Vrânceni la ”Gala sfârșitului de an din Barcelona” cu proiecte caritabile în ajutorul vrâncenilor
Sfârșitul de an 2017 a adunat împreună români din Spania, Franța și Italia cu gândul bun și cu sufletul deschis către cei rămași acasă. Evenimentul a fost unul caritabil și a fost dedicat copiilor și adulților defavorizați din România .Gazdele de excepție a acestui eveniment au fost : Revista Robarna, Centrul Cultural Robarna și Librăria Punct, coordonate de d-na Ani Dumitru și d-nul Sebastian Hulub.
Nimic nu-i mai frumos și mai nobil să vezi laolaltă români de pretutindeni adunați la un loc pentru a dărui ceva de Crăciun celor care au nevoie. Cu România-n suflet și cu gândul la cei rămași acasă, cu domnul Consul General,vrânceanul Manuel Pleșa alături, evenimentul a debutat cu lansarea volumului de versuri ”Ultima suflare”(El ultimo aliento) a lui Gelu Vlasin, membru a Uniunii Scriitorilor din România și a Uniunii Scriitorilor din Spania și considerat unul din cei mai importanți poeți români care au debutat după 1989. Alături autor și de participanți a fost și domnul Enrique Javier Nogueras, profesor universitar la Facultatea de litere și filozofie- Universitatea din Granada care este și un mare critic literar spaniol.
Un loc de onoare l-a avut masa de cărți donate direct de către autori pe care cei prezenți le-au putut achiziționa sub formă unei oferte libere(au donat pentru fiecare carte atât cât au dorit să doneze unui om lipsit de necesarul vieți).Banii astfel obținuți au fost vărsați în fondul pentru organizarea mesei de Crăciun pentru copiii din Centrul copilului abuzat de la ”Elena Doamna” și Centrului de primire a oamenilor străzii ”Sfântul Nicolae”, coordonat de Crucea Roșie, ambele din Focșani.
Proiectul CARTEA- O UȘA DESCHISĂ CĂTRE VIITOR are ca obiectiv de baza combaterea abandonului școlar în rândul copiilor defavorizați.Pentru îndeplinirea acestui obiectiv se colectează și se trimit în România, în familii sau în școli colete care conțin strictul necesar pentru un copil să poată merge la școală: haine , încălțăminte, rechizite, jucarii și alimente. Pentru că bătrânii simbolizează trecutul nostru nu au fost lăsăți nici ei la o parte.Printr-o etapă specială,ei au fost incluși în program.Astfel bătrâni cu pensii foarte mici au primit și continuă să primească alimente și când este necesar, medicamente.
În această vară cartea ”Destine” a ieșit de sub tipar sub semnătură Doinei Mustățea.Ea a apărut în colaborare cu câțiva prieteni implicați în activități de binefacere și a adus ceva în plus proiectului. Cum copii care merg la școală trebuie sa fie și sănătoși, această carte a avut scopul precis de a ajută financiar copii cu probleme grave de sănătate.O parte din fondurile rezultate din vânzarea ei s-au transformat în rechizite la începerea noului an școlar și în alimente în campania lunii decembrie ”FII BUN DE CRĂCIUN”.
Tot în această vara, la inițiativa unui italian (avocatul Giancarlo Germani), a început donația de carte în limba italiană școlilor în care sunt copii vorbitori ai acestei limbi.Mai precis cei care au studiat în Italia apoi s-au restabilit în România cu părinții. Organizatorii galei CARTEA-O UȘA DESCHISĂ CĂTRE VIITOR s-au alăturat proiectului încă din această vara înființând în Librăria Punct Raftul Solidar.Aici au fost puse în vânzare cărți donate direct de către autori din Italia și Spania.De fondurile adunate astfel din vânzarea cărților a beneficiat un copil(o fetiță de 1 an și 4 luni ) bolnav de tumoare pe retină.Proiectul este o dovadă că atunci când oamenii devin solidari speranța crește în sufletul celor necăjiți și bolnavi.
Partea artistică a evenimentului a fost susținută de îndrăgită doamna a muzicii românești, Carmen Rădulescu, de unul din elevii preferați ai marelui Gheorghe Zanfir, naistul Petre Ene(trăiește în Franța) care a fost acompaniat la pian de talentatul Sabin Boghici(Barcelona).Vocea fără egal a Elenei Bosanceanu (Barcelona) ne-a încălzit inimile cu o doina și alte melodii populare.Au mai fost prezenți Carmen Mezea(Barcelona) care s-a născut pentru a da suflet cu vocea ei romanțelor de odinioară și Carla Mezea, copilul minune cu voce cristalină. Spectacolul a fost prezentat de cântăreața LEEA( trăiește în Barcelona).
Ca o concluzie a serii și a întregului eveniment, această gală a fost una specială pentru că adus solidaritatea în rândul românilor care trăiesc in afară României și care,in orice colț de lume s-ar află, între două lacrimi, între 2 doruri și suspine găsesc timp și resurse și pentru semenii lor mai puțin norocoși.
Coordonatorii proiectului:Doina Mustățea și Eviana Clementina Mereuță. Colaboratori: Ziarul Emigrantul(Italia), Ziarul de Vrancea, Revista Robarna, Centrul Cultural Robarna,Librăria Punct(Spania) Romit tv (Italia),Radio Colors(Italia), Revista România ta Diaspora și Presă Diasporei(Italia). Mii de mulțumiri organizatorilor și participanților și nu in ultimul rând sponsorilor: STEFAN DUBALA (asociatia romanilor din Igualada),TAROM, EURO DISTRIBUTION(magazin cu produdse alimentare românești-Barcelona), MOȘ ION(magazin cu produse alimentare românești-Barcelona) și GEROVITAL(Barcelona).
Doina (Chelaru) Mustățea este o vrânceancă de la Milcovul, plecată de mulţi ani prin străini, dar care nu şi-a uitat rădăcinile şi se implică adesea în acţiuni caritabile în beneficiul celor aflaţi în nevoi de acasă. Pentru că ne-a povestit cu drag despre vrâncenii pozitivi de la Roma, ziarul nostru i-a propus să scrie chiar ea despre ei în încercarea de a le oferi celor plecaţi posibilitatea de a-şi face auzită vocea.
Eşti plecat şi tu prin străini şi ai ceva de spus celor de acasă? Ziarul nostru îţi stă la dispoziţie şi aduce mesajul tău sub ochii a mii şi mii de cititori. Trimite şi tu o veste bună acasă prin intermediul Ziarului de Vrancea!