VIDEO | Consiliul Județean Vrancea ia un împrumut de 33,2 milioane lei pentru construirea campusului profesional și universitar
Consiliul Județean Vrancea a aprobat miercuri, 3 septembrie 2025, contractarea unui împrumut în valoare de 33,2 milioane de lei, destinat finanțării lucrărilor la proiectul „Campus profesional integrat, liceal și universitar județul Vrancea”.
Președintele CJ Vrancea, Nicușor Halici, a explicat că banii sunt necesari pentru asigurarea cash flow-ului și pentru evitarea întârzierilor la plata facturilor către constructori:
„Administrația județeană a demarat lucrările de construcție la Campusul universitar. Deja a fost emis ordinul de începere a lucrărilor de către supervizor, ceea ce înseamnă că au început efectiv lucrările. Din păcate, în România mai mult durează să facem toate procedurile administrative, juridice, tehnice și economice decât construcția în sine. Sperăm ca și în cazul Campusului universitar să dureze mai puțin construcția decât partea birocratică, pentru că termenul de finalizare este 20 august 2026, adică peste un an de zile.”
În prezent, pe șantier se desfășoară lucrări de decopertare a pământului, realizarea căilor de acces și extinderea rețelei de apă până la campus și la noul spital județean. De asemenea, a fost implementat un sistem de racordare la energie electrică.
Un proiect de 157 de milioane de lei
Campusul profesional și universitar este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), valoarea totală fiind de 157 milioane de lei. Contribuția proprie a Consiliului Județean Vrancea se ridică la 33,6 milioane de lei.
Noul campus va cuprinde spații de învățământ, cazare, cantine, baze sportive și facilități recreative, adresându-se atât liceelor, cât și instituțiilor de învățământ superior. Proiectul își propune să pregătească viitori angajați bine calificați și să contribuie la menținerea tinerilor în județ.
„Construcția campusului profesional integrat, liceal și universitar este un proiect ambițios și vital pentru județul Vrancea, atât din punct de vedere educațional, cât și în ceea ce privește asigurarea locurilor de muncă pentru tineri și dezvoltarea economiei locale”, a subliniat președintele CJ Vrancea.
Burse pentru elevi și studenți
Consiliul Județean Vrancea va acorda burse pentru 200 de elevi (500 lei lunar, timp de trei ani) și pentru 100 de studenți (sprijiniți de universități).
„Învățământul dual vine în întâmpinarea elevilor de liceu de a urma o meserie, tinerii învață și se califică la locul de muncă”, a mai spus Nicușor Halici.
Consorțiul educațional
Proiectul este susținut de un consorțiu din care fac parte CJ Vrancea, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea din București, Inspectoratul Școlar Județean Vrancea, mai multe colegii tehnice din Focșani și Vidra, precum și companii private: SC Paco Prod Serv SRL, SC Micromet SA Focșani și SC Simiz Fashion SRL.














