Jurnalism cetatenesc

Mesaj către Ziarul de Vrancea după ancheta privind utilizarea unei mașini DGASPC Vrancea: „Presa liberă rămâne esențială”

Nicolae Manoliu
20 mai 2026 1379 vizualizări

Un avertizor de integritate din sistemul de protecție socială din Vrancea a transmis un mesaj de apreciere către redacția Ziarului de Vrancea după publicarea articolului referitor la presupusa utilizare în interes personal a unui autoturism aparținând DGASPC Vrancea. Instituția a anunțat că desfășoară verificări administrative interne.

Publicarea articolului privind presupusa utilizare în interes personal a unei mașini aparținând Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vrancea continuă să genereze reacții în spațiul public local.

Marți, 19 mai 2026, la ora 17:37, redacția cotidianului Ziarul de Vrancea a primit un mesaj transmis de persoana care se prezintă drept avertizor de integritate din cadrul sistemului de protecție socială din județul Vrancea. În mesaj, autorul apreciază demersul jurnalistic al publicației și susține importanța monitorizării modului în care sunt utilizate resursele publice.

„Vă scriu pentru a vă mulțumi pentru curajul și profesionalismul de care ați dat dovadă în publicarea articolului care a adus la lumină utilizarea în scop personal a mașinii de serviciu de către șeful de centru”, se arată în mesajul transmis redacției.

Autorul mesajului afirmă că anchetele jurnalistice privind posibile abuzuri administrative reprezintă un instrument important pentru transparență și responsabilitate în instituțiile publice.

Mesajul vine după ce Ziarul de Vrancea a publicat marți dimineață articolul referitor la o sesizare transmisă de un avertizor de integritate privind presupusa folosire a unui autoturism al DGASPC Vrancea pentru naveta zilnică a unui șef de centru din cadrul Centrelor de Îngrijire 1 și 2 Odobești.

Potrivit sesizării inițiale, transmisă redacției duminică, 17 mai 2026, autoturismul instituției, o autoutilitară Dacia cu numărul VN-06-BUB, ar fi fost utilizat în mod repetat pentru deplasări personale pe ruta Focșani–Odobești și retur. Sesizarea era însoțită de mai multe fotografii realizate în municipiul Focșani, în afara programului de lucru, inclusiv în weekend, în care autoturismul instituției apare parcat într-o zonă rezidențială, în apropierea unui alt autoturism despre care autorul sesizării susține că ar aparține persoanei vizate.

Sesizarea îl nominalizează pe Iacob Adi Tiberius, șef de centru în cadrul Centrelor de Îngrijire 1 și 2 Odobești, și conține acuzații privind posibila întocmire a unor foi de parcurs cu date nereale pentru justificarea consumului de carburant și a utilizării autoturismului instituției.

În urma solicitării formulate de Ziarul de Vrancea, conducerea DGASPC Vrancea a transmis luni, 18 mai 2026, un punct de vedere oficial prin intermediul purtătorului de cuvânt al instituției, Dănuț Ștefan.

În răspunsul transmis redacției, instituția precizează că tratează „cu maximă seriozitate orice informație care vizează utilizarea resurselor publice și respectarea obligațiilor de serviciu de către angajații DGASPC Vrancea” și anunță că au fost dispuse verificări administrative privind modul de utilizare a autoturismului menționat.

DGASPC Vrancea susține că autoturismele instituției sunt folosite pentru activități operative specifice centrelor rezidențiale și pentru intervenții sau deplasări care pot depăși programul obișnuit de lucru, în funcție de nevoile beneficiarilor și atribuțiile personalului de conducere din teritoriu.

Instituția mai precizează că, în cazul în care vor fi identificate abateri de la regulamentele interne sau de la cadrul legal, vor fi dispuse măsurile administrative necesare.

Subiectul rămâne unul de interes public în județul Vrancea, în contextul preocupărilor legate de utilizarea fondurilor publice și de modul în care instituțiile publice gestionează resursele aflate în administrare.

Ziarul de Vrancea precizează că va urmări evoluția verificărilor anunțate de DGASPC Vrancea și va publica eventualele concluzii oficiale ale instituției sau ale autorităților competente.

Nicolae Manoliu

Citiți conținutul integral al mesajului primit, marți 19 mai 2026 ora 17:37 , pe adresa redacției Ziarului de Vrancea

Apreciere pentru investigația privind utilizarea abuzivă a mașinii de serviciu Stimați membri ai echipei Ziarului de Vrancea, Vă scriu pentru a vă mulțumi pentru curajul și profesionalismul de care ați dat dovadă în publicarea articolului care a adus la lumină utilizarea în scop personal a mașinii de serviciu de către șeful de centru. Este reconfortant să știi că există încă voci care aleg să investigheze adevărul și să nu ignore abuzurile care, de multe ori, sunt trecute cu vederea. Consider că sunteți printre puținii care mai fac jurnalism de substanță, iar impactul pe care materialul dumneavoastră l-a avut demonstrează câtă nevoie este de o presă liberă și verticală. Sunt convins că, în absența unor astfel de demersuri jurnalistice, șansele de a obține dreptate în fața unor astfel de practici ar fi aproape nule. Vă mulțumesc pentru perseverență și pentru faptul că oferiți voce celor care doresc onestitate în instituțiile publice/private. Vă doresc putere să continuați această muncă esențială. Cu respect, ”                                            

Citiți și:Foto | Sesizare privind utilizarea unei mașini de serviciu a DGASPC Vrancea în interes personal


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.