânăr pe care tinerii vrânceni l-ar alege să le reprezinte interesele la cel mai înalt nivel”. 

(Realizat de S.C. Nord-Est Media SRL Focșani la solicitarea Partidului Național Liberal, filiala Vrancea. Cod mandatar financiar 11240002)

În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.