Jurnalism cetatenesc

Armata Roșie nu se predă

16 mar 2018 609 vizualizări

ȚSKA Moscova a reușit surpriza optimilor Ligii Europa, eliminând după un meci dramatic pe Olympique Lyon

Formația Lazio Roma, la care evoluează Ștefan Radu, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Dinamo Kiev, în manșa secundă a optimilor competiției. În tur, scorul a fost 2-2. Golurile au fost marcate de Lucas (’23)și De Vrij (’83.) Ștefan Radu a evoluat pe toată durata partidei. De asemenea, Olympique Marseille s-a impus în deplasare, scor 2-1, în manșa secundă cu Athletic Bilbao, după ce în tur spaniolii au câștigat cu 3-1. Leipzig s-a calificat în sferturile Ligii Europa după ce a remizat cu Zenit Sankt Petersburg, scor 1-1, în manșa secundă a optimilor, disputată în deplasare. În tur, Leipzig a câștigat cu 2-1. Joi au marcat Driussi ‘(45^1) pentru Zenit și Augustin (’22) pentru Leipzig. În minutul 82, Werner (Leipzig) a ratat un penalti.

Echipa Viktoria Plzen, învinsă în trei meciuri din patru de FCSB în Liga Europa a fost la un pas de calirficare în sferturi, prin eliminarea formației Sporting Lisabona. În tur, Sporting s-a impus cu 2-0. La Plzen, formația cehă a anihilat handicapul prin Bakos (‘6, ’65). În timpul adițional al reprizei secunde, lusitanii au ratat un penalty prin Dost, dar au înscris în prelungiri, autorul golului fiind Battaglia.

Seara, o mare surpriză a realizat ȚSKA Moscova, care a scos din competiție echipa Olympique Lyonnais, învingătoare în tur pe Lujniki cu 1-0. Meciul a avut un dramatism rarisim. La pauză, rușii au intrat în avantaj printr-un euro-gol înscreis de Golovin (’39). Ivorianul Cornet a egalat (’58), însă la faza următoare, nigerianul Musa a înscris din nou pentru moscoviți. Wernbloom a mai înfipt un cuțit în inimile fanilor francezi în min. 65, iar Diaz a stabilit scorul final de 2-3. Și Salzburg merge mai departe, după 0-0 în returul cu Borussia Dortmund, în tur impunându-se cu 2-1 pe stadionul din Westfalia. Cu un avans de 2-0 obținut pe “San Siro”, Arsenal a privit cu calm partida retur cu AC Milan. Rosso-nerii au deschis scorul prin golul marcat în min. 35 de Hakan Calhanoglu, dar apoi londonezii au înscris de trei ori, prin Welbeck (’39 – penalty, ’86) și Xhaka (’71).

Tragerea la sorți în sferturile de finală, desfășurată ieri la Nyon a dat următoarele împerecheri: RB Leipzig - Olympique Marseille; Arsenal - ȚSKA Moscova; Atletico Madrid - Sporting Lisabona; Lazio - FC Salzburg. Meciurile vor avea loc pe 5 și 12 aprilie.

Finala se joacă în sferturi

Juventus Torino și Real Madrid, finalistele ediției trecute, se vor înfrunta în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, conform tragerii la sorți de ieri. În finala disputată anul trecut pe “Milennium Park” din Cardiff, Real s-a impus cu 4-1. Celelalte sferturi sunt: FC Barcelona - AS Roma; FC Sevilla - Bayern München; Liverpool - Manchester City. Partidele vor avea loc la 3/4 aprilie, turul I, 10 / 11 aprilie (retur).