Jurnalism cetatenesc

Focșăneanul Bogdan Tăicuțu: „Ar trebui să fim puțin mai toleranți cu «stranierii» noștri ”

Ziarul de Vrancea
28 aug 2023 3691 vizualizări
Focșăneanul Bogdan Tăicuțu.Foto:Facebook
Focșăneanul Bogdan Tăicuțu.Foto:Facebook

Focșăneanul Bogdan Taicutu, unul dintre vrâncenii care-și face des cunoscute părerile în probleme de actualitate din societate, și-a reluat seria postărilor pe contul său de facebook cu privire la felul în care sunt tratați cu românii care muncesc în străinătate și care, cu precădere în luna august a fiecărui an, își petrec concediile în țară, inclusiv în Vrancea.

 

 

Eu zic că ar trebui să fim puțin mai toleranți cu «stranierii» noștri 

 Ei sunt români ca și noi, goniți de nevoi, pe alte meleaguri. Nu mă refer la petardierii cu benveuri și treij’ de kile de aur la gât, macho ăia care au 2-3 distruse la stradă sau la c-----e botoxate plecate strict ca producătoare. Mă refer la cei care au palmele bătătorite de muncă pe șantiere sau de prin fabrici, mămici sau bunici care îngrijesc alți bătrâni pe-afară, pentru că statul român (cu litere mici!!) n-a făcut niciun c---t pentru cetățenii lui. Și nici nu va face vreodată! Pe aceștia, în special în luna August, îi vezi prin Dedeman, Brico și alte chestii de genul, burdușindu-și vehiculele cu materiale de construcții sau alte cumpărături, pentru că vor și ei să-și facă o casă acasă, în România. De ce? Nu știu, chiar nu știu sa răspund la întrebarea asta… De ce și-ar face cineva casă în România, după ce a trăit mulți ani în afară?!

Îi mai întâlnești seara, pe la terase și restaurante, cu toată familia, gălăgiosi și nerăbdători, că «la noi în Italia, nu durează așa mult să-mi aducă comanda» . Fiți buni cu ei... fiți toleranți! Că acest comportament al lor nu este decât rezultatul lipsurilor din țară, lipsuri pentru care au fost nevoiți să plece pe alte meleaguri. Aceștia sunt excepții, lăudăroșii. Marea lor majoritate sunt liniștiti și smeriți… Sunt, în fond, clasa de români care încă mai iubesc țara asta. Pentru că trebuie să iubești acest pământ ca să vii an de an, să cheltui tot ce câștigi dincolo!”-Bogdan Taicutu

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.