Brand voice

VIDEO | Economii de 300.000 euro/ anual prin reducerea posturilor și costurilor cu paza pentru sediul CJ Vrancea, Crângul Petrești și CMZ

Ziarul de Vrancea
2 feb 2025 2527 vizualizări

Prin intermediul unei postări activată, joi 30 ianuarie 2025, pe contul de facevook Consiliul Județean Vrancea este anunțată o economie de circa 1.500.000 lei (300.000 euro) anual prin reducerea posturilor de pază și inclusiv costurile cu paza pentru sediul Consiliului Județean, Crângul Petrești și Centrul Militar Zonal( CMZ).Citiți în continuare conținutul integral al postăii menționate. 

Economisim inteligent pentru viitorul județului!

Pentru a construi un viitor mai bun, fiecare leu contează! Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, a decis reducerea posturilor de pază și inclusiv costurile cu paza pentru sediul Consiliului Județean, Crângul Petrești și Centrul Militar Zonal, ceea ce va conduce la o economie de circa 1.500.000 lei (300.000 euro) anual. Acești bani pot fi redirecționați către proiecte esențiale pentru comunitate!

 În locul vechiului sistem costisitor, au fost implementate soluții moderne de supraveghere video, control acces și alarmare la efracție, care sunt deja funcționale și oferă securitate eficientă la costuri infime.

-Mai puține cheltuieli inutile;

-Mai multă siguranță, mai puțină risipă;

-Fonduri redirecționate către nevoile reale ale județului.

<<Pentru o dezvoltare accelerată este nevoie să eficientizăm cheltuielile acolo unde nu sunt necesare și să le direcționăm către domeniile prioritare: educație, sănătate, infrastructură, pentru a aduce schimbări reale în viața fiecărui vrâncean!>>, a spus președintele Nicușor Halici.” -Consiliul Județean Vrancea

Reamintim că precizări a făcut președintele Nicușor Halici în ediția din 16 ianuarie 2025 a emisiunii Sens Directdifuzată de postul de televziune Focus TV în legătură cu ce se va întâmpla, din punctul său de vedere, la Consiliul Județean Vrancea, în anul 2025 cu cheltuielile.

Jurnalista Cătălina Jingoiu, realizator al ediției din 16 ianuarie 2025 a emisiunii „Sens Direct” difuzată de Focus TV: „Ne-ați explicat ceva mai devreme că înainte să vină această celebră ordonanță trenuleț că dumneavoastră erați deja într-o analiză și ați identificat acele capitole de unde s-a putut tăia. Ați putea să ne dați câteva exemple unde ați simțit că poate „strânge Consiliul Județean cureaua”?

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici: „Bineînțeles și am și început deja și avem mai multe negocieri pe contractele multianuale. De exemplu pe pază fizică. Cred că am ajuns într-un mileniu care poate fi substituit într-o foarte mare măsură paza fizică. Și vă dau un exemplu la Consiliul Județean. Astăzi sunt 3 posturi de pază efective permanente. Care presupu 3 angajați pentru fiecare post plus o rezervă ne ducem undeva la 14 oameni care să păzească Consiliul Județean. Totuși nu vorbim de Fortnox aici sau de o bancă cu valori extrem de importante care să necesite un astfel de dispozitiv de pază și cu niște costuri considerabile. Pe de altă parte, alte contracte care și-au încheiat valabilitatea la 31 decembrie 2024 și pe care nu am de gând și nu le voi mai continua. Pentru că presupun o risipă, ca să nu spunem mai mult a banului public. Să spunem niște contracte exemplificative de monitorizare a camerelor de monitorizare.Știu că pare așa un nonsens, dar sunt și astfel de contracte și clar că… ”

Jurnalista Cătălina Jingoiu, realizator al ediției din 16 ianuarie 2025 a emisiunii „Sens Direct” difuzată de Focus TV: Ce anume? Iertați-mă, dar n-am înțeles!

 Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici: Poftim?

Jurnalista Cătălina Jingoiu, realizator al ediției din 16 ianuarie 2025 a emisiunii „Sens Direct” difuzată de Focus TV: N-am înțeles. Monitorizare la ce? S-a întrerupt și nu s-a auzit foarte clar.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici: „Monitorizarea camerelor de monitorizare! Adică avem niște camere care monitorizează și mai avem și o firmă care monitorizează camerele pe care le avem deja și monitorizează. De asta am spus că e puțin cam nonsens, dar astea sunt contractele!”

Jurnalista Cătălina Jingoiu, realizator al ediției din 16 ianuarie 2025 a emisiunii „Sens Direct” difuzată de Focus TV: „Eu am crezut că n-am înțeles eu bine, de asta v-am rugat să repetați. Și toată monitorizarea asta la monitorizare cât costă? Adică mă interesează ca să văd cât ați făcut economie.”

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici: „Cam vreo 110 lei pe fiecare cameră, vreo 400 de camere de supraveghere în anumite areale. Sunt niște economii substanțiale. Eu sper că până la sfârșitul lunii ianuarie, când voi închide toată această analiză, să mă duc undeva la un 20-30%. Cel puțin într-o primă etapă, de scăderea costurilor de funcționare.”

Citiți și vizionați și :VIDEO | Nicușor Halici cu informații în premieră despre ce se va întâmpla la Consiliul Județean Vrancea în anul 2025 cu cheltuielile


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.