Jurnalism cetatenesc

MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: S-a întors Tamuz la Ploiești

30 sep 2018 1061 vizualizări

Fotbalistul echipei Ludogoreț Razgrad, Claudiu Keșeru, a marcat două goluri în meciul câștigat, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, în fața formației Cerno More Varna, în etapa a zecea a campionatului Bulgariei

Keșeru, integralist, a marcat în minutele 47 și 71. Celelalte goluri au fost înscrise de Wanderson (‘12), Bakalov (‘48) și Marceinho (‘62). Pentru Cerno More a înscris Ndongala (‘55).

Tătărușanu apără tot

Formația FC Nantes, cu portarul Ciprian Tătărușanu integralist, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut, sâmbătă, în deplasare, în compania echipei Olympique Lyon, în etapa a opta a campionatului Franței. Pentru OL a marcat  Aouar (‘22), iar pentru FC Nantesa înscris Boschilia (‘62). În minutul 81, Tătărușanu a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Fekir și dictată după consultarea sistemului VAR.

Sarcină grea pentru Hațegan

Ovidiu Hațegan va arbitra meciul ȚSKA Moscova - Real Madrid, care se va disputa, mâine, de la ora 22.00, în grupa G din Liga Campionilor. Hațegan va fi ajutat de Octavian șovre și Sebastian Gheorghe. Asistenți suplimentari vor fi Radu Petrescu și Sebastian Colțescu, iar rezervă Radu Ghinguleac.

Sportul Snagov se distanțează

Ocupantele locurilor I și II înaintea etapei a IX-a din eșalonul secund, Sportul Snagov, respectiv Academica, s-au întâlnit, sâmbătă, la Clinceni, victoria revenindu-le oaspeților, cu scorul de 1-0 (0-0). Alte rezultate din etapa a IX-a a Ligii a II-a: Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău 5-0; Dacia Brăila – Chindia Târgoviște 0-1; Daco-Getica – ASU Politehnica Timișoara 0-1; Ripensia Timișoara – Metaloglobus 0-1; Dacia Mioveni – “U” Cluj 1-1; ACS Poli Timișoara – Pandurii Târgu Jiu 1-1; UTA – CS Balotești 0-2; FC Argeș - Luceafărul 3-0; Farul Constanța – Energeticianul Târgu Jiu 1-0. Clasament: 1. Snagov – 23 p; 2. Petrolul – 19 p; 3. Clinceni – 18 p; 4. Pandurii – 18 p; 5. FC Argeș - 18 p; 6. Chindia – 17 p.

Hamitlon, la cota 70

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat, ieri Marele Premiu al Rusiei, etapa a 16-a a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfășurat la Soci. Pentru Hamilton, este al optulea succes din acest sezon, al treilea consecutiv. Britanicul are acum în palmares 70 de Grand Prix-uri câștigate. Pe locul doi a terminat finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), iar pe trei germanul Sebastian Vettel (Ferrari). După cursa din Rusia, clasamentul piloților îl are în frunte pe Hamilton cu 306 puncte, urmat de Vettel (256) și Bottas (189). În ierarhia constructorilor, conduce Mercedes (495 p), urmat de Ferrari (442) și Red Bull (292). Următoarea cursă, Marele Premiu al Japoniei, este programată în 7 octombrie, la Suzuka.

Declinul granzilor ?

Formația FC Barcelona a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut, duminică, în compania echipei Athletic Bilbao, în etapa a șaptea a campionatului Spaniei.  Oscar De Marcos a deschis scorul în minutul 41 pentru echipa din Bilbao, în timp ce Munir El Haddadi a egalat pentru FC Barcelona în minutul 84. Nici Real Madrid n-a reușit să profite de ocazie și a remizat alb în derby-ul madrilen disputat pe stadionul Santiago Bernabeu. Barcelona și Real se află pe primele două locuri cu câte 14 puncte, urmate la un punct de Sevilla și la două de Atletico și Alaves

Supercupa, apanajul clujenilor

Câștigătoarea Cupei României la baschet masculin în 2018, U Banca Transilvania Cluj, a câștigat sâmbătă și Supercupa, primul trofeu al noii stagiuni, în disputa cu campioana en-titre, CSM Oradea, scor 83-76 (40-39). Supercupa se află la a patra ediție, iar U BT Cluj a câștigat ultimele două trofee. Principalii marcatori ai meciului găzduit de Oradea au fost Watson 22 puncte, Richard 16, pentru CSM Oradea, respectiv Washburn 23, Easley 16, Marinov 16 puncte, pentru U Banca Transilvania Cluj. În 2018, CSM Oradea a câștigat titlul național, iar U BT Cluj a cucerit Cupa României, astfel că au luptat pentru Supercupă.

Accident la Eibar

O barieră de securitate a tribunei stadionului din Eibar s-a prăbușit la meciul cu FC Sevilla, în zona fanilor andaluzi, iar mai multe persoane au fost transportate la spital, însă niciuna nu se află în stare gravă.  În minutul 59, Banega a marcat pentru 2-0, iar în momentul bucuriei alături de fanii andaluzi, bariera de securitate s-a prăbușit, mai multe persoane având nevoie de îngrijiri medicale. După câteva minute de întrerupere meciul s-a reluat, iar FC Sevilla s-a impus cu Eibar, scor 3-1.