Jurnalism cetatenesc

Favorita principală de la Vrancea Trophy, eliminată în optimi

30 iun 2016 620 vizualizări
Romanca Gabriela Talabă a produs surpriza turneului şi este favorită la caştigarea trofeului, atat la simplu cat şi la dublu u vineri se dispută semifinalele la simplu, finala la dublu şi meciul demonstrativ

Principala favorită a turneului Vrancea Trophy a fost eliminată în optimile de finală. Argentinianca Julieta Estable a pierdut în faţa Gabrielei Talabă, la capătul unui meci dominat în prima parte de favorita numărul 1. Estable a condus în primul set cu 5-3, a servit pentru set la 5-4 şi 6-5. În tie-break, Estable a avut trei mingi de set, la 6-3, dar Talabă a întors scorul şi s-a impus cu 8-6. Irina Fetecău a caştigat în două seturi partida disputată cu Elena Bogdan, componenta echipei de Fed Cup a Romaniei. Cel mai frumos meci al zilei le-a opus pe Ilona Ghioroaie şi moldoveanca Daniela Ciobanu. Romanca a caştigat în două seturi, la capătul unui meci cu multe schimburi interesante de mingi. Teodora Stînga s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe franţuzoaica cu origini asiatice Harmony Tan. Andreea Roşca a pierdut în faţa Biancăi Bulgaru, chiar dacă a avut 1-0 la seturi. O accidentare în setul decisiv a impiedicat-o să mai lupte pentru victorie. Elena Cadar a caştigat derby-ul romanesc cu Gabriela Duca. Favorita numărul 2, Cristina Ene, a avut un meci dificil cu Gabriela Tătăruş. Chiar dacă a caştigat primul set, Ene a primit o replică puternică din partea adversarei şi s-a impus doar în decisiv. Sferturile de finală, disputate aseară au opus următoarele jucătoare: Talabă - Bulgaru, Ghioroaie – Ene, Fetecău – Cadar şi Vdovenco – Stîngă. Şapte romance şi o moldoveancă au ajuns în sferturi. Vineri au loc partidele din semifinale pe tabloul de simplu, dar şi finala la dublu. De la ora 17.00 are loc şi meciul demonstrativ în care va evolua şi focşăneanul Adrian Voinea. La ora 18.00 are loc finala de dublu, urmand ca festivitatea de premiere să fie făcută de Maria Tudor, director în cadrul Federaţiei Romane de Tenis. (Dan CHIRIAC)
Tania Andrada MARE - Anastasia VDOVENCO 3-6, 4-6
Cea mai importantă competiţie sportivă a ultimilor zece ani din Vrancea, ”Vrancea Trophy – Trofeul CJ Vrancea şi al Municipiului Focşani”, este oferită de Consiliul Judeţean Vrancea, Consiliul Local şi Primăria Municipiului Focşani, are ca sponsori firmele Artifex, Pandora, Premium Porc SRL, Deep Serv, Migami, transportator oficial firma Scorpion iar ca parteneri pe Corso Café, Prodcombilc, DJST Vrancea, Comcereal, Dili Beauty Shop, Tricotton Junior, Contliv, Modular Best, Pensiunea Monte Carlo, Hotel Unirea. (Dan CHIRIAC)